Try 1 month for 99¢

COLLEGE BASKETBALL

U-MARY DOWNS MAYVILLE STATE

The University of Mary closed the first half on a 19-3 run en route to an 81-71 non-conference win over Mayville State on Tuesday night.

Evan Anderson came off the bench to lead the 4-3 Marauders with 14 points and four steals. Jaylan White added 13 points and four assists. Matthew Kreklow totaled 13 points, nine rebounds and four blocked shots.

The Marauders return to conference play on Friday, hosting NSIC preseason favorite St. Cloud State (5-2) at 7:30 p.m.

Gorg Alhag led all scorers in the game with 16 points for the Comets, who were playing their fourth Northern Sun opponent of the season. None of the four counted in the overall record for the Comets, who are 7-2 this season NAIA.

MSU;32;39;--;71

UM;45;36;--;81

Mayville State: Daniel Lindgren 8, Kobe Critchley 6, Jack Turnbull 8, Gorg Alhag 16, Max Cooper 2, Michael Slaba 6, Leon Williams 8, Creighton Pfau 11, Eric Staebler 6. Totals: 25-71 FG, 8-9 FT.

U-Mary: Jaylan White 13, Dennis Austin III 11, Tom Kubank 9, Matthew Kreklow 13, Trever Kaiser 2, Evan Anderson 14, Richard Brown 2, Justin Engg 2, Wyatt Carr 5, Lucas Mayer 10. Totals:

3-pointers: MSU 13-35 (Alhag 4, Turnbull 2, Lindgren 2, Slaba 2, Pfau 2, Williams 1). UM 6-14 (Kubank 2, White, Austin, Anderson, Carr). Rebounds MSU (Staebler 11). UM 39 (Kubank 9). Turnovers: MSU 14. UM 12. Fouls: MSU 20. UM 12. Assists: MSU 16 (Alhag 4). UM 15 (White 4, Kubank 4). Blocked shots: MSU 1 (Alhag). UM 7 (Kreklow 4). Steals: MSU 7 (2 with 2). UM 9 (Anderson 4).

Records: University of Mary 4-3; Mayville State 7-2.

CLASS A BOYS BASKETBALL

CENTURY 66, DICKINSON 62

CENTURY (66) -- Darin Nolz 2-6 0-0 4, Mason Peterson 2-7 1-2 5, Treyton Mattern 9-18 3-5 23, Stevie Kraljic 3-9 1-3 8, Blake Stewart 3-7 0-0 6, Ian Ely 1-4 0-0 2, Bryce Auck 2-9 2-2 7, Justice Coleman 2-2 0-0 5, Andrew Leingang 3-5 0-0 6. Totals: 27-67 7-12 66.

DICKINSON (62): Jaiden Wright 5-14 8-12 20, Alex Praus 1-3 0-0 2, Kobe Krenz 5-17 2-2 14, Cody Maier 0-6 1-2 1, Tallon Klatt 4-7 4-5 12, Jayden Hocker 5-6 2-4 13, Remington Schatz 0-1 0-0 0. Totals: 20-54 14-17 62.

Halftime: Dickinson 37, Century 30.

3-pointers: Century -- Mattern 2, Kraljic 1, Auck 1, Coleman 1. Dickinson -- Wright 2, Krenz 2, Hocker 1. Rebounds: Century 44 (Kraljic 11), Dickinson 40 (Klatt 8). Assists: Century 7 (Nolz 3), Dickinson 7 (Wright 2). Steals: Century 8 (Kraljic 3), Dickinson 5 (Wright 2). Turnovers: Century 11, Dickinson 14. Fouls: Century 19, Dickinson 15. Fouled out: none.

WATFORD CITY 71, SIDNEY, Mont. 59

SIDNEY (59) -- Bridger Larson 26, Ian Jurgons 19, Alex Lee 5, Cooper McGlothlin 4, Aaron Entz 3, Trev Stewart 2.

WC (71) -- Brock Haugeberg 27, Elijah Brown 16, Riley Headings 11, Jessen Homiston 9, La-vores Monroe 6, Reese Johnson 2.

Halftime: Watford City 36, Sidney 31.

CLASS A GIRLS BASKETBALL

JAMESTOWN 53, ST. MARY'S 45

ST. MARY'S (45) -- Marriann Senftner 7-12 2-4 17, Taylor Gerving 2-15 2-2 7, Maria Mann 3-14 0-3 6, Madeline Grad 2-3 0-0 5, Madison Zacher 2-6 0-0 5, Hallie Schweitzer 2-7 0-0 4, Abigail Kopp 0-7 1-2 1, Elizabeth Peyerl 0-5 0-0 0, Kylie Haas 0-3 0-0 0. Totals" 18-72 5-11 45.

JAMESTOWN (53) -- Kameron Selvig 5-10 3-4 16, Courtney Peterson 5-11 2-4 13, Jessa Anderson 5-8 1-4 11, Katherine Horgan 1-2 3-4 5, Grace Hegerle 2-7 1-2 5, Jessica Walter 0-0 1-2 1, Jordan Fincki 0-2 0-0 0, Ella Falk 0-2 0-0 0. Totals: 19-43 11-20 53.

Halftime: Jamestown 21, St. Mary's 18.

3-pointers: STM -- Senftner 1, Gerving 1, Grad 1, Zander 1. Jamestown -- Selvig 3, Peterson 1. Rebounds: STM 34 (Mann 13, Gerving 10), J 28 (Selvig 8). Assists: STM 15 (Senftner 2, Kopp 2, Haas 2), J 11 (Selvig 2). Steals: STM 5 (Senftner 2, Kopp 2), J 6 (Peterson 4). Fouls: STM 17, J 10. Fouled out: J -- Selvig.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

NEW SALEM INVITATIONAL

Kidder County 66, New Salem-Almont 24

NSA;7;11;16;24

KC;10;38;61;66

NSA -- Hannah Nehl 3, Leah Slag 2, Fayth Hoger 3, Jacklyn Pazdernik 9, Timbyr Walking Elk 5, Brooke Kunz 2. Totals: 9 3-9 24.

Kidder County -- Bree George 1, Alyssa Fischer 3, Kennedy Harter 4, Hailey Pfaff 6, Madelyn Schmidt 13, Brittany Rath 22, Jaslyn Magstadt 15, Josie Braun 2. Totals: 25 10-14 66.

3-pointers: NSA -- Nehl 1, Pazdernik 1, Walking Elk 1. KC -- Magstadt 3, Schmidt 2, Fischer 1.

Flasher 35, Glen Ullin-Hebron 29

GUH;5;5;15;29

Flasher;13;22;32;35

GUH -- Kinsey Zuroff 10, Alyssa Duppong 1, Kristin Schaaf 2, Lexi Gietzen 4, Taylor Christensen 7, Taizalee Glass 5. Totals: 9 8-11 29.

Flasher -- Hannah Roth 6, Faith Marion 14, Madison Steinmetz 4, Hannah Blackcloud 9, Chanci Kraft 2. Totals: 13 3-4 35.

3-pointers: GUH -- Zuroff 1, Christensen 1, Glass 1. Flasher -- Blackcloud 3, Roth 2, Marion 1.

Center-Stanton 37, Mott-Regent 34

MR;5;18;31;34

CS;10;19;23;37

MR -- Kiara Koepplin 5, Madison Rafferty 12, Hailee Olson 2, Madison Maier 11, Karagan Friedt 4. Totals: 12 4-8 34.

CS -- Kori Nagel 2, Karsyn Haag 2, Hannah Hoffman 5, Katie Kraft 8, Morgan Vitek 18, Ashley Frank 2. Totals: 16 5-10.

3-pointers: MR -- Maier 3, Rafferty 2, Koepplin 1.

ROUGHRIDER TOURNAMENT

Quarterfinals

Bowman County 41, Beulah 24

Beulah -- Erin Walcker 22, Faith Schnabel 2.

Bowman County -- Abby Bartholomay 8, Maureen Burke 6, Ashlyn Dix 3, Abby Smyle 6, Alexius Miller 2, Jillian Svihovec 1, Ellie Stafford 13, Amy Jeffers 2.

3-pointers: Beulah -- Walcker 2. Bowman County -- Bartholomay 2.

Stanley 49, New England 44

Stanley -- Jossi Meyer 9, Taylor Dean 18, Raygen Lee 2, Hayley Schmidt 6, Hannah Sorenson 11, Lakyn Bruhn 2, Sydney Larson 1.

New England -- Elli Rettinger 6, Molly Rayhorn 12, Rachelle Kathrein 16, Takoda Westling 4, Elizabeth Kaufman 2, Lindsay Koch 4.

3-pointers: Stanley -- Dean 2, Sorenson 1. NE -- Rettiger 1, Rayhorn 1.

Hettinger-Scranton 70, Richardton-Taylor 31

RT -- Skylar Crow 8, Elle Goetz 3, Jayne Krank 2, Carly Deide 2, JaLynn Olson 10, Maylyn Naumann 3, Ieesha Jordan 2.

HS -- Bailee Pierce 3, Abigail Kludt 12, Briana Sanford 7, Quinn Mellmer 6, Abbigale Steeke 2, Alyssa Andress 18, Samantha Oase 20, Casitee Miller 2.

LINTON-HMB 58, WASHBURN 27

Washburn;8;19;21;27

LHMB;17;23;41;58

Washburn -- Brynn Hyttinen 2, Hannah Retterath 9, Jordan Waldren 10, Olivia Retterath 6. Totals: 12 1-5 27.

LHMB -- Teegan Scherr 11, Erin Kelsch 2, JayCee Richter 12, Josi Schwab 3, Madi Ptacek 6, Emily Kelsch 6, Summer Grove 2, Erica Umber 8, Callie Hase 2, Precious Vetter 6. Totals: 27 3-5 58.

3-pointers: Washburn -- H. Retterath 2. LHMB -- Scherr 1.

GARRISON-MAX 38, HAZEN 23

Hazen;2;7;14;23

GM;8;14;24;38

Hazen -- Tia Bornemann 7, Sydney Mosset 1, Hannah Sailer 1, Laekyn Schwab 8, Paige Erhardt 6. 6 9-18 23.

GM -- Kaitlyn Klein 9, Sarah Lagge 4, Paige Lagge 8, Karli Klein 10, Mia Gehring 7. Totals: 18 1-10 38.

3-pointers: Hazen -- Schwab 2. GM -- Gehring 1.

3-pointers: None.

DICKINSON TRINITY 38, NEW TOWN 34

DT;14;28;33;38

NT;3;12;23;34

DT -- Macy Kuntz 10, Amaya Willer 5, Kylen Kubas 5, Alexa Walby 6, Breanna Tessier 6, Kali Kubas 6.

NT -- Ivy Fox 2, Zoe Fox 2, Jonna Brady 9, Alli Brunelle 6, Bryann Rainbow 2, Kenedee Good Bird 3, Brooklyn Fox 2.

CLASS B WRESTLING

LINTON TRIANGULAR

Bismarck JV 36, Linton-HMB 28

120: Logan Barnes, LHMB, won by forfeit. 126: Chandler Nagel, LHMB, pinned Kaden Renner, 3:18. 132: Jordan Schmidt, BJV, pinned Nathaniel Geestman, :56. 138: Trey Jacob, LHMB, def. Ben Nagel by major dec., 11-2. 145: Trenton Crissler, BJV, won by forfeit. 152: Wyatt Baumgartner, BJV, won by forfeit.

160: Open. 170: Jaden Bosch, LHMB, pinned Cullen Glatt, 1:35. 182: Open. 195: Quinn Roemmich, LHMB, pinned Tyler Schmit, 1:35. 220: Jordan Schumacher, BJV, won by forfeit. 285: Bradyen Moran, BJV, won by forfeit. 106: Noah Savageau, BJV, won by forfeit. 113: Open.

LaMoure 39, Linton-HMB 18

113: Open. 120: Logan Barnes, LHMB, pinned Brayden Steffes, 4:46. 126: Chandler Nagel, LHMB, pinned Lukas Hoff, 1:10. 132: Andrew Hoff, Lam, def. Nathaniel Geestman, 7-4. 138: Garrett Hebl, Lam, def. Trey Jacob, 6-1. 145: Gavin Alber, Lam, won by forfeit. 152: Brock Wendel, Lam, won by forfeit.

160: Brett Wendel, Lam, def. Jaden Bosch, 2-1. 170: Brady Lettenmaier, Lam, pinned Landon Schumacher, 3:30. 182: Chris Heyd, Lam, won by forfeit. 195: Clark Thielges, Lam, won by forfeit. 220: Quinn Roemmich, LHMB, pinned Zachary Lahlum, 1:35. 285: Open. 106: Open.

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Austin;15;6;3;33

Minot;16;8;1;33

Aberdeen;15;5;2;32

BOBCATS;15;7;1;31

Minn. Wilderness;13;10;1;27

Brookings;3;19;2;8

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Minn. Magicians;18;6;0;36

Fairbanks;14;9;3;31

Janesville;14;9;3;31

Springfield;10;12;3;23

Kenai River;10;13;3;23

Chippewa Falls;6;19;2;14

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Johnstown;24;4;0;48

Jamestown;14;8;3;31

New Jersey;15;11;0;30

WB-Scranton;9;15;1;19

Maryland;7;15;5;19

NE Generals;7;13;3;17

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Amarillo;16;3;4;36

Topeka;13;10;3;29

Lone Star;11;10;4;26

Shreveport;11;11;3;25

Odessa;11;11;1;23

Corpus Christi;10;11;1;21

Sunday, Dec. 2

Johnstown 7, NE Generals 3

Jamestown 4, New Jersey 0

Tuesday, Dec. 4

Aberdeen at Brookings

Thursday, Dec. 6

Kenai River at Minnesota Magicians

Friday, Dec. 7

Minot at BOBCATS, 7:15 p.m.

Johnstown at Jamestown

Wilkes-Barre/Scranton at Northeast

Austin at Brookings

Odessa at Corpus Christi

Fairbanks at Janesville

Lone Star at Amarillo

Minnesota Wilderness at Aberdeen

Kenai River at Minnesota Magicians

Saturday, Dec. 8

BOBCATS at Minot, 8:05 p.m.

Wilkes-Barre/Scranton at Northeast

Johnstown at Jamestown

Maryland at New Jersey

Kenai River at Minnesota Magicians

Austin at Brookings

Odessa at Corpus Christi

Shreveport at Topeka

Lone Star at Amarillo

Fairbanks at Chippewa

Minnesota Wilderness at Aberdeen

Sunday, Dec. 9

Maryland at New Jersey

Wilkes-Barre/Scranton at Northeast

Shreveport at Topeka

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0