{{featured_button_text}}

HIGH SCHOOL TENNIS

CENTURY 4, MANDAN 1

SINGLES

No. 1: Mason Pitcher, CHS def. Braden Ressler, 6-0, 6-0.

No. 2: Korey Rennich, CHS def. Keaton Pritchett, 6-2, 6-1.

No. 3: Jared Pitcher, CHS def. Karter Hatzenbuhler, 6-0, 6-4.

Doubles

No. 1: Ben Gartner/Brady Helbling, MHS def. Jaxon Wetzel/Beau Zander, 6-4, 6-1.

No. 2: Brody Clarke/Connor Stockert, CHS def. Coby Wolf/Kalob Zacha, 6-4, 6-0.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

FARGO SOUTH 39, LEGACY 21

LHS;0;7;14;0;--;21

FS;7;7;13;12;--;39

First quarter

FS: Not available.

Second quarter

LHS: Lyric Hoffman 51 pass from Rhett Clements (TJ Seidel kick)

FS: Not available.

Third quarter

FS: Not available.

LHS: Ben Marowf 15 run (Seidel kick)

FS: Not available.

LHS: Nick Kupfer 9 pass from Clements (Seidel kick)

Fourth quarter

FS: Not available.

TEAM STATISTICS

;LHS;FS

First downs;16;20

Rush yards;158;278

Passing yards;233;130

Fumbles-lost;2;2

INDIVIDUAL STATISTICS

PASSING: Legacy – Clements 16-24 233 yards, 2 TD, 1 INT.

RUSHING: Legacy – Clements 14-91, Marowf 5-24, Keagen Woodbury 2-14, Weston Snyder 1-13; Hoffman 6-10, Max Barrett 1-4, Braedy Wold 1-1.

RECEIVING: Legacy -- Hoffman 6-146, Kupfer 3-41, Brady Burman 3-38, Marowf 2-4, Woodbury 2-4.

INTERCEPTIONS: Legacy – Landon Phillips.

Records: Legacy 1-1, Fargo South 2-0.

CLASS AAA POLL

(First-place votes in parentheses)

Team;W-L;Points;LW

1. Century (15);2-0;79;1

2. West Fargo Sheyenne (1);2-0;64;2

3. Fargo South;2-0;49;3

4. Fargo Davies;1-1;20;NR

5. Fargo Shanley;2-0;17;NR

Others receiving votes: Mandan (1-1), Minot (1-1), Williston (2-0), Grand Forks Red River (1-1).

CLASS AA POLL

Team;W-L;Points;LW

1. Hillsboro-CV (10);2-0;71;1

2. St. Mary’s (5);1-1;64;2

3. Beulah (1);2-0;53;3

4. Hazen;2-0;32;5

5. Kindred;2-0;16;NR

Others receiving votes: Devils Lake (1-1).

WEST REGION STANDINGS

Team;Region;Overall

Century;0-0;2-0

Williston;0-0;2-0

Dickinson;0-0;1-1

Jamestown;0-0;1-1

Legacy;0-0;1-1

Mandan;0-0;1-1

Minot;0-0;1-1

Bismarck;0-0;0-2

Friday, Sept. 6

Century 31, West Fargo 0

G.F. Red River 44, Bismarck 35

Fargo South 39, Legacy 21

Fargo Davies 36, Mandan 26

Dickinson 12, Fargo North 0

W.F. Sheyenne 28, Minot 14

Williston 33, G.F. Central 8

Fargo Shanley 44, Jamestown 27

Friday, Sept. 13

Williston at Bismarck

Mandan at Minot

Dickinson at Jamestown

Saturday, Sept. 14

Legacy at Century

Friday, Sept. 20

Bismarck at Mandan

Jamestown at Legacy

Century at Williston

Minot at Dickinson

EAST REGION STANDINGS

Team;Region;Overall

Fargo Shanley;0-0;2-0

Fargo South;0-0;2-0

W.F. Sheyenne;0-0;2-0

Fargo Davies;0-0;1-1

G.F. Red River;0-0;1-1

Fargo North;0-0;0-2

G.F. Central;0-0;0-2

West Fargo;0-0;0-2

Friday, Sept. 6

Century 31, West Fargo 0

G.F. Red River 44, Bismarck 35

Fargo South 39, Legacy 21

Fargo Davies 36, Mandan 26

Dickinson 12, Fargo North 0

W.F. Sheyenne 28, Minot 14

Williston 33, G.F. Central 8

Fargo Shanley 44, Jamestown 27

Friday, Sept. 13

W.F. Sheyenne at G.F. Red River

G.F. Central at Fargo Davies

Fargo North at West Fargo

Fargo Shanley at Fargo South

Friday, Sept. 20

W.F. Sheyenne at Fargo North

Fargo Shanley at G.F. Central

G.F. Red River at Fargo Davies

Fargo South at West Fargo

BOYS SOCCER

WEST REGION

Standings

;Region;Overall;Pts

Jamestown;5-1-0;7-1-0;15

Bismarck;3-0-2;5-1-1;11

Legacy;3-2-1;3-3-2;10

Century;3-2-0;4-4-0;9

Minot;2-3-1;2-5-1;7

Mandan;1-4-0;1-5-1;3

Williston;0-5-0;0-7-0;0

Saturday, Sept. 7

Moorhead (Minn.) 3, Century 0

Jamestown 7, Williston 0

Tuesday, Sept. 10

Bismarck at Mandan

Jamestown at Century

Minot at Williston

Thursday, Sept. 12

Century at Mandan

Minot at Bismarck

Legacy at Williston

Jamestown at Crookston (Minn.)

Saturday, Sept. 14

Century at Legacy

Williston at Mandan

Bismarck at Jamestown

Tuesday, Sept. 17

Century at Bismarck

Minot at Legacy

Mandan at Jamestown

Thursday, Sept. 19

Williston at Bismarck

Jamestown at Legacy

Century at Minot

Saturday, Sept. 21

Legacy at Mandan

Century at Williston

Jamestown at Minot

EAST REGION

Standings

;Region;Overall;Pts

Fargo Davies;5-0-2;6-1-2;17

Fargo South;5-2-0;6-2-0;15

W.F. Sheyenne;4-1-2;5-1-2;14

G.F. Central;4-3-0;6-3-0;12

West Fargo;1-2-4;3-2-4;7

G.F. Red River;1-2-3;2-3-3;6

Fargo Shanley;1-4-1;2-6-1;4

Fargo North;0-7-0;0-8-2;0

Tuesday, Sept. 3

Fargo Davies 5, Fargo North 1

Fargo South 3, Fargo Shanley 1

West Fargo 0, G.F. Red River 0

W.F. Sheyenne 1, G.F. Central 0

Thursday, Sept. 5

Fargo Davies 0, West Fargo 0

Fargo South 5, G.F. Central 1

G.F. Red River 3. Fargo North 0

W.F. Sheyenne 4, Fargo Shanley 0

Friday, Sept. 6

Victoria (Minn.) Holy Family 8, Fargo Shanley 0

Saturday, Sept. 7

Fargo South 3, West Fargo 2

W.F. Sheyenne 4, Fargo North 0

Fargo Davies 4, G.F. Central 3

Fargo Shanley 3, St. Cloud (Minn.) Cathedral 0

Tuesday, Sept. 10

Fargo South at Fargo Davies

West Fargo at G.F. Central

Fargo Shanley at Fargo North

G.F. Red River at W.F. Sheyenne

Thursday, Sept. 12

Fargo North at Fargo South

W.F. Sheyenne at West Fargo

G.F. Central at G.F. Red River

Fargo Davies at Fargo Shanley

Saturday, Sept. 14

Fargo Shanley at G.F. Red River

You have free articles remaining.

Become a Member

West Fargo at Moorhead (Minn.)

Tuesday, Sept. 17

G.F. Red River at Fargo Davies

W.F. Sheyenne at Fargo South

Fargo Shanley at West Fargo

Fargo North at G.F. Central

Thursday, Sept. 19

Fargo South at G.F. Red River

West Fargo at Fargo North

Fargo Davies at W.F. Sheyenne

Friday, Sept. 20

Crookston (Minn.) at G.F. Red River

Saturday, Sept. 21

G.F. Central at Fargo Shanley

CLASS A VOLLEYBALL

WEST REGION

Team;Reg.;OA

Mandan;2-0;7-2

Bismarck;2-0;6-3

Dickinson;2-0;5-4

Jamestown;1-0;5-3

Watford City;1-0;2-6

St. Mary's;1-1;6-3

Century;0-1;6-2

Turtle Mountain 0-1, 0-2

Legacy;0-2;4-5

Minot;0-2;3-6

Williston;0-2;1-8

Tuesday, Sept. 10

Legacy at Century

Jamestown at Bismarck

Watford City at Minot

Thursday, Sept. 12

Bismarck at Mandan

St. Mary's at Minot

Legacy at Turtle Mountain

Friday, Sept. 13

Century at Watford City

Mandan at Williston

Jamestown at Dickinson

Saturday, Sept. 14

Century at Williston

Mandan at Watford City

Turtle Mountain at Dickinson

Monday, Sept. 16

Turtle Mountain at Minot

Tuesday, Sept. 17

St. Mary's at Legacy

Watford City at Bismarck

Century at Dickinson

Mandan at Jamestown

Williston at Turtle Mountain

Thursday, Sept. 19

Minot at Century

Bismarck at Dickinson

St. Mary's at Watford City

Friday, Sept. 20

Turtle Mountain at St. Mary's

Jamestown at Watford City

Saturday, Sept. 21

Mandan at Turtle Mountain

Jamestown at Williston

EAST REGION

Team;Reg.;OA

Valley City;4-0;7-3

Fargo Davies;2-0;8-1

W.F. Sheyenne;2-0;7-2

West Fargo;1-1;7-2

Fargo Shanley;1-1;4-5

Fargo South;1-1;4-5

G.F. Red River;1-1;3-5

Fargo North;0-1;4-4

Devils Lake;0-1;2-6

G.F. Central;0-2;1-8

Wahpeton;0-3;1-9

Tuesday, Sept. 10

West Fargo at Wahpeton

G.F. Red River at G.F. Central

Fargo North at Devils Lake

Valley City at W.F. Sheyenne

Fargp Shanley at Fargo Davies

Thursday, Sept. 12

W.F. Sheynne at G.F. Red River

Fargo South at Fargo North

Fargo Davies at West Fargo

Devils Lake at G.F. Central

Breckenridge (Minn.) at Wahpeton

Saturday, Sept. 14

Devils Lake at Wahpeton (2)

Tuesday, Sept. 17

Valley City at Fargo South

G.F. Red River at Fargo North (2)

West Fargo at Fargo Shanley (2)

W.F. Sheyenne at Fargo Davies (2)

Thursday, Sept. 19

Fargo North at Fargo Shanley

Fargo Davies at Valley City

G.F. Red River at Wahpeton

Fargo South at Devils Lake

G.F. Central at W.F. Sheyenne

COLLEGE FOOTBALL

NORTHERN SUN STANDINGS

NORTH DIVISION

Team;NSIC;Overall

Bemidji State;1-0;1-0

Minn-Duluth;1-0;1-0

MSU-Moorhead;1-0;1-0

St. Cloud State;1-0;1-0

Minot State;0-1;0-1

Minn-Crookston;0-1;0-1

Northern State;0-1;0-1

U-Mary;0-1;0-1

SOUTH DIVISION

Team;NSIC;Overall

Augustana;1-0;1-0

Concordia-St. Paul;1-0;1-0

MSU-Mankato;1-0;1-0

Winona State;1-0;1-0

Sioux Falls;0-1;0-1

SW Minn. St.;0-1;0-1

Upper Iowa;0-1;0-1

Wayne State;0-1;0-1

Offensive Player of the Week: Nate Gunn, RB, Jr., Mankato.

Defensive Player of the Week: Dalton Smerchek, LB, Jr., CSP.

Special Teams Player of the Week: Cory Carnigan, KR/WR, Fr., Minot State.

Thursday, Sept. 5

St. Cloud State 35, U-Mary 12

Concordia-St. Paul 41, Sioux Falls 17

Bemidji State 33, Northern State 7

Duluth 52, Minot State 7

Moorhead 44, Crookston 20

Saturday, Sept. 7

Augustana 52, Upper Iowa 0

Winona State 37, Wayne State 20

Mankato 38, Southwest Minnesota State 23

Thursday, Sept. 12

U-Mary at Bemidji State, 7 p.m.

Saturday, Sept. 14

Winona State at Sioux Falls

Northern State at Minot State

Southwest Minnesota State at Wayne State

Crookston at St. Cloud

Augustana at Minnesota State

Duluth at Moorhead

CSP at Upper Iowa

COLLEGE VOLLEYBALL

MON-DAK STANDINGS

Team;Conference;Overall

Bismarck State College;1-0;8-1

Lake Region;1-0;4-7

NDSCS;0-0;5-2

Miles CC;0-0;3-8

Dawson CC;0-0;1-9

Dakota College-Bottineau;0-1;2-1

Williston State;0-1;1-4

Tuesday, Sept. 10

Lake Region at Dawson

Wednesday, Sept. 11

Bottineau at BSC, 7 p.m.

Lake Region at Miles

NDSCS at Dawson

NORTHERN SUN STANDINGS

Team;NSIC;Overall

MSU-Moorhead;0-0;4-0

Northern State;0-0;4-0

Sioux Falls;0-0;4-0

St. Cloud State;0-0;4-0

Upper Iowa;0-0;4-0

Wayne State;0-0;4-0

Winona State;0-0;4-0

Augustana;0-0;3-1

Bemidji State;0-0;3-1

Minnesota Duluth;0-0;3-1

MSU-Mankato;0-0;3-1

SW Minn. St.;0-0;3-1

Concordia-St. Paul;0-0;2-2

Crookston;0-0;1-3

Minot State;0-0;0-4

U-Mary;0-0;0-4

Offensive Player of the Week: Laura Snyder, Jr., RS, Northern State.

Defensive Player of the Week: Clara Krenz, Sr. L, St. Cloud State

Setter of the Week: Ashley Rozell, Sr., Northern State.

CLASS B VOLLEYBALL

NEW ENGLAND 3, GLEN ULLIN-HEBRON 1

NE;21;25;25;25

GUH;25;19;10;23

NEW ENGLAND: Kills – Sebella Sorenson 10, Jersey Binstock 10, Angel Erickson 8. Blocks – Binstock 7, Shelley Kathrein 5, Hadley Binstock 3. Aces: Erickson 4, Emily Dinius 3, Sorenson 3. Digs: J.Binstock 23, Erickson 19, Dinius 16. Assists: Kathrein 20, Dinius 6.

GLEN ULLIN-HEBRON: Kills – Taizalee Glass 6, Taylor Christensen 3, Mikayla Schneider 3. Blocks: Christensen 1. Aces: Chelsey Duppong 4, Christensen 2, McKenzie Gerving 2. Digs: Alyssa Duppong 4, C.Duppong 2, M.Duppong 2, Christensen 2. Assist: C.Duppong 6, A.Duppong 1.

SCOREBOARD

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Trenton def. New Town, 25-13, 25-7, 25-9

Maple Valley def. Ellendale, 23-25, 25-12, 25-18, 26-24

Get News Alerts delivered directly to you.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0