{{featured_button_text}}

COLLEGE VOLLEYBALL

MINNESOTA-CROOKSTON 3, U-MARY 1

UM;25;21;21;19

UMC;13;25;25;25

UNIVERSITY OF MARY – Kills: Morgan Schnabel 17, Caitlin Schneeweis 9, Julianna Hughes 7, Sydney Murphy 6, Katja Berge 6, Anna Nietfeld 1, Madison Bergthold 1. Assists: Murphy 35, Nietfeld 3, Natalia Cruz 2, Bergthold 1, Schnabel. Aces: Cruz 3, Breanna Donarski 3, Gabriela Castillo 1. Blocks: Hughes 3, Berg 1.5, Murphy 1, Schneeweis .5. Digs: Cruz 24, Nietfeld 14, Schnabel 13, Donarski 6, Castillo 4, Schneeweis 2, Bergthold 2, Berge 2, Huges 1.

CROOKSTON – Kills: Kaitlin Sikkink 12, Porsha Porath 9, Lauren Wallace 7, Sabrina Leuer 6, Sydney Kruisselbrink 4, Melissa Rodrigue 4. Assists: Kruisselbrink 32, Katie Lienemann 4, Leuer 2, Wallace 2, Alyssa Thomas 1. Aces: Rodriguez 4, Thomas 1. Blocks: Leuer 1.5, Sikkink 1, Rodriguez 1. Digs: Kruisselbrink 19, Wallace 18, Lienemann 14, Ali Schueler 14, Thomas 7, Rodriguez 2, Leuer 1, Sikkink 1.

Records: Crookston 1-6 NSIC, 3-12; U-Mary 1-7, 1-15.

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING

LEGACY 97, FARGO NORTH 88

NORTH 122, BISMARCK 64

(FRIDAY, OCT. 4)

200 medley relay: 1. FN (Addison Cerney, Alaina Vein, Ella Walen, Izzy Miller), 2:03.91. 2. LHS (Gabrielle Schuchard, Becca Pennington, Emma McKenzie, Hannah Zeien), 2:06.03. 3. FN B, 2:14.94.

200 freestyle: 1. Olivia Gefroh, FN, 2:03.76. 2. Nova Beckler-Bell, LHS, 2:10.26. 3. Haley Mineer, FN, 2:12.49. 4. Zeien, 2:14.67. 5. Isabelle Forde, BHS, 2:15.85.

200 individual medley: 1. McKayla Donat, LHS, 2:17.15. 2. Natalie Becker, BHS, 2:29.46. 3. Colette Smith, FN, 2:31.56. 4. Alen, 2:33.81. 5. Leah Johnson, FN, 2:36.98.

50 freestyle: 1. Regan Minh, LHS, 26.11. 2. Ellie Eggl, BHS, 26.5. 3. Hadley Mineer, FN, 26.63. 4. Izzy Miller, FN, 26.97. 5. Erin Becker, BHS, 27.27.

Diving: 1. Paige Davis, LHS, 203.5. 2. Jennifer Klundt, FN, 165.25. 3. Erin Thomas, BHS, 1:05.99. 4. Carly Swanson, FN, 135.25. 5. Kahlan Hamlin, BHS, 134.55.

100 butterfly: 1. Ellie Eggl, BHS, 1:05.13. 2. Minh, 1:05.21. 3. Cerney, 1:05.99. 4. Walen, 1:11.28. 5. Zeien, 1:11.63.

100 freestyle: 1. Gefroh, 56.58. 2. Becker, 58.64. 3. Becca Pennington, LHS, 1:00.16. 4. Teegan Nordstrom, NF, 1:00.21. 5. Bella Vilhauer, LHS, 1:02.82.

500 freestyle: 1. Donat, 5:23.25. 2. Cerney, 5:42.36. 3. Becker, 5:51.87. 4. Miller, 5:52.74. 5. Beckler-Bell, 5:55.05.

200 free relay: 1. LHS (Minh, Beckler-Bell, Pennington, Donat), 1:45.72. 2. BHS (Forde, Natalie Becker, E.Becker, Eggl), 1:49.29. 3. FN 1:49.64.

100 backstroke: 1. Pennington, 1:06.73. 2. Schuchard, 1:10.32. 3. Emma Auch, BHS, 1:10.81. 4. Nordstrom, 1:11.19. 5. Abby Erickson, LHS, 1:13.07.

100 breaststroke: 1. Katie Gruman, LHS, 1:18.90. 2. Vein, 1:21.69. 3. Emma McKenzie, LHS, 1:21.94. 4. Tori Trenda, FN, 1:23.95. 5. Vilhauer, 1:25.37.

400 free relay: 1. LHS (Donat, Zeien, Beckler-Bell, Minh), 3:48,.10. 2. FN, 4:06.9. 3. FN B 4:09.40.

CLASS AAA FOOTBALL

WEST REGION

Standings

Team;Region;Overall

Century;5-0;6-0

Legacy;3-1;4-2

Bismarck;3-1;3-3

Mandan;2-2;3-3

Minot;2-2;3-3

Jamestown;1-3;2-4

Williston;1-4;3-4

Dickinson;1-4;2-5

Thursday, Oct. 10

Minot at Bismarck, Ppd.

Friday, Oct. 11

Dickinson 19, Williston 14

Monday, Oct. 14

Century at Jamestown, 5 p.m.

Mandan at Legacy, 6 p.m.

Minot at Bismarck, 7 p.m. (Bowl)

EAST REGION

Team;Region;Overall

Fargo Davies;4-0;5-1

Fargo Shanley;3-1;5-1

Fargo South;3-1;5-1

W.F. Sheyenne;3-1;5-1

West Fargo;3-1;3-3

G.F. Red River;0-4;1-5

Fargo North;0-4;0-6

G.F. Central;0-4;0-6

Thursday, Oct. 10

Fargo Shanley 10, Grand Forks Red River 0

West Fargo Sheyenne 44, Grand Forks Central 0

Fargo Davies 30, West Fargo 26

Fargo South 14, Fargo North 6

Wednesday, Oct. 16

West Fargo Sheyenne at Fargo Davies

Fargo Shanley at West Fargo

Saturday, Oct. 19

Grand Central at Fargo North

Fargo South at Grand Forks Red River

CLASS A VOLLEYBALL

DICKINSON 3, WATFORD CITY 0

Dickinson;25;25;25

WC;11;23;22

DICKINSON – Stats not available.

WATFORD CITY – Kills: Ashley Holen 8, Emma Mogen 7, Madison Spacher 3, Jessica Mogen 3, Annie Dennis 2, Emma Shelley 1, Lily Olsen 1. Assists: Riley Faller 11, Mogen 9, Kyley Barnett 2, Spacher 1. Digs: Barnett 14, Mogen 12, Tayle Kaczmar 11, Olson 10, Spacher 5, Faller 3, Holen 2. Blocks: Holen 1, Dennis 1, Spacher 1, Mogen 1. Aces: Holen 1, Kaczmar 1.

Records: Dickinson 6-6 West Region, 14-12 overall; Watford City 2-8, 6-17.

WEST REGION STANDINGS

Team;Region;Overall

Century;10-1;16-2

Jamestown;9-1;13-4

Bismarck;10-2;14-5

Mandan;9-3;14-5

St. Mary’s;7-4;12-6

Dickinson;6-6;14-12

Minot;3-7;6-11

Legacy;3-8;7-11

Watford City;2-8;6-21

Williston;1-9;2-15

Turtle Mountain;0-11;0-13

Friday, Oct. 11

Dickinson 3, Watford City 0

Tuesday, Oct. 15

Legacy at Bismarck High,

Century at Jamestown, 2-point match

St. Mary's at Dickinson, 2-pt. match

Mandan at Minot, 2-pt match

Watford City at Williston

CLASS B VOLLEYBALL

KILLDEER 3, HAZEN 2

Killdeer;13;25;11;25;18

Hazen;25;20;25;22;16

KILLDEER – Kills: Myranda Riess 13, Megan Olson 11, Brooke Bang 3, Riess 3, Liza Stahl 1. Assists: Chelsey Morlock 30, Olson 2, Stahl 1. Blocks: Olson 4. Aces: Olson 3, Morlock 3, Riess 3, Madison Wilhelm 2. Digs: Wilhelm 31, Morlock 25, Riess 20, Olson 56.

HAZEN – Kills: Hannah Sailer 16, Paige Erhardt 12, Sydney Mosset 7, Makenna Brunmeier 4. Assists: Hope Ternes 30. Blocks: Erhardt 2, Mosset 1. Aces: Shanna Bakken 7, Lani Carr 6, Ternes 3, Sailer 3. Digs: Ternes 19, Sailer 18, Mosset 16, Erhardt 14.

BOYS SOCCER

STATE TOURNAMENT

At Starion Sports Complex, Mandan

Monday, Oct. 14

No. 2 West Bismarck (12-1-3) vs. No. 4 East Grand Forks Central (9-6-1), 11 a.m.

No. 2 Eat Fargo South (9-2-4) vs. No. 3 West Minot (6-7-2), 1:15 p.m.

No. 1 East West Fargo Sheyenne (9-2-5) vs. No. 4 West Mandan (4-11-1), 3:30 p.m.

No. 2 West Century (9-5-2) vs. No. 3 East Fargo Davies (8-3-5), 5:45 p.m.

Tuesday, Oct. 15

Loser out: 11 a.m./1:15 p.m.

Semifinals: 3:30/5:45 p.m.

Wednesday, Oct. 16

Fifth place: 10 a.m.

Third place: 12 p.m.

Championship: 2 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

NORTHERN SUN

NORTH DIVISION

Team;NSIC;Overall

Bemidji State;4-1;4-1

23 Minnesota-Duluth;4-1;4-1

MSU-Moorhead;3-2;3-2

Northern State;3-2;3-2

St. Cloud State;3-2;3-2

Minot State;2-3;2-3

U-Mary;0-5;0-5

Minnesota-Crookston;0-5;0-5

SOUTH DIVISION

Team;NSIC;Overall

3 MSU-Mankato;5-0;5-0

Augustana;3-1;3-1

Concordia-St. Paul;3-2;3-2

Sioux Falls;3-2;3-2

Winona State;3-2;3-2

SW Minnesota State;2-3;2-3

Wayne State;2-3;2-3

Upper Iowa;0-5;0-5

Saturday, Oct. 12

MSU-Moorhead at Concordia-St. Paul

Sioux Falls at Minnesota-Crookston

Wayne State at Minnesota-Duluth

St. Cloud State at Augustana

MSU-Mankato at Northern State

Bemidji State at Southwest Minnesota State

Sunday, Oct. 13

Upper Iowa at U-Mary, Noon

Minot State at Winona, Noon

NORTH STAR ATHLETIC ASSOCIATION

Team;NSAA;Overall

14 Dickinson State;2-0;4-1

Valley City State;1-1;3-2

Dakota State;1-1;3-2

Waldorf;1-1;3-2

Mayville State;1-1;2-3

Presentation;0-2;0-5

Saturday, Oct. 12

Dickinson State at Dakota State

Waldorf at Mayville

Valley City at Presentation

MISSOURI VALLEY CONFERENCE

Team;Conf.;Overall

NDSU;1-0;5-0

SDSU;1-0;4-1

Northern Iowa;1-0;3-2

South Dakota;1-0;2-3

Missouri State;1-0;1-3

Youngstown State;0-1;4-1

Illinois State;0-1;3-2

Indiana State;0-1;2-3

Southern Illinois;0-1;2-3

Western Illinois;0-1;0-5

Saturday, Oct. 12

Northern Iowa at NDSU

Western Illinois at Indiana State

South Dakota at Missouri State

SDSU at Youngstown State

Illinois State at Southern Illinois

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

BOBCATS;6;1;1;13

Austin;5;2;2;12

Minn. Wilderness;6;4;0;12

Minot;5;1;2;12

Aberdeen;2;2;4;8

St. Cloud;3;4;2;8

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Chippewa Falls;7;2;0;4

Fairbanks;5;3;0;10

Kenai River;4;2;2;10

Springfield;4;4;1;9

Janesville;3;5;0;6

Minn. Magicians;1;5;2;4

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

New Jersey;8;2;0;16

WB-Scranton;8;4;0;16

Johnstown;5;4;2;12

NE Generals;4;8;1;9

Maine;6;4;0;12

Maryland;4;5;0;8

Jamestown;1;7;2;4

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Lone Star;8;1;0;16

Corpus Christi;8;2;3;19

Topeka;9;3;1;19

Shreveport;6;5;0;12

Odessa;3;4;2;8

Amarillo;5;3;1;11

New Mexico;0;9;1;1

Thursday, Oct. 10

Minn. Wilderness 3, Austin 2, SO

Corpus Christi 2, Odessa 0

Friday, Oct. 11

Aberdeen at Minot, postponed

St. Cloud 6, Minn. Wilderness 5

Chippewa Falls 4, Springfield 2

Maine 4, Jamestown 1

Johnstown 5, Maryland 1

WB-Scranton 4, NE Generals 3

Amarillo 6, Lone Star 3

Topeka 2, Shreveport 0

Corpus Christi 5, Odessa 2

Minn. Magicians at Fairbanks, n

Janesville at Kenai River, n

Saturday, Oct. 12

BOBCATS at St. Cloud

Aberdeen at Minot

Minn. Wilderness at Austin

Minn. Magicians at Fairbanks

Springfield at Chippewa Falls

Janesville at Kenai River

Jamestown at Maine

Johnstown at Maryland

NE Generals at WB-Scranton

Lone Star at Amarillo

Shreveport at Topeka

Odessa at Corpus Christi

Sunday, Oct. 13

Janesville at Kenai River

Jamestown at Maine

NE Generals at WB-Scranton

Odessa at Corpus Christi

Lone Star at New Mexico

SCOREBOARD

COLLEGE HOCKEY

North Dakota 5, Canisius 0

Boston College 5, Wisconsin 3

Maine 7, Alaska Anchorage 1

Mercyhurst 3, St. Lawrence 2, OT

Penn St. 8, Sacred Heart 2

Holy Cross 3, Providence 2, OT

Quinnipiac 3, American International 2

Robert Morris 3, Bentley 0

Army 2, UConn 1

UMass 5, RPI 3

Northeastern 2, Union 1

Denver 3, Lake Superior St. 1

New Hampshire 6, Miami 2

Clarkson 1, Michigan 1, OT

Alaska 3, Michigan Tech 2

UMass Lowell 3, Minn. Duluth 2

Minnesota St. 4, Arizona St. 1

Notre Dame 4, Air Force 3

Michigan St. 5, N. Michigan 3

W. Michigan 2, Ohio St. 2, OT

Omaha 6, Ala. Huntsville 1

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Minot Ryan 39, Des Lacs-Burlington 14

Bowman County 47, Richardton-Taylor-Hebron 19

Divide County 62, Trinity Christian/Trenton 0

Hazen def. Stanley, forfeit

Lewis and Clark/Our Redeemers 34, Parshall-White Shield 6

Mohall-Lansford-Sherwood 16, Surrey 6

Velva/Sawyer 42, Nedrose 14

St. John vs. North Border, PPD to Oct. 14

Get News Alerts delivered directly to you.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0