Try 3 months for $3

CLASS A HOCKEY

WEST REGION TOURNAMENT

At Minot

Thursday, Feb. 14

Quarterfinals

Bismarck 10, Bottineau-Rugby 2

Bottineau;1;1;0;--;2

BHS;3;2;5;--;10

First period: 1. BHS, Joey Heinert (Alex Krug, Isaac Ohlhauser), 1:17. 2. BHS, Braxton Ness (Chase Fuhrman, Heinert), 10:12. 3. BHS, Dayton Deics (Heinert, Caleb Petrie), 11:08. 4. Bottineau, Ian Amsbaugh (Landon Rosendahl), 14:50.

Second period: 5. BHS, Petrie (Caleb Moore, Deics), :31. 6. Bottineau, Rosendahl (Amsbaugh), 9:17. 7. BHS, Petrie (Jack Steckler, Ohlhauser), 16:22.

Third period: 8. BHS, Dain Sardelli (Petrie), 1:15. 9. Landon Fischer (Sardelli, Petrie), 6:09. 10. Nicholas Mortenson (Heinert, Greyson Farnsworth), 6:35. 11. BHS, Sardelli (Petrie, Deics), 9:13. 12. BHS, Sardellli (Petrie, Landon Fischer), 14:51.

Goalie saves: Bottineau – Adam Lorenz 21-16-16—53. BHS – Quinn Ackerman 1-3-2—6.

Penalties: Bottineau 2 for 4 minutes; Bismarck 3 for 6 minutes.

Records: Bismarck 17-3-1; Bottineau 5-13.

Dickinson 4, Jamestown 3, OT

DHS;1;0;2;1;--;4

JHS;0;2;1;0;--;3

First period: 1. DSH, Ryan Bren (Joseph Pavek), 4:19.

Second period: 2. JHS, Jace Thompson (Tommy Falk, Corey Nelson), 1:17. 3. JHS, Thompson (Corey Nelson), 6:43.

Third period: 4. JHS, Thompson (Nelson), 1:08. 5. DHS, Bren (Cody Shepard, Pavek), 8:31. 6. DHS, Pavek (Bren, Landon Aman), 9:40.

Overtime: 7. DHS, Shepard, 1:17.

Goalie saves: DHS – Riley Wittenberg 5-3-2-4—14. JHS – Riley Gerhardt 13-15-11-13—52.

Records: Dickinson 14-8; Jamestown 7-13-1.

Century 7, Williston 1

WHS;0;1;0;--;1

CHS;1;4;2;--;7

First period: 1. CHS, Carter Bailey (Eli Reimer), 1:50.

Second period: 2. CHS, Nicholas Brown (Bailey), :25. 3. CHS, Alex Smardzic (Colton Schulte, Bailey), :42. 4. Cullen Curl (Bailey), 6:03. 5. Connor Hanson (Brown, Bailey), 6:59. 6. WHS, Dale Kjorstad (Kyle Mischke), 13;18.

Third period: 7. CHS, Hanson (Austin Wald), 8:33. 8. CHS, Brown (Hanson, Holden Ubl), 10:08.

Goalie saves: Williston – Jay Lambert 16-16-10—42. Century – Ubl 1-4-2—7.

Penalties: Williston 8 for 16 minutes; Century 5 for 10 minutes.

Records: Century 18-2-1; Williston 5-15-1.

Minot 5, Mandan 1

Mandan;0;0;1;--;1

Minot;2;1;2;--;5

First period: 1. Minot, Nick Murpy (Hunter Cope, Aiden Morelli), 9:01. 2. Mniot, Casey Fjeld (Morelli), 10:01.

Second period: 3. Minot, Kyler Stenberg (Mason Diehl), 2:06.

Third period: 4, Minot, Payton Philion (Murphy, Morelli), 5:17. 5. Minot, Diehl (Benn Bonebrake), 7:13. 6. Mandan, Drew Condon, 10:31.

Goalie saves: Mandan – Maysion Mattern 4-4-6--14. Minot – Tre Sortland 4-5-2--11.

Penalties: Mandan 7 for 14 minutes; Minot 5 for 10 minutes.

Records: Minot 11-10; Mandan 9-12-1.

Friday, Feb. 15

Loser-out games

Bottineau-Rugby vs. Jamestown, 11 a.m.

Williston vs. Mandan, 1:30 p.m.

Semifinals

Bismarck vs. Dickinson, 5 p.m.

Century vs. Minot, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 16

State qualifiers, 11 a.m., 1:30 p.m.

Championship, 4 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING

SENIOR NIGH DUALS

SCORES

Century 116, Legacy 60

Legacy 127, Bismarck 52

Century 138, Bismarck 44

INDIVIDUAL RESULTS

200 medley relay: 1. CHS (Charles Koebele, Brennen Nakagawa, Chris Birnbaum, Ryan Johnson), 1:46.70. 2. CHS B, 1:54.09. 3. LHS, 1:57.08.

200 free: 1. Riley Gerhardt, CHS, 2:02.37. 2. Noah Osborn, LHS, 2:03.71. 3. Josiah Penn, BHS, 2:04.57. 4. Grant Meidinger, LHS, 2:10.68. 5. Turner Polk, CHS, 2:14.39. 6. Lukas Fast, LHS, 2:33. 7. Greysen Martinez, LHS, 2:33.78. 8. Noah Zaidi, BHS, 2:39.93.

200 individual medley: 1. Jayden Ahmann, LHS, 2:24.41. 2. Eric Klein, CHS, 2:25.2. 3. Ethan Gardiner, LHS, 2:28.71. 4. Brandon Seibel, LHS, 2:29.53. 5. Nicholas Stone, CHS, 2:31.14. 6. Noah Hugret, CHS, 2:35.77. 7. Max Nelson, BHS, 2:35.98. 6. Nathan Sagsveen, BHS, 2:41.22.

50 free: 1. Birnbaum, 23.23. 2. Johnson, 23.34. 3. Austin Schlecht, LHS, 24.43. 4. Riley Kaul, CHS, 25.1. 5. Brandon Vetter, BHS, 25.76. 6. Derek Freborg, LHS, 25.98. 7. Brandon Harmon, LHS, 26.09. 8. Isaac McGarvey, BHS, 26.28.

Diving: 1. Zack Pfeifer, CHS, 206.45. 2. Gaige Merck, 130.8. 3. Bennett Vatnsdal, BHS, 112.3.

100 butterfly: 1. Birnbaum, 56.76. 2. Shawn Holweger, LHS, 58.49. 3. Tucker Glenn, LHS, 1:03.53. 4. Jayden Ahmann, LHS, 1:04.02. 5. Nakagawa, 1:04.37. 6. Lauden Gums, CHS, 1:05.13. 7. Braxton Kroh, BHS, 1:46.12.

100 free: 1. Koebele, 51.28. 2. Austin Schlecht, LHS, 53.23. 3. Penn, 55.95. 4. Beau Zander, CHS, 56.29. 5. Luke Domres, CHS, 56.97. 6. Garrett Wick, BHS, 59.62. 7. Brandon Harmon, LHS, 1:03.73. 8. Lukas Fast, LHS, 1:05.84.

500 free: 1. Johnson, 5:16.08. 2 Domres, 5:31.64. 4. Will Dohrmann, CHS, 5:34.67. 4. Noah Osborn, LHS, 5:49.53. 5. Grant Meidinger, LHS, 5:51.53. 6. Carson Brandenberg, LHS, 6:54.92. 7. Logan Hasper, BHS, 7:30.55. 8. Gabe Hanson, BHS, 7:44.81.

200 free relay: 1. CHS (Jayden Porter, Jacob Bares, Birnbaum, Gerhardt), 1:38.69. 2. LHS, 1:42.52. 3. BHS, 1:45.30.

100 backstroke: 1. Porter, 59.07. 2. Kaul, 1:04.76. 3. Derek Freborg, LHS, 1:07.47. 4. Hudson Eckart, CHS, 1:07.87. 5. Brandon Seibel, LHS, 1:08.33. 6. Isaac McGarvey, BHS, 1:08.34. 7. Ethan Gardiner, LHS, 1:08.5. 8. Brandon Vetter, BHS, 1:16.78.

100 breaststroke: 1. Jayden Porter, CHS, 1:03.36. 2. Holweger, 1:05.32. 3. Koebele, 1:09.63. 4. Glenn, 1:10.01. 5. Harrison Adams, CHS, 1:15.39. 6. Max Nelson, BHS, 1:21.56. 7. Ayden Frohlich, LHS, 1:33.4. 8. Bryce Vatnsdal, BHS, 1:33.48.

400 relay: 1. CHS B (Will Dohrmann, Kaul, Klein, Koebele), 3:43.67. 2. LHS, 3:45.65. 3. CHS A 3:46.76.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL

NDSCS 70, BSC 58

BSC;16;27;41;58

NDSCS;16;48;60;70

BSC (58): Lauren Koski 3, Caitlyn Tveter 2, Bailey Olson 7, Trae Murray 8, Sydney Andersen 7, Courtney Olson 7, Amber Stevahn 26. Totals: 17-37 FG, 18-28 FT.

NDSCS (70): Monique Wooten 12, Olivia Bell 13, Jolisa Ross 2, Kate Carlson 6, Abby Johnson 6, Justyna Butler 9, Nikki Metcalfe 22. Totals: 30-69 FG, 5-8 FT.

3-pointers: BSC 2-11 (Koski, B.Olson). NDSCS 5-18 (Johnson 2, Metcalfe 2, Butler). Rebounds: BSC 28 (Stevahn 11). NDSCS 47 (Metcalfe 12). Fouls: BSC 10. NDSCS 25. Assists: BSC 7 (Murray 3). NDSCS 18 (Wooten 4).

Records. North Dakota State College of Science 8-3 Mon-Dak, 18-7; Bismarck State College 8-3, 19-5.

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

UNITED TRIBES 87, LAKE REGION 84, OT

UT;28;46;13;--;87

LRSC;27;47;10;--;84

UNITED TRIBES (87): Montel Carlow 11, Chayton York 18, Dayson Kohlus 14, Tyree Florence-Patton 3, Rob McClain Jr. 28, Steve Redfox Jr. 2, Benjamin Thompson 6, Robert Beaulieu 6. Totals: 31-69 FG, 18-23 FT.

LAKE REGION (87): Dalton Prouty 1, Kyle Henningsgard 3, TJ Mickelson 14, Jordan Lynn 1, Lamarr Wood 16, Jayden Komrosky 7, Zac Olson 19, Akeem Woods 19, Josh Kihle 4. Totals: 29-66 FG, 16-28 FT.

3-pointers: UT 7-25 (McClain 2, Kohlus 2, Beaulieu 2, Carlow). LRSC 10-30 (Olson 3, Woods 3, Mickelson 2, Komrosky, Henningsgard). Rebounds: UT 38 (McClain 13). LR 45 (Wood 12). Fouls: UT 22. LR 16. Assists: UT 25 (McClain 8). LR 24 (Komrosky 7).Turnovers: UT 9. LR 16. Blocked shots: UT 4 (McClain 2). LR 2. Steals: UT 8 (McClain 2, York 2). LR 6.

Records: United Tribes 4-7 Mon-Dak, 14-13 overall; Lake Region State 6-5, 18-10.

NDSCS 108, BSC 70

BSC;29;41;--;70

NDSCS;58;50;--;108

BSC (70): Austin Slaughter 18, KyJuan Johnson 13, Grant Kohlus 7, Dion Madler 4, Jalen Ziegler 2, Hart Andes 17, Debyn Johnson 2, Leyton Lang 5, Darnell Lefthand 2. Totals: 27 FG, 12-16 FT.

NDSCS (108): Mohammed Kone 3, Gore Ewelfinda 22, Jordan Polynice 6, Usama Ochon 3, Dudo Gach 16, John Morton 6, Oman Oman 13, Rydell Floyd 6, Nobile Cooper 27, Damien Gordon 6. Totals: 39 FG, 13-14 FT.

3-pointers: BSC 4-15 (Johnson 2, Lang, Slaughter). NDSCS 17-33. Rebounds: BSC 38 (Slaughter 10. NDSCS 32 (Ochon 10).

Records: North Dakota State College of Science 9-2 Mon-Dak, 23-4 overall; Bismarck State College 3-8, 7-18.

CLASS B BOYS BASKETBALL

OAKES 66, LINTON-HMB 61

Oakes;16;33;45;66

LHMB;20;34;40;61

OAKES (66): Garret Meehl 21, Dalton Schmit 5, Steele Hansen 13, Drew Dethlefsen 8, Ashton Biesterfeld 10, Max Muggli 9. Totals: 29 FG, 6-6 FT.

LINTON-HAZELTON-MOFFIT-BRADDOCK (61): Cole Baumiller 7, Lucas Schumacher 28, Paul McCrory 5, Carter Renz 13, Parker Gerving 8. Totals: 21 FG, 8-10 FT.

3-pointers: Oakes 2 (Schmit, Hansen). LHMB 11 (Schumacher 6, Renz 3, Baumiller, McCrory). Fouls: Oakes 17. LHMB 14. Turnovers: Oakes 15. LHMB 8.

DICKINSON TRINITY 55, HAZEN 47

DT;14;25;39;55

Hazen;9;20;33;47

DICKINSON TRINITY (55): Jake Daniel 5, Aric Knopik 7, Matthew Stafford 12, Cole Fitterer 19, Tanner Soehren 5, Isaac Fridrich 7. Totals: 19 FG, 8-13 FT.

HAZEN (47): Jayce Zuern 8, Dylan Martell 5, Isaac Doll 7, Garrett Ward 17, Cullen Traiser 6, Austin Richter 4. Totals: 14 FG, 1-2 FT.

3-pointers: DT 3 (Daniel, Stafford, Fitterer). Hazen 6 (Zuern 2, Martell, Doll, Ward, Traiser). Fouls: DT 6. Hazen 14.

STRASBURG-ZEELAND 49, ELLENDALE 44

SZ;13;21;27;49

E;13;25;35;44

STRASBURG-ZEELAND (49): Alex Scherr 11, Jake Wagner 11, Jordan Huizenga 8, Alex Vander Vorste 6, Coleman Nieuwsma 6, Mac Kramer 6, Hunter Haak 1. 21 fg, 4-9 FT.

ELLENDALE (49): Austin Molan 12, Hunter Thorpe 10, Scott Wagner 8, Ian Wagner 5, Cody Merkel 4, Wyatt Henningsen 3, Payton Merkel 2. 18 FG, 6-9 FT. 

DLB 48, GARRISON 35

DLB;19;27;39;48

Garrison;2;13;26;35

DES LACS-BURLINGTON (48): Pearson Will 6, Brayden Bonn 5, Dante Gunville 20, Jacob Burleson 11, Tristen Barrett 2, Scott Drovdal 4. Totals: 11 FG, 6-8 FT.

GARRISON (35): Gage Gehring 12, Kolin Westman 4, Ty Iglehart 3, Connor Kerzman 8, Jack Bright 5, Casyn Kolden 3. Totals: 10 FG, 3-4 FT.

3-pointers: DLB 6 (Gunville 2, Will, Bonn). Garrison 4 (Gehring 2, Iglehart, Bright). Fouls: DLB 10. Garrison 9.

BEULAH 50, NEW TOWN 33

Beulah;15;30;39;50

NT;12;16;27;33

BEULAH (50): Kaleb McGraw 5, Sean Gierle 5, Trey Brandt 2, Shaye Yeager 6, Joe Hager 2, Chad Morsette 15, Jonah Larson 15.

NEW TOWN (33): Tristen Williams 4, Kolby Overlie 1, Robert White 2, Jordan LeBeau 8, Shooter Stewart 7, Rodrick McIntosh 9, Jaiven Hale 2.

FLASHER 68, NEW ENGLAND 48

NE;4;10;24;48

Flasher;19;29;47;68

NEW ENGLAND (48): Jaxon Hewson 12, Cooper Granger 2, Logan Wolf 6, Pablo Ruiz 2, Aidan Rebel 14, Joseph Harmon 4, Zach Madler 8. Totals: 21 FG, 4-6 FT.

FLASHER (68): Laredo Werner 3, Joey Leingang 11, Chaysen Boldt 6, Brett Gabrielson 10, Garrett Hatzenbuhler 8, Jaron Reis 11, Jace Friesz 3, Hunter Frederick 10, Cody Ruscheinsky 6. Totals: 26 FG, 1-5 FT.

3-pinters: NE 2 (Rebel 2). Flasher 13 (Leingang 3, Boldt 2, Gabrielson 2, Hutzenbuhler 2, Reis 2, Friesz, Werner. Fouls: NE 9. Flasher 10.

Records: Flasher 15-3.

WASHBURN 57, HARVEY-WELLS CO. 54, OT

Washburn;9;26;35;46;57

WC;14;26;34;46;54

WASHBURN (57): Tate Bertolotto 12, Matthew Leidholm 10, Karter Hansen 5, Dylan Williams 15, Turner Grumbo 7, Devin Sailer 8.

HARVEY-WELLS COUNTY (54): Tyson Tipton 16, Jaxon Fike 3, Conner Fike 22, Tanner Grossman 3, Tate Grossman 5, Walker Koropatnicki 5.

MOTT-REGENT 78, HETTINGER-SCRANTON 59

MR;24;37;60;78

HS;14;24;44;59

MOTT-REGENT (78): Caleb Candrian 9, Teddy Mayer 2, Isaac Frey 4, Ryan Doe 10, Jayden Hauck 11, Asad Watson-Buffalo 11, Cody Perkins 28, Rayce Kovar 1, Sam Huether 2. Totals: 27 FG, 9-12 FT.

HETTINGER-SCRANTON (59): Warrick Dilse 24, Gabe Easton 5, Jaxon Mellmer 2, Connor Dilse 2, Jacob Dix 4, Jeran Anderson 8, Corey Christopherson 2, Brady Dillon 12. Totals: 17 FG, 7-9 FT.

3-pointers: MR 4 (Perkins 2, Watson-Buffalo, Hauck), HS 6 (Dilse 5, Easton). Fouls: MR 13. HS 15.

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Aberdeen;34;6;2;69

Minot;26;17;1;53

Austin;23;14;6;52

BOBCATS;24;18;1;49

Minn. Wilderness;21;18;4;46

Brookings;9;32;3;21

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Minn. Magicians;28;13;2;58

Fairbanks;24;14;5;53

Janesville;22;16;4;48

Springfield;22;17;4;48

Kenai River;15;23;4;35

Chippewa Falls;14;26;3;32

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Johnstown;38;6;1;78

Jamestown;27;11;6;60

New Jersey;22;21;1;45

NE Generals;15;19;8;38

WB-Scranton;15;23;4;34

Maryland;14;27;5;33

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Amarillo;32;5;6;70

Shreveport;22;17;7;51

Lone Star;22;18;6;50

Corpus Christi;22;22;1;45

Topeka;17;21;7;41

Odessa;17;24;2;36

Wednesday, Feb. 13

Jamestown 3, Johnstown 2

Thursday, Feb. 14

BOBCATS 3, Aberdeen 2

Kenai River 1, Chippewa Falls 1, OT

Friday, Feb. 15

Minn. Wilderness at BOBCATS, 7:15

Minot at Austin

Aberdeen at Brookings

Springfield at Janesville

Kenai River at Chippewa Falls

Fairbanks at Minn. Magicians

NE Generals at New Jersey

WB-Scranton at Maryland

Jamestown at Johnstown

Topeka at Lone Star

Odessa at Corpus Christi

Amarillo at Shreveport

Saturday, Feb. 16

Minn. Wilderness at BOBCATS, 7:15

Minot at Austin

Aberdeen at Brookings

Springfield at Janesville

Fairbanks at Minn. Magicians

NE Generals at New Jersey

WB-Scranton at Maryland

Topeka at Lone Star

Odessa at Corpus Christi

Amarillo at Shreveport

Friday, Feb. 22

BOBCATS at Brookings, 7:05

Minot at Aberdeen

Minn. Wilderness at Austin

Fairbanks at Janesville

Kenai River at Springfield

Minn. Magicians at Chippewa Falls

New Jersey at WB-Scranton

NE Generals at Jamestown

Johnstown at Maryland

Odessa at Amarillo

Saturday, Feb. 23

BOBCATS at Brookings, 7:05

Minot at Aberdeen

Austin at Minn. Wilderness

Fairbanks at Janesville

Kenai River at Springfield

Chippewa Falls at Minn. Magicians

NE Generals at Jamestown

Johnstown at Maryland

Odessa at Amarillo

THURSDAY SCOREBOARD

COLLEGE BASKETBALL

MEN

North Dakota State 85, Oral Roberts 73

United Tribes 87, Lake Region State 84

WOMEN

Lake Region State College 58, United Tribes 49

COLLEGE FOOTBALL

UND 2019 SCHEDULE

Date;Opponent

Aug. 31;Drake

Sept. 7;at NDSU

Sept. 14;Sam Houston State

Sept. 28; at Eastern Washington

Oct. 5;UC Davis

Oct. 12;at Idaho State

Oct. 19;at Cal Poly

Oct. 26;Montana State

Nov. 9;at Weber State

Nov. 16;Northern Colorado

Nov. 23;Southern Utah

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Reach Tribune sports editor Dave Selvig at (701) 250-8246 or david.selvig@bismarcktribune.com

0
0
0
0
0