Subscribe for 33¢ / day

HOCKEY

NAHL 

Bismarck Bobcats 2018-19 schedule

September

19: NAHL Showcase, Blaine, Minn.

20: NAHL Showcase, Blaine, Minn.

21: NAHL Showcase, Blaine, Minn.

22: NAHL Showcase, Blaine. Minn.

28: At Austin, 7:05 p.m.

29: At Austin, 7:05 p.m.

October

5: Minot, 7:15 p.m.

6: At Minot, 7:35 p.m.

19: Minot, 7:15 p.m.

20: At Minot, 7:35 p.m.

26: Aberdeen, 7:15 p.m.

27: At Aberdeen, 7:15 p.m.

November

2: Minnesota Wilderness, 7:15 p.m.

3: Minnesota Wilderness, 7:15 p.m.

9: At Aberdeen, 7:15 p.m.

10: At Aberdeen, 7:15 p.m.

12: At Minot, 6 p.m.

16: At Austin, 7:05 p.m.

17: At Austin, 7:05 p.m.

23: Brookings, 7:15 p.m.

24: Brookings, 7:15 p.m.

30: At Brookings

December

1: At Brookings

7: Minot, 7:15 p.m.

8: At Minot, 7:35 p.m.

14: Austin, 7:15 p.m.

15: Austin, 7:15 p.m.

28: Minot, 7:15 p.m.

29: At Minot, 8:05 p.m.

31: Minot, 7:15 p.m.

January

4: At Aberdeen, 7:15 p.m.

5: Aberdeen, 7:15 p.m.

11: Brookings, 7:15 p.m.

12: Brookings, 7:15 p.m.

18: Aberdeen, 7:15 p.m.

19: Aberdeen, 7:15 p.m.

25: At Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

26: At Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

February

1: At Aberdeen, 7:15 p.m.

2: Abereen, 7:15 p.m.

8: Austin, 7:15 p.m.

9: Austin, 7:15 p.m.

14: At Aberdeen, 7:15 p.m.

15: Minnesota Wilderness, 7:15 p.m.

16: Minnesota Wilderness, 7:15 p.m.

22: At Brookings, 7 p.m.

23: At Brookings, 7 p.m.

March

1: Brookings, 7:15 p.m.

2: Brookings, 7:15 p.m.

6: At Minot, 7:05 p.m.

9: Minot, 7:15 p.m.

15: At Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

16: At Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

22: Austin, 7:15 p.m.

23: Austin, 7:15 p.m.

28: Aberdeen, 7:15 p.m.

29: At Brookings, 7 p.m.

30: At Brookings, 7 p.m.

April

5: At Austin, 7:05 pm.

6: At Austin, 7:05 p.m.

BASEBALL

NORTHWOODS LEAGUE

First Half

North Division

Team;W;L;Pct.;GB

LARKS;24;11;.686;--

Duluth;24;11;.686;--

Willmar;22;13;.629;3

Mankato;21;14;.600;4

St. Cloud;16;19;.457;8

La Crosse;16;19;.457;8

Rochester;16;19;.457;8

Eau Claire;13;22;.371;11

Thunder Bay;12;23;.343;12

Waterloo;10;24;.281;14

South Division

Team;W;L;Pct.;GB

Madison;27;8;.771;--

Kalamazoo;24;11;.686;3

Fond du Lac;20;14;.588;6.5

Rockford;18;16;.529;8.5

Battle Creek;16;18;.471;10.5

Lakeshore;15;18;.455;11

Wisconsin Rapids;15;19;.441;11.5

Kenosha;12;20;.375;11.5

Green Bay;12;23;.343;15

Wisconsin;11;23;.324;15.5

Sunday, July 1

LARKS 3, Eau Claire 2

Waterloo at Thunder Bay, Ppd

Duluth 3, Mankato 2

Willmar 7, St. Cloud 3

LaCrosse 12. Rochester 5

Rockford 12, Battle Creek 11

Lakeshore 7, Wisconson 3

Kalamazoo 8, Fond du Lac 5

Wisconsin Rapids 16, Kenosha 5

Madison 4, Green Bay 2, 7 innings

Monday, July 2

LARKS 12, St. Cloud 2, 8 Innings

Waterloo 0-3, Thunder Bay 2-2

Rochester 5, Duluth 4

LaCrosse 9, Mankato 1

Willmar 12, Eau Claire 5

Wisconsin 7, Green Bay 2

Fond du Lac 4, Battle Creek 0

Kalamazoo 7, Rockford 3

Madison 4, Wisconsin Rapids 2

Lakeshore 5, Kenosha 4

Tuesday, July 3

St. Cloud at LARKS, 7:35 p.m.

Rochester at Duluth

Waterloo at Thunder Bay

Mankato at LaCrosse

Eau Claire at Willmar

Lakeshore at Kenosha (2)

Wisconsin at Green Bay

Fond du Lac at Battle Creek

Wisconsin Rapids at Madison

Rockford at Kalamazoo

END OF FIRST HALF

Wednesday, July 4

LARKS at Mankato, 3:05 p.m.

Rochester at LaCrosse

St. Cloud at Duluth

Thunder Bay at Eau Claire

Willmar at Waterloo

Battle Creek at Madison

Green Bay at Wisconsin Rapids

Wisconsin at Rockford

Kenosha at Fond du Lac

Lakeshore at Kalamazoo

Thursday, July 5

LARKS at Mankato, 7:05 p.m.

Thunder Bay at Eau Claire

Willmar at Waterloo

Duluth at St. Cloud

LaCrosse at Rochester

Battle Creek at Madison

Wisconsin at Rockford

Kenosha at Fond du Lac

Wisconsin Rapids at Green Bay

Lakeshore at Kalamazoo

 

CLASS AA LEGION BASEBALL

STATEWIDE STANDINGS

;;W.;L

Fargo Post 2;;8;2

Williston;;7;3

West Fargo;;6;4

Bismarck;;4;3

Grand Forks;;5;5

Minot;;4;4

Mandan;;5;8

Dickinson;2;;6

Fargo Post 400;0;6

OVERALL: Bismarck 14-8, Mandan 9-13.

Sunday, July 1

*Bismarck at Minot Heilman's Performance Invitational: Bismarck 7, Minot 2 (championship).

*Mandan at Fargo-Moorhead Invitational: Coon Rapids, Minn., 7, Mandan 0.

Tuesday, July 3

*Bismarck at Mandan, 6:30 p.m.

Wednesday, July 4

*Bismarck at Mandan, 4:30 p.m.

Friday, July 6

Grand Forks at Minot (2)

Tuesday, July 10

*Williston at Bismarck (2), 5:30 p.m.

Wednesday, July 11

Fargo Post 400 at Bismarck (2), 5:30 p.m.

*Mandan at Williston (2), 5:30 p.m.

Thursday, July 12

*Billings, Mont., Royals at Bismarck (2), 5:30 p.m.

Friday, July 13

Minot at Fargo Post 400

*Mandan at Gopher Classic, Edina, Minn., 11:45 a.m., 8 p.m.

Saturday, July 14

*Mandan at Gopher Classic, Edina, Minn., 2:30 p.m., 5:15 p.m.

Sunday, July 15

*Aberdeen, S.D., at Bismarck (2), 1 p.m.

*Mandan at Gopher Classic, Edina, Minn., 9 a.m.

* -- Non-counters in statewide standings.

 

0
0
0
0
0