Subscribe for 33¢ / day

CLASS A GIRLS BASKETALL

BISMARCK 93, TURTLE MOUNTAIN 43

BHS;50;43;--;93

TM;14;29--;43

Bismarck -- Mady Mosolf 6, Maddy Steckler 5, Bailee Schell 4, Hannah Golus 7, Kadee Ryckman 17, Dani Korsmo 5, Sam Hettinger 2, Olivia Dickerson 13, Macy Wetsch 6, MaKensie Maher 4, Megan Henderson 11. 

Turtle Mountain -- Tambraye Trottier 15, Erin Keplin 2, Madison Breland 1, Falynn Ferris 6, Mylin Malaterre 2, Avery LaFountain 6, Trinity Azure 8, Mareea Keplin 3. 

CLASS B BOYS BASKETBALL

FLASHER 48, UNDERWOOD 32

FLASHER;12;21;36;48

Underwood;11;17;25;32

Flasher -- Brett Gabrielson 7, Garrett Hatzenbuhler 6, Dylan Woodbury 6, Jaron Reis 5, Hunter Frederick 6, Logan Schriock 8, Cody Ruscheinsky 10. Totals: 17 FG, Three-pointers: Woodbury 2, Gabrielson, Hatzenbuhler, Reis, 9-17 FT, 13 Fouls.

Underwood -- Bo Weisenberger 3, Ty Snyder 7, Travis Reinbold 14, Parker Christianson 8. Totals: 15 FG, Reinbold 3, Weisenberger, 2-9 FT, 16 Fouls.

Records: Flasher 1-3; Underwood 2-3.

NAPOLEON-GACKLE-STREETER 61, ELLENDALE 59

Ellendale;13;34;49;59

NGS;17;35;47;61

Ellendale -- Hunter Thorpe 9, Lucas Hofer 29, Cole Goehring 7, Austin Molan 9, Luke Taylor 3, Walker Bruns 2. Totals: 17 FG, Three-pointers: Hofer 2, Goehring, Thorpe, Molan, Taylor, 7-9 FT, 12 Fouls.

Napoleon-Gackle-Streeter -- William Kleppe 18, Jamison Fettig 21, Ethan Kleppe 15, Pacey Feist 7. Totals: 17 FG, Three-pointers: W.Kleppe 3, Fettig 2, W.Kleppe 2, 6-10 FT, 12 Fouls.

THOMPSON 68, CARRINGTON 60

Thompson;13;29;48;68

Carrington;20;31;46;60

Thompson -- Marcus Hughes 3, Cadyn Schwabe 18, Cole Sorby 10, Tyler Hegg 17, Hayden Overby 20.

Carrington -- Garrett Bickett 16, Jayden Shipman 2, Seth Nelson 10, Payton Smith 6, Trey Rosenau 15, Kolton Vetter 11.

Highlights: Garrett Bickett surpassed 1,000 career points.

TRENTON 86, WILLISTON TRINITY CHRISTIAN 36

WTC;11;20;29;36

Trenton;16;47;69;86

Williston Trinity Christian -- Judah Lind 4, Peyton Monzon 3, Jordan Nix 5, Chris Brooks 16, Malachi Allen 5, Dawson (unreadable) 3. Totals: 9 FG, Three-pointers: Nix, Brooks, Allen, (unreadable), 6-8 FT, 7 Fouls.

Trenton -- Dalton Kuster 14, Michael Martinez 10, Dylan Williams 33, Tyler Kriel 8, Blake Nordwick 5, Brayden Johnson 8, Reese Neilson 8. Totals: 26 FG, Three-pointers: Kuster 4, Williams 3, Kriel 2, 5-11 FT, 14 Fouls.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

NEDROSE 64, DRAKE-ANAMOOSE 42

Nedrose;16;31;48;64

DA;7;22;34;42

Nedrose -- Katie Snyder 7, Shelby Bachman 9, Hailey Roberts 20, Mikalyn Berglaf 12, Aliqha Cannon 16

Drake-Anamoose -- Roxy Wagner 2, Tierra Held 2, Jessica Davison 13, Brooke Duchsherer 2, Alexis Hase 5, Bethany Filler 19

UNDERWOOD 75, FLASHER 54

Flasher;14;30;44;54

Underwood;25;39;55;75

Flasher -- Autumn Birch 3, Emma Marion 10, Faith Marion 9, Madison Steinmetz 2, Hannah Roth 2, Chanci Kraft 6, Tymber Boldt 22. Totals: 22 FG, Three-pointers: Boldt 3, Birch, 6-8 FT, 13 Fouls.

Underwood -- Taysha Snyder 12, Kaylie Wilson 6, MacKenzie Snyder 35, Mylah Kibbel 1, Maria Wirtz 7, McKenna Wilson 14. Totals: 30 FG, Three-pointers: M.Wilson 3, Wilson 2, M.Snyder, Wirtz, 8-14 FT, 10 Fouls.

Records: Underwood 6-3.

KIDDER COUNTY 60, ELLENDALE 22

Ellendale;4;15;19;22

KC;17;42;56;60

Ellendale -- Kolbey Pahl 2, Kiley Larson 1, Kennedy Schimke 5, Abby Molan 4, Katelyn Dathe 2, Alyssa Nishek 8. Totals: 9 FG, Three-pointers: Schimke, 1-2 FT, 8 Fouls.

Kidder County -- Hailey Pfaff 2, Grace Benz 18, Maddy Schmidt 17, Brittany Rath 4, Jaslyn Magstadt 12, Katie Silbernagel 7. Totals: 16 FG, Three-pointers: Schmidt 3, Magstadt 2, Benz, Silbernagel, 7-9 FT, 9 Fouls.

SOUTH BORDER 49, BARNES COUNTY NORTH 32

BCN;1;10;20;32

SB;14;22;32;49

Barnes County North -- Clara Wieland 9, Ashley Samek 5, Tabitha Muncy 5, Bailey Soupir 5, Courtnie Fick 5, Lexi Greshik 3. Totals: 10 FG, Three-pointers: Samek, Muncy, Greshik, 3-4 FT, 12 Fouls.

South Border -- Kaelie Kosiak 2, Rachel Rueb 4, Katie Schmidt 5, Faith Dockter 21, Nicole Schmidt 2, Emily St. Aubin 15. Totals: 19 FG, Three-pointers: Schmidt, 8-10 FT, 12 Fouls.

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING

CHS, LHS, JHS Double Dual

JAMESTOWN 118, LEGACY 67

CENTURY 116, Jamestown 69

Individual results (Top 5)

200 medley relay: 1. Century (Charles Koebele, Jayden Porter, Trysten Ruhland, Adam Nodland), 1:41.03. 2. JHS (Noah Haglund, Colton Carlson, Luca Flann, Jonas Flann), 1:48.68. 3. Century B (Christian Wavra, Avery Ding, Riley Kaul, Eric Klein), 2:00.11. 4. Legacy (Carter Scott, Tucker Glenn, Shawn Holweger, Derek Freborg), 2:00.65. 5. JHS B, 2:04.26.

200 free: 1. Porter, 1:55.96. 2. Ryan Johnson, Cen., 1:57.01. 3. Austin Schlecht, LHS, 2:04.96. 4. Tyler Bjorgaard, JHS, 2:05.33. 5. Brett Ovind, Cen., 2:08.09.

200 individual medley: 1. Nodland, 2:14.30. 2. Will Dohrmann, Cen., 2:19.04. 3. Trysten Ruhland, Cen., 2:19.34. 4. L.Flann, 2:22.94. 5. Jacob Anteau, JHS, 2:30.30.

50 freestyle: 1. J.Flann, 23.09. 2. Chris Birnbaum, Cen., 23.63. 3. Haglund, 25.05. 4. SDing, 25.62. 5. Freborg, 25.88.

Diving: 1. Josh Pikarski, Cen., 231.55. 2. Gage Poland, JHS, 185. 3. Jaron Coombs, JHS, 153.84. 4. Cameron Winstead, JHS, 135.5. 5. Tug Johnson, LHS, 117.1.

100 free: 1. Riley Kaul, Cen., 55.33. 2. Tyler Bjorgaard, JHS, 56.26. 3. Scott, 57.2. 4. Andy Pfeiffer, JHS, 58.89. 5. Schlecht, 58.92.

500 free: 1. Porter, 5:14.21. 2. Koebele, 5:15.61. 3. Cole Rasmusson, JHS, 5:37.3. 4. Ruhland, 5:40.40. 5. Noah Osborn, LHS, 5:57.41.

200 free relay: 1. Century (Dohrmann, Johnson, Birnbaum, Nodland), 1:32.87. 2. JHS (Carlson, Haglund, J.Flann, L.Flann), 1:36.08. 3. Cen (Brett Ovind, Brennen Nakagawa, Harrison Adams, Eric Klein), 1:43.94. JHS B, 1:44.44. 5. Legacy (Schlecht, Osborn, Tucker Glenn, Ethan Gardiner), 1:52.88.

100 backstroke: 1. Birnbaum, 58.2. 2. Ryan Johnson, Cen., 1:03.02. 3. Dohrmann, 1:06.72. 4. Rasmusson, 1:07.04. 5. Freborg, 1:07.17.

100 breaststroke: 1. J.Flann, 1:06.20. 2. Carlson, 1:07.53. 3. Holweger, 1:08.64. 4. Glenn, 1:09.67. 5. Ding, 1:11.70.

400 free relay: 1. Century (Birnbaum, Johnson, Koebele, Porter), 3:31.37. 2. Cen (Dohrmann, Ovind, Kaul, Ruhland), 3:46.37. 3. Leg (Scott, Freborg, Schlecht, Holweger), 3:55.62. 4. JHS B, 4:00.40. 5. Cen (Nakagawa, Luke Domres, Johnson, Ding), 4:20.15.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Turtle Mountain 36, Mandan 36

106: Ben Kleinknecht, M major dec. Tristin LaRocque, 14-1.

113: Frank Chapman, TM pinned Devon Johnson, 5:12.

120: Peter Mcleod, TM won by forfeit.

126: Will Kleinknecht, M pinned Peter Mcleod, 5:00.

132: Ethan Fleck, M major dec. Tate Laducer, 12-4

138: Dawson Zerr, TM pinned Seth Berg, 3:58

145: Kolten Reisenauer, M pinned Chance Brunelle, 2:36

152: Isaac Berger, M pinned Cody Peltier, 1:29

160: Nolen Demery, TM def. Jake Pulkrabek, 5-1 (SV)

170: Levi LaFountain, def. Isaac Watson, 6-3 (SV)

182: Jacob Boehm, M pinned Levi LaFountain, :59

195: Ronald Wilkie III, TM pinned Danek Vega, 2:31

220: Adam Boehm, M major dec. Marcus Goulet, 10-2

285: Seth Baker, TM pinned Noah Gerhardt, :29

 

0
0
0
0
0