Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Area Scores: Oct. 23
agate

Area Scores: Oct. 23

{{featured_button_text}}

COLLEGE HOCKEY

U-MARY 3, LIBERTY, VA. 3, SO

UM;0;3;0;0;--;3

LU;1;1;1;0;--;3

First period

1. LU, Blake Flanders (Luke McFarlane), 16:31.

Second period

2. LU, Stephen Guadalajara (JD George, Josh Wagner), 2:40. 3. UM, Alex Flicek (Drew Lenertz), 4:35. 4. UM, Seth Cushing (Flicek, Kyler Moore), 11:04. 5. UM, Cushing (Moore, Lenertz), 11:38. 

Third period

6. LU, Tim Doe (Blake Flanders, Darren Carter) ppg, 0:57.

Overtime

No Scoring.

Shootout

UMary: Goals by Seth Cushing, Tanner Eskro. Liberty goal by Michael Niederer.

Goalie saves: UMary, Kyle Hayden 23 saves. LU, Dakoto Cyhaniuk 24 saves.

Note: U-Mary wins in shootout.

Records: U-Mary 5-0-0-2.

CLASS AAA FOOTBALL

WEST REGION STANDINGS

Team;Region;Overall

Century;7-0;7-0

Bismarck;6-1;6-1

Jamestown;3-2;4-2

Legacy;4-3;4-3

Mandan;3-3;3-3

Minot;2-5;2-5

Dickinson;1-6;1-6

Williston;0-6;0-6

Wednesday, Oct. 21

Century 21, Bismarck 7

Legacy 26, Dickinson 21

Minot 39, Williston 14

Saturday, Oct. 24

Jamestown at Mandan, 6 p.m.

End of regular season

EAST REGION

Team;Region;Overall

West Fargo Sheyenne;6-0;6-0

Fargo Davies;6-1;6-1

West Fargo;5-2;5-2

Fargo Shanley;4-3;4-3

Fargo South;3-4;3-4

Grand Forks Central;1-4;1-4

Fargo North;1-5;1-5

Grand Forks Red River;0-7;0-7

Monday, Oct. 19

West Fargo 38, Grand Forks Central 16

End of regular season

HIGH SCHOOL FOOTBALL

PLAYOFFS

CLASS A

First round

Saturday, Oct. 24

Thompson (4-2) at #1 Langdon-Edmore-Munich (9-0), 1 p.m.

Carrington (5-4) at Oakes (6-1), 2 p.m.

Kenmare-Bowbells-Burke Central (4-4) at #4 Shiloh Christian (6-2), 2 p.m.

Killdeer (7-2) at Minot Ryan (7-2), 2 p.m.

Harvey-Wells County (4-4) at #2 Lisbon (6-0), 2 p.m.

Sargent County (4-2) at Grafton (7-2), 2 p.m.

Bowman County (2-2) at #3 Velva (8-0), 2:30 p.m.

Nedrose (5-4) at Dickinson Trinity (6-2), 6 p.m.

NINE-MAN

First round

Saturday, Oct. 24

Tri-State (6-3) at #1 Cavalier (8-0), 2:30 p.m.

North Prairie (7-2) at Mayville-Portland-Clifford-Galesburg (6-1), 2 p.m.

Beach (5-2) at #4 Divide County (5-1), 2:30 p.m.

Ray-Powers Lake (5-1) at Kidder County (6-1), 2 p.m.

St. John (6-3) at #2 LaMoure-Litchville-Marion (8-0), 2 p.m.

Wyndmere-Lidgerwood (7-2) at North Border (6-1), 2 p.m.

Towner-Granville-Upham (5-4) at #3 Grant County-Flasher (7-1), 2 p.m.

Linton-HMB (5-2) at Surrey (7-1), 2 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

NORTH STAR ATHLETIC ASSOCIATION

Team;NSAA;Overall

Dickinson State;6-0;6-0

Valley City State;4-1;4-1

Waldorf;4-2;4-2

Dakota State;2-3;2-3

Mayville State;0-4;0-4

Presentation College;0-6;0-6

Saturday, Oct. 24

Waldorf at Dickinson State, 3 p.m.

Mayville State at Presentation College

Valley City State at Dakota State

CLASS A VOLLEYBALL

WEST REGION

Team;Region;Overall

Century;14-0;14-0

Jamestown;11-2;11-2

Mandan;9-4;9-4

Legacy;9-5;9-5

Bismarck;9-6;9-6

St. Mary’s;7-7;7-7

Minot;7-9;7-9

Dickinson;2-12;2-12

Watford City;2-12;2-12

Williston;0-13;0-13

Monday, Oct. 26

Jamestown at St. Mary's, 7 p.m.

Williston at Watford City, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Legacy at Jamestown, 7 p.m.

Century at St. Mary's, 7 p.m.

Mandan at Minot, 7:30 p.m.

Watford City at Dickinson, 8 p.m.

EAST REGION

Team;Region;Overall

West Fargo;15-1;21-2

Fargo Davies;13-4;20-5

West Fargo Sheyenne;12-3;14-9

Grand Forks Red River;11-4;13-5

Fargo Shanley;5-3;8-4

Fargo North;6-9;11-11

Valley City;6-9;8-11

Grand Forks Central;5-10;4-14

Fargo South;4-9;9-13

Devils Lake;2-12;1-10

Wahpeton;0-14;2-15

Saturday, Oct. 24

Devils Lake at Fargo Shanley

Monday, Oct. 26

Fargo Oak Grove at Fargo North

Wahpeton at West Fargo Sheyenne

Valley City at Fargo Shanley (2)

Tuesday, Oct. 27

West Fargo High at Grand Forks Red River (2)

Fargo North at Wahpeton (2)

Grand Forks Central at Fargo Shanley (2)

Valley City at Devils Lake (2)

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Aberdeen;4;0;0;8

Minot;2;0;2;6

Minn. Wilderness;1;1;0;2

Bismarck;1;3;0;2

Austin;0;0;0;0

St. Cloud;0;2;0;0

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Chippewa Falls;0;0;0;0

Fairbanks;0;0;0;0

Janesville;0;0;0;0

Kenai River;0;0;0;0

Minn. Magicians;0;0;0;0

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Maryland;3;0;1;7

Maine;3;1;0;6

Johnstown;2;0;3;7

Danbury;2;1;0;4

New Jersey;1;1;2;4

NE Generals;1;3;0;2

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Amarillo;0;0;0;0

Lone Star;0;0;0;0

New Mexico;0;0;0;0

Odessa;0;0;0;0

Shreveport;0;0;0;0

Wichita Falls;0;0;0;0

Thursday, Oct. 22

NE Generals 5, Johnstown 4

Friday, Oct. 23

Aberdeen at Bismarck, 7:15 p.m.

St. Cloud at Minot, 7:35 p.m.

Johnstown at NE Generals

New Jersey at Maine

Danbury at Maryland

New Mexico at Lone Star

Saturday, Oct. 24

Aberdeen at Bismarck, 7:15 p.m.

St. Cloud at Minot, 7:35 p.m.

New Jersey at Maine

Danbury at Maryland

Odessa at Wichita Falls

New Mexico at Lone Star

Sunday, Oct. 25

New Jersey at Maine

Odessa at Wichita Falls

N.D. SCORES

THURSDAY

COLLEGE HOCKEY

U-Mary 3, Liberty (Va.) 3, SO (U-Mary wins in shootout).

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

  • Updated

The Baltimore Ravens will face the Tennessee Titans without injured defensive linemen Calais Campbell and Brandon Williams, both of whom were placed on the inactive list Sunday for the rematch of last January’s AFC playoff game.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News