Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Area Scores: Oct. 11
agate

Area Scores: Oct. 11

{{featured_button_text}}

CLASS A FOOTBALL

BISMARCK 41, MINOT 14

Bismarck;14;14;7;6;--;41

Minot;7;7;0;0;--;14

First quarter

Bismarck: Caden Fischer 1 yard run (Ethan Stotz kick), 10:08.

Minot: Chase Burke 5 run (Peyton Bartsch), 3:24.

Bismarck: Brandt Kringle 11 run (Stotz kick), 1:47.

econd quarter

Minot: Burke 4 run (Bartsch kick), 11:56.

Bismarck: Huus 4 yards (Stotz kick), 7:43.

Bismarck: Gunner Swanson 16 run (Stotz kick), 4:03.

Third quarter

Bismarck: Huus 41 run (Stotz kick), 4:26.

Fourth quarter

Bismarck: Huus 4 run (kick failed), 11:15.

Interceptions: Bismarck – Tarin Walker.

Note: BHS -- 45 rushes, 480 yards rushing. Huus 260 yards rushing, 3 TDs.

Records: Bismarck 5-0; Minot 1-4.

CLASS A FOOTBALL

OAK GROVE 28, ELLENDALE-EDGELEY-KULM 20

FOG;7;0;7;14;--;28

EEK;0;20;0;0;--;20

First quarter

FOG: Cole Pfund 58 interception return (Josiah Deitz kick)

Second quarter

EEK: Carl Tjernlund 1 ruin (Anton Carruth run)

EEK: Adam Nitschke 5 run (run failed)

EEK: Jorgen Paulson 33 pass from Nitschke (pass failed)

Third quarter

FOG: Cody Card 8 run (Deitz kick)

Fourth quarter

FOG: Card 2 run (Deitz kick)

FOG: Trevon Rodriguez 23 pass from Card (Deitz kick)

CLASS A VOLLEYBALL

BISMARCK 3, ST. MARY’S 1

SM;17;24;21

BHS;25;26;25

ST. MARY’S -- Aces: Avery Wanner 1, Gabbi Mann 1, Eden Schlinger 1. Kills: Lydia Spies 8, Mykendra Messer 7, Marissa Messer 6, Schlinger 5, Lauryn Hoesel 5, Brooke Haas 5. Assists: Mann 18, Wanner 12, Maddy Miller 3. Digs: Miller 22, Schlinger 20, Wanner 9, Messer 9, Mann 6. Blocks: Hoesel 7, Messer 4, Schlinger 3, Haas 2, Spies 1.

BISMARCK -- Aces: Payton Foster 1, Mia Hinsz 1, Abby Lardy 1. Kills: Caitlyn Allery 10, Kenzie Moser 9, Emily Stonecipher 8, Brooke Curtis 8, Kenadi Renner 5, Delaney Ziegler 4, Foster 3, Hinsz 1. Assists: Hinsz 24, Foster 14, Allery 2, Lardy 2, Moser 1. Digs: Moser 18, Lardy 14, Renner 14, Hinsz 12, Foster 10, Allery 3, Ziegler 3, Stonecipher 2, Curtis 1. Blocks: Allery 2.5, Curtis 2, Renner 1, Stonecipher 1, Ziegler .5.

Notes: BHS has won 5 of 6 and 3 in a row.

Records: Bismarck 7-5; St. Mary’s 4-5.

LEGACY 3, DICKINSON 1

Legacy;25;25;23;25

Dickinson;11;17;25;22

LEGACY – Kills: Maggie Sorensen 20, Sierra Knoll 9, Camaryn Beasley 1, Isabella Ternes 9, Asiah Gross 4, Brooklyn Brendel 4. Blocks: Sorensen 0.5, Knoll 1, Ternes 1.5, Gross 1, Brenel 1. Assists: Kennedy Johnson 1, Beasley 43. Digs: Sorensen 9, Kristin Ness 19, Johnson 15, Beasley 8, Ternes 1, Gross 2, Maddie Deics 13. Aces: Sorensen 2, Ness 2, Johnson 2, Beasley 1.

DICKINSON – No statistics provided.

Records: Legacy 6-3; Dickinson 0-6.

CLASS B VOLLEYBALL

LINTON-HMB 3, FAULKTON AREA 0

FA;19;19;20

LHMB;25;25;25

FAULKTON-AREA -- Kills: Peyton Melius 11, Taylor Machtemes 10. Assists: Isabel Aesoph 19, Morgan Gutenkauf 7. Aces: Aesoph 1, Ally Cunningham 1. Digs: Aesoph 22, Sydney Campbell 16. Blocks: Machtemes 3, Melius 1.5.

LINTON-HAZELTON-MOFFIT-BRADDOCK -- Kills: Teegan Scherr 12, ShayLee Bosch 10, Emily Kelsch 7, Kim Gefroh 5, JayCee Richter 4, Callie Hase 1. Assists: Gracie Schumacher 38. Aces: Schumacher 8, Scherr 3, Richter 2, Gefroh 1. Digs: Richter 29, Scherr 17, Hase 17, Kelsch 9, Schumacher 3, Gefroh 1. Blocks: Gefroh 4, Kelsch 3, Bosch 2, Schumacher 2. 

GRANT COUNTY 3, MOTT-REGENT 3

MR;8;19;23

GC;25;25;25

MOTT-REGENT -- Kills: MaryJane Mayer 6, Kattie Honeyman 5. Assists: Honeyman 5, Sophie Johnson 4. Aces: Mayer 3, Jazlyn Ottmar 1. Digs: Ottmar 28, Mayer 18. Blocks: Honeyman 1, Johnson 1.

GRANT COUNTY -- Kills: Anna Schatz 7, Delaney Hoffman 6. Assists: Zoey Heid 20. Aces: Hoffman 3. Digs: Heid 6, Hoffman 4, Allison Friesz 4. Blocks: Schatz, Madi Zimmerman 1. 

HANKINSON 3, ELLENDALE 1

Hankinson;22;25;25;25

Ellendale;25;18;13;16

HANKINSON – No statistics reported.

ELLENDALE – Kills: Morgan Fischer 7, Shelby Miller 5, Bethany Morehead 4. Blocks: Fischer 1. Assists: Abigail Peterson 20. Digs: Miller 8, Abigail Molan 7, Peterson 6. Aces: Molan 3, Christena Walker 2, Peterson 1.

HAZEN 3, KILLDEER 2

Killdeer;18;27;25;25;10

Hazen;25;25;27;18;15

KILLDEER – Kills: Myranda Reiss 12, Rachel Knopik 2, Gabby Larimer 2. Assists: Jessica Goetz 14, Gracie Doe 4. Blocks: Larimer 4, Shelbie Schmidt 2, Myranda Reiss 2, Goetz 2, Liza Stahl 2. Aces: Stahl 4, Josey Andersen 2. Digs: Andersen 6, Molly Nies 6, Stahl 5.

HAZEN – Kills: Paige Erhardt 14, Tenley Sage 8, Makenna Brunmeier 8, Bella Nolan 4. Assists: Emmalia Frei 14, Elle Obenauer 11, Erhardt 4. Blocks: Sage 4, Brunmeier 3, Erhardt 2. Aces: Erhardt 2, Sage 2, Macee Smith 2. Digs: Laini Carr 9, Sydney Mosset 9, Obenauer 3.

GIRLS SWIMMING

CENTURY 131, MANDAN 54

200 medley relay: 1. Century (Lexi Duchsherer, McKenna Hendricks, Hannah McEvers, Navisha Soni), 2:07.12. 2. Mandan, 2:12.58. 3. Cen B, 2:12.68.

200 freestyle: 1. Taylor Cook, Cen, 2:06.40. 2. Paige Keller, Cen, 2:08.07. 3. Hailey Lahr, Cen, 2:16.67. 4. Taylor Adamski, 2:22.75. 5. Natalie Haroldson, Man, 2:29.14.

200 IM: 1. McKenna Matt, Cen, 2:28.22. 2. Madyson Tivis, Cen, 2:30.18. 3. Paige Spomer, Cen, 2:54.38. 4. Lynnea Jackson, Man, 2:57.05. 5. Aspen Jewkes, Man, 3:08.67.

50 freestyle: 1. Lauryn Caster, Cen, 25.82. 2. Paige Keller, Cen, 26.05. 3. Josey Jackson, Man, 27.74. 4. Izzy Koebele, Cenh, 27.76. 5. Bailey Dammous, Man, 30.52.

Diving: 1. McKayla Lindbo, Man, 224.50. 2. Kelbie Bender, Man, 183.90. 3. Bree Wilmes, Cen, 140.60. 4. Kylie Jasso, Man, 136.30. 5. Bianca Wetzstein, Cen, 127.65. 5.

100 butterfly: 1. Lexi Duchsherer, Cen, 1:00.51. 2. Sarah Dorrheim, Cen, 1:03.05. 3. Emma Vallie, Cen, 1:04.21. 4. Cadence Erhardt, Man, 1:46.17.

100 freestyle: 1. Olivia Schuchard, Cen, 57.0. 2. Lauryn Caster, Cen, 57.20. 3. Izzy Koebele, Cen, 58.89. 4. Bailey Dammious, Man, 1:08.22. 5. Brooklyn Leingang, Man, 1:11.03.

500 freestyle: 1. Josey Jackson, Man, 5:58.28. 2. Rachael Lubale, Cen, 5:59.32. 3. Bryne Huncovsky, Cen, 6:05.46. 4. Taylor Adamski, Man, 6:20.69. 5. Natalie Haroldson, Man, 6:23.54.

200 freestyle relay: 1. Cen (Paige Keller, Hannah Smithers, Abby Jablonsky, M.J. Harvey), 1:57.47. 2. Cen B, 1:57.62. 3. Mandan, 2:09.73.

100 backstroke: 1. Lexi Duchsherer, Cen, 1:00.22. 2. Sarah Dorrheim, Cen, 1:03.32. 3. Caylee Michela, Cen, 1:08.99. 4. Aleyah Satnan, Man, 1:20.77. 5. Kate Beckler, Man, 1:20.89.

100 backstroke: 1. Jenna Mongeon, Cen, 1:12.61. 2. Olivia Schuchard, Cen, 1:13.18. 3. Emma Vallie, Cen, 1:16.72. 4. Grace Goettle, Man, 1:27.3. 5. Lynnea Jackson, Man, 1:32.23.

400 freestyle relay: 1. Cen (Emma Vallie, Emma Smithers, Taylor Cook, Cadence Cook), 4:13.60. 2. Man, 4:26.36. 3. Man B 4:49.21.

COLLEGE HOCKEY

U-MARY 4, IOWA STATE 1

U-Mary;2;2;0;-;4

ISU;0;0;1;-;1

First period: 1. UM, Alex Flicek (Kyler Moore, Seth Cushing), 2:34, (pp). 2. UM, Cushing (Flicek, Marshall Tschida), 9:24.

Second period: 3. UM, Tschida (Zach Garrett, Riley Scanson), 6:22. 4. UM, Cody Shepard (Tschida), 17:43.

Third period: 5. ISU, Zach Perez (Mike Thomas), time N/A.

Goalie saves: UM – Conan Hayton 31; ISU – Matthew Ayres 22, Tyler Satrom 15.

Penalties: UM – 3 minors. ISU – 2 minors.

Records: U-Mary 4-0-1, ISU 0-2-0.

University of Mary 1, Iowa State 0

(Friday)

U-Mary;0;0;1;--;1

ISU;0;0;0;--;0

First Period: No scoring.

Second period: No Scoring.

Third period: 1. U-Mary, Seth Cushing (Alex Flicek), 10:39.

Penalties: U-Mary -- none. Iowa State -- 1 for 2 minutes.

Goalies saves: U-Mary -- Kyle Hayden 26. ISU Matthew Ayres 37.

NAHL

BOBCATS 3, MINOTAUROS 2, SO

Bismarck;0;2;0;0;1-;3

Minot;1;1;0;0;0;-0;2

First period: 1. Min, Carter Korpi (Kaiden Scott, Owen Baumgartner), 5:56.

Second period: 2. Min, Scott (Joseph Harguindeguy), 6:55, (sh). 3. Bis, Austin Schwartz (Dawson Klein, Nico Chmelevski), 14:36, (sh). 4. Bis, Ben Troumbly (Joey Malugani), 18:33.

Third period: No scoring.

Overtime: No scoring.

Shooutout: Bis 2 (Hunter Jones NG, Thomas Bergsland G, George Grannis G). Minot 0 (Harguindeguy NG, Donte Lawson NG).

Goalie saves: Bis – Tommy Aitken 31. Min – Kennan Rancier 44.

Penalties: Bis – 1 minor. Min – 1 minor.

Records: Bismarck 1-1-0, Minot 1-0-0-1.

NINE-MAN FOOTBALL

NAPOLEON-GACKLE-STREETER 66, MOTT-REGENT 64, 2 OTs

(Friday)

MR;6;22;8;16;6;6;-;64

NGS;6;20;14;12;6;8;-;66

First quarter

NGS: Tucker Schneider 15 run (conversion failed)

MR: Nathan Kaufman 23 run (conversion failed)

Second quarter

NGS: Blaise Bitz 8 pass from Schneider (Noah Becker run)

MR: Kaufman 6 pass from Cole Manolovitis (conversion failed)

NGS: Becker 23 pass from Schneider (conversion failed)

MR: Kaufman 1 ruin (Logan Lutz pass from Manolovitis)

NGS: Becker 60 pass from Schneider (conversion failed)

MR: Kauman 15 pass from Manolovitis (conversion failed)

Third quarter

MR: Manolovitis 25 run (Matt Huether pass from Manolovitis)

NGS: Bitz 12 pass from Schneider (Kayden Sperle pass from Schneider)

NGS: Sperle 45 pass from Schneider (conversion failed)

Fourth quarter

NGS: Sperle 20 pass from Schneider (conversion failed)

MR: Lutz 20 pass from Manolovitis (Manolovitis pass from Sam Huether)

NGS: Schneider 13 run (conversion failed)

MR: Kaufman 1 run (Zach Jalbert pass from Manolovitis)

First overtime

MR: Kaufman 3 run (conversion failed)

NGS: Schneider 2 run (conversion failed)

Second overtime

NGS: Becker 10 pass from Schneider (Patrick Pechtel pass from Schneider)

MR: Mike Bollschweiller pass from Manolovitis (conversion failed)

Highlights: NGS – Schneider 7 passing TDs, 3 rushing TDs.

N.D. SCORES

SATURDAY

College football

Dickinson State 23, Dakota State (S.D.) 3

Dordt (Iowa) 66, Jamestown 13

Valley City State 42, Presentation (S.D.) 13

Waldorf (Iowa) 55, Mayville State 21

College volleyball

Jamestown 3, College of Saint Mary (Neb.) 0

High school football

Beulah 33, Hazen 0

Bismarck 41, Minot 14

Center-Stanton 57, Alexander 18

Drake-Anamoose 28, Midway-Minto 27

Fargo Oak Grove 28, Ellendale-Edgeley-Kulm 20

High school volleyball

Bismarck 3, Bismarck St. Mary’s 0

Bismarck Legacy 3, Dickinson 1

Dickinson Trinity 3, Heart River 0

Grant County 3, Mott-Regent 0

Hankinson 3, Ellendale 1

Hazen 3, Killdeer 2

Langdon-Edmore-Munich 3, Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 0

Langdon-Edmore-Munich 3, Thompson 1

Linton-HMB 3, Faulkton Area (S.D.) 0

Minot Our Redeemer’s 3, Carrington 2

Minot Ryan 3, Glen Ullin-Hebron 0

Velva 3, Glenburn 0

Fargo Scheels Tournament

Gold bracket

Aberdeen (S.D.) Central 2, West Fargo 0

Fargo Davies 2, West Fargo Sheyenne 0

Third place: West Fargo 2, West Fargo Sheyenne 0

Championship: Fargo Davies 2, Aberdeen (S.D.) Central 0

Silver bracket

Valley City 2 Fargo North 1

Grand Forks Red River 2, Fargo Davies JV 0

Third place: Fargo North 2, Fargo Davies JV 0

Championship: Grand Forks Red River 2, Valley City 0

Bronze bracket

Wahpeton 2, Fargo South 1

Fargo Oak Grove 2, Grand Forks Central 1

Third place: Fargo South 2, Grand Forks Central 0

Championship: Wahpeton 2, Fargo Oak Gove 1

High school boys soccer

State tournament

Championship

Bismarck Century 3, Bismarck 2

Third place

West Fargo 3, West Fargo Sheyenne 0

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Alabama coach Nick Saban tested positive for COVID-19 and likely will miss the Crimson Tide's game against Georgia this weekend. The Alabama athletic department confirmed the news in an email it sent throughout the SEC on Wednesday. Saban will be re-tested immediately to confirm the results. Otherwise, he'll continue to work from home, which he said he began doing Wednesday afternoon. SEC ...

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News