{{featured_button_text}}

CLASS A FOOTBALL

KILLDEER 31, KENMARE-BOWBELLS 22

Kenmare-Bowbells;0;8;6;8;--;22

Killdeer;16;8;0;7;--;31

First Quarter

 K -- Zack Andersen 2 run (Andersen pass from Dylan Tabor).

  K -- Riley Reiss 3 run (Tabor run).

Second Quarter

KB -- Jaden McNeilly 7 run (Keagan Lautenschlager pass from Tevin Dix).

K -- Reiss 17 run (Reiss run).

Third Quarter

 KB -- Caleb Erickson 11 pass from Dix (pass failed).

Fourth Quarter

 K -- Reiss 24 run (Reiss kick).

 KB -- Bo Thingvold 8 pass from Dix (McNeilly run).

Individual Statistics

 Rushing: KB -- McNeilly 16-51. K -- Reiss 18-125, Andersen 11-69.

 Passing: KB -- Dix 11-22-3, 144 yards. K -- Tabor 12-19-2, 102 yards.

 Receiving: KB -- Erickson 5-46, Thingvold 3-40. K -- Kacen Gartner 4-56, Reiss 4-18, Andersen 3-26.

 Records: Kenmare-Bowbells 0-1; Killdeer 1-0.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

ORRIGINALS INVITE

At Jamestown

From Saturday

GIRLS

Team results

1. Fargo Davies 56; 2. West Fargo 84; 3. Grand Forks Central 139; 4. Mandan 165; 5. Grand Forks Red River 185; 6. Rugby 189; 7. Devils Lake 246; 8. Jamestown 276; 9. May-Port-CG 279; T10. Sheyenne 367; T10. Hillsboro-CV 367; 12. Thompson 378; 13. Sargent Central-Ligder-Oakes 460; T14. Shiloh Christian 464; T14. New Rockford-Sheyenne 464; 16. LaMoure-LM 483; 17. Beulah 493; 18. Southern McLean 505; 19. Langdon-Edmore-Munich 511; 20. Northern Cass 515; 21. Harvey Well 516; 22. Central Cass 523; 23. Carrington 559; 24. Edgeley-Kulm 572; 25. Rolla 586; 26. Medina-P-B 596; 27. Valley City 598; 28. Richland 645; 29. Lisbon 671; 30. Velva 672; 31. Max-G-SP.

Individual results

(Top 10 and area finishers)

1. Meghan Ford, Jamestown, 18:44.22. 2. Lana Krack, Thompson, 19:33.84. 3. Megan Lundstrom, Davies, 19:42.38. 4. Kelby Rinas, Mandan, 19:51.03. 5. Elise Ramberg, L-E-M, 19:55.34. 6. Alexis Roehl, GF Central, 20:07.91. 7. Dreah Frolek, SC-L, 20:29.75. 8. Payton Lane, Davies, 20:30.52. 9. Hope Pringle, WF, 20:31.06. 10. Clare Bolding, WF, 21:05.59.

23. Acey Elkins, Mandan, 21:56.84. Hannah Westin, Shiloh, 22:12.65. 32. Maria Moore, Mandan, 22:18.93. 47. Shenise Klein, Beulah-Hazen, 23:15.09. 52. Amaya Ramsey, Mandan, 23:34.06. 54. Anna Bendish, Mandan, 23:48. 75. 65. Baylee Vondra, BH, 24:06.62. 67. Brittney Reister, MPB, 24:16.18. 69. Whitney McGee, Mandan, 24:19.31. 75. Brooke Tibke, SM, 24:28.37. 79. Katie Kusler, Shiloh, 24:33.81. 86. Janie Berger, Mandan, 25:16.44. Laura Holmstrom, Shiloh, 25:22.78. Brynn Hyttinen, SM, 25:24.46. 89, Morgyn Miller, SM, 25:25.78. 113. Erin Walcker, BH, 27:14.22. 123. Emily Boysun, SM, 28:03.84. 124. Abby Carlson, MPB, 28:08.02.

BOYS

Team results

1. G.F. Red River 48; 2. Fargo Davies 101; 3. Sheyenne 138; 4. Jamestown 144; 5. Grand Forks Central 146; 6. Hillsboro-CV 206; 7. West Fargo 239; 8. Rugby 274; 9. Mandan 277; 10. Devils Lake 317; 11. Beulah 337; 12. Carrington 360; 13. Shiloh Christian 379; 14. Thompson 406; 15. Valley City 439; 16. M-G-SP 518; 17. Lisbon 533; 18. Langdon-E-M 546; 19. Central Cass 549; 20. Edgeley-K 591; 21. Southern McLean 602; 22. Turtle Mountain 627; 23. Velva 630; 24. May-Port-CG 641; 25. Medina-P-B 698; 26. Sargent Central-L-O 755; 27. LaMoure-L-M 781; 28. Richland 803; 29. Harvey Wells County 863; 30. Central McLean 873; 31. Hebron 886; 32. Lewis and Clark-Berthold 890; 33. Northern Cass 920.

Individual results

(Top 10 and area finishers)

1. Isaac Huber, EK, 16:38.81. 2. Jacob Jensen, TM, 16:56.27. 3. Payton Smith, Carrington, 17:01.38. 4. Jake Arason, GF Red River, 17:19.01. 5. Thomas Hugo, GFRR, 17:31.86. 6. Broden Diederech, GFRR, 17:33.29. 7. Colton Anderson, HCV, 17:40.76. 8. Ryan Meyer, GFC, 17:43.25. 9. Aiden Johnson, WF Sheyenne, 17:45.10. 10. Troy Mullenberg, WFS, 17:48.17.

12. Brayden Johnson, Mandan, 17:57.28. 28. Ian Busche, BH, 18:25.37. 30. Patrick Wrigley, Shiloh, 18:27.45. 31. Isak Olson, BH, 18:28.72. 39. August Fleck, Mandan, 18:55.21. 41. Mason Brown, Mandan, 18:55.86. 49. Coltan Hyttinen, SM, 19:26.21 52. Kaden Fuller, Shiloh, 19:33.17. 59. Hunter Baer, M-G-SP, 19:40.71. Nathan Engh, Mandan, 19:49.68. Dayton Fiddler, BH, 19:50.57. 73. Nate Talbott, M-G-SP, 20:01.91. 82. Jon Kusler, Shiloh, 20:19.72. 88. Maize Two Bears, Shiloh, 20:31.21. 89, Jacen Eissinger, MPB, 20:33.74. 95. Tristan Dobson, M-G-SP, 20:48.57. 106. Brady Alexander, BH, 21:12.65. 107. Garrett Mahin, BH, 21:13.06. 110. Owen Conoly, SM, 21:18.48. 121. Sabin Vandal, Mandan, 21:38.87.

123. Bryson Tripp, MPB, 21:43.52. 126. Trey Koski, SM, 21:53.08. 127. Kohl Blotske, Shiloh, 21:53.77. 131. Michael Wolt, CM, 22:05.64. 135. Ashton Yellowbird, M-G-SP, 22:25.19. 137. Bradlee Kraft, HB, 22:32.15. 138. Gavin Corley, Mandan, 22:32.53. 139. Aaron Huff, MPB, 22:36.76. 147. Tanner Palaniuk, BH, 23:03.61. 153. Alex Binstock, Mandan, 23:18.63. 156. Seth Roedocker, M-G-SP, 23:34.79. 158. Logan Nielson, SM, 23:35.74. 159. Patrick Conoly, SM, 23:41.61. 163. Josh Moser, MPB, 24:31.59. 164. Billy Nels, Shiloh, 24:42.24. 171. Gage Yellowbird, M-G-SP, 26:52.05. 173. Collin Peterson, SM, 27:01.76. 174. Robert Church, M-G-SP, 27:15.90.

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

KILLDEER MOUNTAIN TOURNAMENT

From Saturday

Orange Pool

Team;Points;Matches played

Hettinger-Scranton;15;5

Underwood;10.5;5

Killdeer;7;5

Beach;3.5;5

Black Pool

Team;Points;Matches played

Heart River;10;5

Mott-Regent;6;4

You have free articles remaining.

Become a Member

Glen Ullin-Hebron;5;4

Grant County;0;4

Results

Killdeer 2, Underwood 0

Heart River 2, Glen Ullin-Hebron 0

Mott-Regent 2, Grant County 0

Hettinger-Scranton 2, Beach 0

Hettinger-Scranton 2, Underwood 0

Glen Ullin-Hebron 2, Grant County 0

Killdeer 2, Beach 0

Heart River 1, Mott-Regent 1

Glen Ullin-Hebron 1, Mott-Regent 1

Beach 1, Underwood 1

Heart River 2, Granty County 0

Hettinger-Scranton 2, Killdeer 0

Bracket

Killdeer 21-16, Heart River 19-21

Underwood 21-12-Grant County 3-13

Hettinger-Scranton 22-21, Glen Ullin-Hebron 20-15

Mott-Regen 21-9, Beach 16-21

Hettinger-Scranton 21-21, Heart River 18-19

Underwood 21-21, Beach 16-10

HIGH SCHOOL FOOTBALL

From Saturday

Bowman County 75, New Town 8

Beulah 26, Stanley 6

COLLEGE FOOTBALL

FROM SATURDAY

JAMESTOWN 28, VALLEY CITY STATE 26

VCSU;14;3;3;6;--;26

UJ;7;7;7;7;--;28

First quarter

VC: Jake Peterson 52 pass from Jalen Pfeifer (Landon Arredondo kick), 13:13.

UJ: Barry Williams Jr. 33 pass from Jordan Mann (Kai Madela kick), 11:39.

VC: Peterson 13 pass from Pfeifer (Arredondo kick), 7:15.

Second quarter

VC: Arredondo 42 field goal, 13:47.

UJ: Jimmy Hatch 1 run (Madela kick), 9:03.

Third quarter

UJ: Hatch 8 run (Madela kick), 11:41.

VC: Arredondo 31 field goal, 5:19.

Fourth quarter

UJ: Jordan Mann 1 run (Madela kick), 4:03.

VC: Louis Quinones 4 run (conversion failed), 0:43.

Individual leaders

RUSHING: UJ, Hatch 16-102, Allen Jevning 18-87, Mann 3-18, Marcus Giles 2-14, Tanner Mathern 1-14, Josiah Cage, 1-1. VC, Louis Quinones 25-87, Jalen Pfeifer 5-22, Jake Peterson 3-12, Ray Maynard 3-12.

PASSING: UJ, Jordan Mann 8-19-1 131. VC, Pfeifer 21-33-0 212.

RECEIVING: UJ, Barry Williams Jr. 3-77, James Hagen 2-27; Marcus Giles 1-16, Cage 1-8, Hatch 1-3. VC, Jake Peterson 10-134, Marc Wagner 1-33, Eli Luna 4-25, Kellen Kessler 2-16, Quinones 3-2, Tyler Ukestad 1-2.

TACKLES: UJ, Caleb Ellingson 16, Andrew Jensen 6, Zach Phillips 6. VC, Travon Smith 11, Tyler Masat 7.

INTERCEPTIONS: VC, Steven Lopez.

RECORDS: Jamestown 1-0; Valley City State 0-1.

Get News Alerts delivered directly to you.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0