Subscribe for 33¢ / day

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Aberdeen;24;11;4;52

Austin;22;12;5;49

Minn. Wilderness;20;17;3;43

Minot;18-14;6;42

BOBCATS;18;18;3;39

Brookings;15;21;4;34

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Fairbanks;30;5;5;65

Janesville;25;9;3;53

Minn. Magicians;19;16;5;43

Springfield;18;16;4;40

Coulee Region;10;20;8;28

Kenai River;12;25;3;27

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Philadelphia;27;9;2;56

WB-Scranton;21;12;4;46

NE Generals;20;16;2;42

New Jersey;17;15;2;36

Johnstown;15;25;3;33

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Shreveport;29;6;5;63

Odessa;23;13;4;50

Lone Star;19;10;7;45

Corpus Christi;17;16;8;42

Amarillo;14;17;7;35

Topeka;14;24;3;31

Thursday, Feb. 1

Springfield at Coulee Region

New Jersey at WB-Scranton

Amarillo at Odessa

Friday, Feb. 2

Minn. Wilderness at BOBCATS, 7:15

Fairbanks at Minot

Austin at Aberdeen

Springfield at Coulee Region

Philadelphia at NE Generals

Kenai River at Janesville

WB-Scranton at New Jersey

Amarillo at Odessa

Topeka at Lone Star

Saturday, Feb. 3

Minn. Wilderness at BOBCATS, 7:15

Fairbanks at Minot

Austin at Aberdeen

Coulee Region at Janesville

Philadelphia at NE Generals

Kenai River at Springfield

Amarillo at Odessa

Topeka at Lone Star

Sunday, Feb. 4

Philadelphia at NE Generals

CLASS A BOYS BASKETBALL

WEST REGION

;Reg.;OA

Bismarck;11-1;12-3

Century;10-2;13-2

Mandan;8-2;11-2

Minot;8-4;11-4

Jamestown;6-5;8-7

Legacy;6-5;6-8

Dickinson;3-9;5-10

St. Mary's;3-9;4-11

Turtle Mountain;2-9;4-9

Williston;1-11;2-12

Monday, Jan. 29

Dickinson 82, Watford City 60

Tuesday, Jan. 30

Century 48, Minot 38

Bismarck 70, Jamestown 68

Thursday, Feb, 1

St. Mary's at Mandan, 7:30

Legacy at Dickinson, 7:30 MST

Williston at Watford City

Friday, Feb. 2

Jamestown at Minot

Turtle Mountain at Century, 7:45

EAST REGION

;Reg.;OA

Fargo Davies;12-1;13-1

West Fargo;12-2;13-2

W.F. Sheyenne;11-2;12-2

Fargo Shanley;10-4;10-5

Fargo South;9-5;9-6

G.F. Red River;6-7;5-9

Devils Lake;4-10;4-11

Wahpeton;4-10;4-11

Fargo North;3-10;3-11

G.F. Central;3-11;3-12

Valley City;1-13;3-12

Tuesday, Jan. 30

South 69, Devils Lake 60

Shanley 70, Wahpeton 59

West Fargo 74, Red River 61

Davies 76, North 69

Thursday, Feb. 1

Sheyenne at G.F. Central

Friday, Feb. 2

Valley City at Sheyenne

Shanley at Devils Lake

Wahpeton at West Fargo

G.F. Central at North

Red River at Davies

Saturday, Feb. 3

South at Red River

CLASS A GIRLS BASKETBALL

WEST REGION

;Reg.;OA

Century;12-0;15-0

St. Mary's;11-2;13-3

Mandan;9-3;11-4

Bismarck;7-6;9-7

Jamestown;6-6;9-6

Minot;6-7;6-8

Legacy;4-7;5-9

Dickinson;4-8;5-9

Williston;2-11;3-12

Turtle Mountain;0-12;1-13

Monday, Jan. 29

Century 75, Minot 50

Dickinson 75, Watford City 47

Tuesday, Jan. 30

Jamestown 63, Bismarck 48

Mandan 58, St. Mary's 56

Thursday, Feb. 1

Legacy at Dickinson, 5:45 MST

Jamestown at Minot

Williston at Watford City

Friday, Feb. 2

Turtle Mountain at Century, 6

Bismarck at Mandan, 7:30

Saturday, Feb. 3

Turtle Mountain at Legacy, 2

EAST REGION

;Reg.;OA

Fargo Shanley;13-1;12-3

Fargo Davies;11-2;11-3

G.F. Red River;11-2;11-3

W.F. Sheyenne;10-3;11-3

Devils Lake;10-4;11-4

West Fargo;6-8;6-9

Valley City;5-8;6-8

Fargo North;4-9;4-10

Fargo South;2-11;2-12

Wahpeton;2-12;3-12

G.F. Central;0-14;0-15

Tuesday, Jan. 30

Devils Lake 70, South 22

Davies 80, North 66

Red River 81, West Fargo 45

Shanley 71, Wahpeton 47

Thursday, Feb. 1

G.F. Central at Sheyenne

Friday, Feb. 2

Shanley at Devils Lake

Davies at Red River

Valley City at Sheyenne

West Fargo at Wahpeton

Saturday, Feb. 3

Red River at South

BOYS HOCKEY

WEST REGION

;W;L;T;Pts;Overall

Bismarck;9;1;0;33;14-3-0

Century;10;0;0;30;14-2-0

Minot;7;4;0;21;8-9-1

Dickinson;6;6;0;18;9-9-0

Jamestown;6-5-0;18;10-7-0

Bottineau-Rugby;2;6;2;8;6-7-1

Mandan;1;9;1;4;5-11-1

Williston;0;10;0;0;4-12-2

Hazen-Beulah;0;0;0;0;3-9-0

Tuesday, Jan. 30

Bismarck 6, Dickinson 1

Bottineau-Rugby at Boissevain (Manitoba)

Thursday, Feb. 1

Jamestown at Century, 7:15

Friday, Feb. 2

Mandan at Bottineau-Rugby, 7:30

Century at South-Shanley, 7:30

Bismarck at Davies, 7:30

Saturday, Feb. 3

Mandan at Williston, 3:15

Minot at Dickinson

Bismarck at South-Shanley, 12:15

Century at Davies, 4:45

EAST REGION

;W;L;T;Pts;Overall

G.F. Red River;11;1;4;37;14-2-2

G.F. Central;11;0;3;36;15-1-2

Fargo Davies;10;2;2;32;13-2-2

Grafton-PR;6;8;0;18;7-12-0

Devils Lake;6;6;1;19;9-8-1

Fargo North;5;9;0;15;7-11-1

Fargo South-Shanley;3;9;4;13;5-10-2

W.F. Sheyenne;4;9;1;13;7-11-1

West Fargo;1;13;0;3;3-16-0

GIRLS HOCKEY

STATEWIDE

;W;L;T;Pts;Overall

Fargo North-South;13;2;0;42;15-4-0

Bismarck;13;2;0;42;15-4-0

West Fargo;11;3;0;42;13-5-1

Minot;11;5;0;33;11-8-0

Fargo Davies;10;4;0;30;12-6-0

Grand Forks;6;8;2;26;8-9-1

Dickinson;4;8;1;13;6-9-1

Williston;3;12;2;11;5-12-1

Devils Lake;3;13;0;9;3-15-0

Mandan;4;9;1;13;6-12-1

Jamestown;0;11;3;3;2-15-2

Tuesday, Jan. 30

Bismarck 5, Minot 2

Davies 4, West Fargo 2

Williston 4, Watford City 3

Thursday, Feb. 1

Davies at Jamestown

Grand Forks at Warroad (Minn.)

Friday, Feb. 2

Bismarck at Williston, 7

Devils Lake at North-South

Saturday, Feb. 3

Mandan at Williston, 7

Warroad (Minn.) at West Fargo

Dickinson at Minot

Grand Forks at East Grand Forks (Minn.)

Tuesday, Jan. 30

Sheyenne 4, West Fargo 2

Red River 5, Davies 0

Devils Lake 2, North 1

South-Shanley 5, Grafton-PR 2

Friday, Feb. 2

Devils Lake at G.F. Central

Century at South-Shanley, 7:30

Bismarck at Davies, 7:30

Saturday, Feb. 3

Grafton-PR at Red River

Bismarck at South-Shanley, 12:15

Century at Davies, 4:45

CLASS A WRESTLING

WEST REGION

;Reg.;OA

Bismarck;7-0;12-0

Minot;7-1-;14-3

Century;5-2;17-6

Mandan;6-3;10-4

Turtle Mountain;5-3;13-5

Dickinson;4-4;8-5

Legacy;2-6;8-6

Jamestown;2-6;9-13

Williston;1-7;3-9

St. Mary's;1-8;2-13

Tuesday, Jan. 30

Dickinson 51, Legacy 20

Thursday, Feb. 1

Bismarck at Century, 7

Minot at Turtle Mountain

Friday, Feb. 2

Dickinson at Bismarck, 7

Legacy triangular (Jamestown, Valley City), 4

Saturday, Feb. 3

Williston at Century, 1

Minot at Fertile-Beltrami (Minn.) tournament

REGULAR SEASON ENDS

EAST REGION

;Reg.;OA

Valley City;8-1;11-2

Fargo Davies;7-1;11-7

West Fargo;7-1;11-9

G.F. Central;5-3;9-16

Devils Lake;4-4;6-10

Wahpeton;4-5;6-10

Fargo North;3-5;3-11

W.F. Sheyenne;1-7;3-14

Fargo South;1-7;1-15

G.F. Red River;1-7;1-17

Tuesday, Jan. 30

West Fargo 50, G.F. Central 17

Wahpeton 53, North 23

Valley City 72, Red River 12

Valley City 66, Sheyenne 10

Sheyenne 42, Red River 27

Border West (Minn.) 53, North 23

Border West (Minn.) 54, Wahpeton 23

Thursday, Feb. 1

Sheyenne at Devils Lake

South at West Fargo

Davies at North

Friday, Feb. 2

Legacy triangular (Jamestown, Valley City), 4

Saturday, Feb. 3

Red River at G.F. Central

REGULAR SEASON ENDS

COLLEGE BASKETBALL

MON-DAK

MEN

Team;Conference;Overall

N.D. State College of Science;6-0;18-4

Dawson CC;4-2;18-6

Lake Region State;4-2;16-8

United Tribes;2-4;17-7

Bismarck State;2-4;8-13

Williston State;2-4;8-14

Bottineau;2-5;17-6

Thursday's games

Lake Region State at BSC, 7:30 p.m.

NDSCS at United Tribes, 7:30 p.m.

WOMEN

Team;Conference;Overall

NDSCS;6-0;20-2

Dawson;4-2;15-9

Lake Region;4-2;15-9

BSC;4-2;12-8

Bottineau;2-4;7-15

United Tribes;1-5;11-9

Williston;0-6;2-21

Thursday's games

Lake Region State at BSC, 5:30 p.m.

NDSCS at United Tribes, 5:30 p.m.

0
0
0
0
0

Sports Reporter