Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Area Scores: Jan. 20
agate

Area Scores: Jan. 20

{{featured_button_text}}

CLASS A BOYS BASKETBALL

MANDAN 83, DICKINSON 78

Dickinson;34;44;--;78

Mandan;45;38;--;83

DICKINSON: Alex Dvorak 37, Reese Mack 8, Jayden Hocker 8, Britton Cranston 2, Isaac Daley 11, Kyle Brilz 12. Totals: 32-50 FG, Three-pointers: 10-22 (Dvorak 6, Hocker 2, Brilz 2), 4-6 FT, 17 Rebounds (3 with 3), 13 Fouls, 15 Turnovers, 12 Assists (Cranston 4), 2 Blocked shots, 6 Steals (Cranston 3)

MANDAN: Tyler Thilmony 13, Jayce Lowman 23, Lucas Burgum 8, Jacob Pierce 8, Aaron Grubb 15, Jonathan LaFleur 4, Nathan Gerding 9, Jaxon Duttenefer 2. Totals: 31-68 FG, Three-pointers: 10-23 (Thilmony 3, Lowman 3, BNurgum 2, Pierce, Gerding), 11-12 FT, 34 Rebounds (Grubb 8), 13 Fouls, 13 Turnovers, 13 Assists (Thilmony 6), 1 Blocked shot (Burgum), 7 Steals (Lowman 4).

Records: Mandan 8-3; Dickinson 3-6.

CLASS A GIRLS BASKETBALL

CENTURY 90, MINOT 48

Century;48;42;--;90

Minot;28;20;--;48

CENTURY: Autumn Ketterling 4, Delani Clarke 5, Jocelyn Julson 10, Bergan Kinnebrew 8, Abby Fletcher 2, MaKayla Anderson 3, Julia Fitterer 12, Logan Nissley 20, Megan Klein 8, Ashton Kinnebrew 15, Gabby Rush 3. Totals: 16 FG, Three-pointers: A.Kinnebrew 3, Nissley 3, Clarke, Rush, 23-27 FT, 14 Fouls.

MINOT: Maggie Fricke 15, Abby Gathman 2, Ariel Hale 3, Maya Aguilar 8, Presley Bennett 3, Avery Lunde 11, Taury Hight 6. Totals: 8 FG, Three-pointers: Hight 2, Hale, Bennett, 14-16 FT, 18 Fouls.

Records: Century 8-0; Minot 5-5.

CLASS B BOYS BASKETBALL

CENTRAL CASS 73, LINTON-HMB 68

CC;17;29;47;73

LHMB;14;29;47;68

CENTRAL CASS: Jacob Deutsch 12, Max Kobbervig 20, Sam Kobbervig 14, Logan Prochnow 4, Cole Holzer 11, Joshua Dixon 9, Carter Vrchota 3. Totals: 27 FG, Three-pointers: M.Kobbervig 6, Deutsch, Holzer 2, Vrchota, 12 Fouls.

LINTON-HAZELTON-MOFFIT-BRADDOCK: Trace King 6, Lucas Schumacher 30, Grant Bosch 6, Carter Renz 15, Landon Bosch 11. Totals: 26 FG, Three-poiters: Renz 3, King 2, Schumacher, 10-17 FT, 12 Fouls.

LANGDON-A-E 61, DUNSEITH 58

Dunseith;12;30;45;58

LAE;21;35;46;61

DUNSEITH: Chad Parisien 17, Jalen Poitra 11, Liam Poitra 4, Caleb Poitra 13, Ethan Morin 13. Totals: 14 FG, Three-pointers: C.Parisien 4, J.Poitra 3, Morin, 3-3 FT, 15 Fouls.

LANGDON-EDMORE-MUNICH: Carter Tetrault 5, Simon Romfo 14, Grant Romfo 21, Markus Kingzett 5, R. Worley 3, Gage Goodman 2, J. Worley 11. Totals: 14 FG, Three-pointers: G.Romfo 5, Kingzett, R.Worley, Tetrault, 9-9 FT, 7 Fouls.

CARRINGTON 54, MAY-PORT-C-G 50

MPCG;13;19;27;50

Carrington;11;26;37;54

MAY-PORT-C-G: Joshua Evans 3, Shawn Klabo 11, Ethan Bergstrom 9, Logan Krueger 8, Jordan Evans 15, Jack Bradner 4.

CARRINGTON: Lucas Hendrickson 13, Hudson Topp 15, Grady Shipman 11, Hudson Schmitz 10, Tate Larsen 2, Cole Seaburg 2, Jack Erickson 1.

HEART RIVER 65, BEACH 54

HR;15;30;47;65

Beach;14;24;40;54

HEART RIVER: Cade Wyant 9, Preston Walter 9, Braden Obrigewitch 3, Tanner Obrigewitch 13, Tyler Katrow 10, Tarence Dillinger 21. Totals: 24 FG, Three-pointers: Walter, 14-27 FT, 19 Fouls.

BEACH: Dane Farstveet 8, Justus Baker 3, Elijah Holkup 5, Shem Baker 15, Jonas Oech 3, Trey Swanson 20. Totals: 15 FG, Three-pointers: S.Baker 3, J.Baker, Holkup.

RAY 60, DIVIDE COUNTY 40

Ray;17;35;49;60

DC;12;18;27;40

RAY: John Ketelson 11, Lane Veoch 16, Aidan Christiansen 4, Wyatt Bathe 4, Jace Nelson 16, Favian Hudson 4, Lucus Olsen 1. Totals: 13 FG, Three-pointers: Veoch 4, Nelson 2, Ketelsen, 9-15 FT, 14 Fouls.

DIVIDE COUNTY: Lane Carabello 8, Logan Osvold 3, Wyatt Carabello 11, Kyler Karlson 5, Max Dhuvetter 6, Caleb Nelson 5, Zach Vigness 2. Totals: 11 FG, Three-pointers: Nelson, Karlson, L.Carabello, 7-22 FT, 16 Fouls.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

WILTON-WING 64, CENTER-STANTON 63

WW;13;31;47;64

CS;19;30;49;63

WILTON-WING: Hailey Quam 25, Kalyssa Schock 14, Kiara Johnson 12, Kesley Backman 10, Hannah Fischer 2, Jordan Thorson 1. Totals: 19 FG, Three-pointers: Schock 4, Johnson 2, 8-16 FT, 9 Fouls.

CENTER-STANTON: Kori Nagel 16, Katelyn Frank 12, Hannah Hoffman 11, Kathryn Kraft 8, Cheyenne Clinton 6, Ericka Vosberg 6, Bree Vosberg 4. Totals: 17 FG, Three-pointers: Hoffman 3, Frank 3, 5-8 FT, 18 Fouls (Clinton).

KIDDER COUNTY 56, NAPOLEON-GACKLE-STREETER 31

KC;16;42;52;56

NGS;0;10;20;31

KIDDER COUNTY: Avery Rath 11, Kennedy Harter 14, Hailey Pfaff 8, Madelyn Schmidt 22, Grace Nicholson 1. Totals: 15 FG, Three-pointers: Pfaff 2, Schmidt, Rath, 15-18 FT, 8 Fouls.

NAPOLEON-GACKLE-STREETER: Janae Weigel 2, Sophie Ketterling 5, Courtney Thompson 3, Kylie Breidenbach 17, Jazlyn Weigel 2, Teagan Erbele 2. Totals: 5 FG, Three-pointers: Breidenbach 5, Ketterling, Thompson, 2-7 FT, 16 Fouls.

VELVA 58, DRAKE-ANAMOOSE 36

Velva;18;41;54;58

DA;10;18;29;36

VELVA: Reagan Hildre 17, Jade Lohnes 13, Sophie Hachman 12, Lillian Effertz 5, Rylee Frantsen 5, Olivia Passa 4.

DRAKE-ANAMOOSE: Halie Fletschock 15, Ryley Hauff 15, Taryn Sieg 3, Alexis Hase 3.

RICHLAND 59, LISBON 53

Richland;24;35;47;59

Lisbon;16;25;34;53

RICHLAND: Megan Roob 27, Megan Lingen 2, Mckenzie Johnson 9, Kennedi Wagner 10, Rylee Hendrickson 5, Alayna Schmitt 6.

LISBON: Ella Reinke 2, Asha Sweet 9, Kyra Haecherl 2, Kendra Odegard 16, Olivia Tuhy 17, Taylor Gilbert 5, Ellie Rieger 2.

GLEN ULLIN-HEBRON 63, RICHARDTON-TAYLOR 14

RT;4;6;10;14

GUH;17;34;54;63

RICHARDTON-TAYLOR: Skylar Crow 2, Kazanne Gjermundson 1, Claire Deide 4, Gracee Kuntz 2, Alayna Dressler 2, Lily Hixson 3. Totals: 4 FG, Three-pointers: Hixson, 3-9 FT, 14 Fouls.

GLEN ULLIN-HEBRON: Alyssa Duppong 2, Courtnee Soupir 8, McKenzie Gerving 4, Jada Rolle 2, Sophia Hauser 2, Kaley Schatz 7, Tay Christensen 24, MiKayla Schneider 14. Totals: 16 FG, Three-pointers: Christensen 5, Schneider, Schatz, 10-19 FT, 15 Fouls.

BOWMAN COUNTY 67, KILLDEER 31

Killdeer;12;18;24;31

BC;16;36;51;67

KILLDEER: Gracie Doe 7, Liza Stahl 8, Josey Anderson 4, Kelly Bang 3, Myranda Reiss 6, Lainey Kucerna 3. Totals: 8 FG, Three-pointers: Doe 2, Bang, 4-10 FT, 16 Fouls.

BOWMAN COUNTY: Avrie Nohava 7, Bailey Peterson 7, Sophia Headley 7, Raegen Honeyman 4, Jaci Fischre 19, Andrea Rodakowski 12, Alison Hoff 2, Ellie Powell 9. Totals: 18 FG, Three-pointers: Fischer 5, Peterson, 13-23 FT, 10 Fouls.

HARVEY-WELLS COUNTY 97, WARWICK 27

Warwick;7;14;21;27

HWC;17;46;75;97

WARWICK: Sarah Anderson 4, Sunny Belgarde 9, Kalista Jackson 13. Totals: 11 FG, 2-3 FT.

HARVEY-WELLS COUNTY: Lexi Fike 2, Autumn Sieg 6, Emma Dockter 21, Kayln Keller 21, Larissa Arnold 6, MacKenna Arnold 7, Madison Jones 5, Megan Green 2, Maggie Raue 6. Totals: 39 FG, 11-18 FT.

DIVIDE COUNTY 51, RAY 18

Ray;3;5;14;18

DC;15;30;47;51

RAY: Brooklyn Ray 7, Addyson Johnson 5, Suede Daly 2, Alice Smith 4. Totals: 6 FG, Three-pointers: Ray, Johnson, 10 Fouls.

DIVIDE COUNTY: Hannah Burtman 6, McKenna Hallgren 2, Alissa Haugland 10, Faith Johnson 12, Ella Heide 3, Emma Bydal 12. Totals: 19 FG, Three-pointers: Johnson, 8-13 FT, 9 Fouls.

CARRINGTON 67, ELLENDALE 26

(Monday)

Carrington;13;33;55;67

Ellendale;9;15;25;25

CARRINGTON: Emma Rindy 10, Madison Johnson 2, Haley Wolsky 7, Mya Schroeder 5, Kacie Rexin 2, Lenzie Edland 8, Lexus Page 8, Olivia Threadgold 1, Sydnie Grager 8, Hannah Hagel 16.

ELLENDALE: Jada Henningsen 3, Kali Norton 6, Sierra Bollinger 1, Abby Peterson 4, Mackenzie Thorpe 2, Abby Molan 7, Chloe Bollinger 3.

3-pointers: E 1 (Henninsen), C 5 (Rindy 2, Wolsky 1, Edland 1, Schroeder 1).

BOYS HOCKEY

CENTURY 6, MINOT 4

Minot;1;2;1;--;4

Century;1;3;2;--;6

First period: 1. Century, Kieffer Long, 2:12. 2. Minot, Caelton Eslinger, 9:07.

Second period: 3. Minot, Riley Opperud (Zachary Diehl), 9:56. 4. Century, Colton Schulte (Alex Samardzic), 10:15. 5. Century, Samardzic (Talen Farland), 11:37. 6. Century, Schulte (Samardzic, Long), 15:08. 7. Minot, Bryce Hall (Dawson Knudson), 15:29.

Third period: 8. Minot, Aiden Morelli (Jayden Luck), 8:30. 9. Century, Mason Riegel (Ben Mansmith, Long). 10. Century, Samardzic, 16:51 (EN).

Goalie saves: Minot – Tre Sortland 8-6-2—16. Century – Luke Pengilly 6-13-6—25.

Penalties: Minot 2 for 4 minutes. Century 2 for 4 minutes.

Records: Century 5-2-0-0; Minot 6-1-2-1.

GIRLS HOCKEY

BISMARCK 2, DICKINSON 0

Bismarck;1;0;1;--;2

Dickinson;0;0;0;--;0

First period: 1. Bismarck, Cameron Schmidt (Noelle Martin), 10:31.

Second period: No scoring.

Third period: 2. Bismarck, Paige Hanson (Kendra Peterson), 6:49.

Goalie saves: Bismarck – Brooklyn Skjeret 2-1-0—3. Dickinson – Tierney Yoder 10-16-20—46.

Penalties: Bismarck – 5 for 15 minutes. Dickinson – 4 for 5 minutes.

Records: Bismarck 7-0-1-0; Dickinson 1-5-0-0.

COLLEGE HOCKEY

NCHC STANDINGS

Team;;Pts.;W;L;T;OTW;OTL;SOW

North Dakota;;29;10;3;1;2;0;0

St. Cloud State;;27;9;6;0;2;2;0

Nebraska-Omaha;;24;7;3;1;2;1;1

Minnesota-Duluth;;21;6;5;2;1;1;1

Western Michigan;;19;5;8;3;0;0;1

Denver;;18;5;8;1;0;1;1

Miami;;15;4;8;2;0;1;0

Colorado College;;15;3;8;2;0;2;2

NOTE: Teams are awarded three points for wins in regulation, two points for an overtime or shootout win and one point for an overtime or shootout loss. Overtime wins and losses appear in both the W and L columns as well as the OTW and OTL columns.

Monday, Jan. 18

North Dakota 5, Denver 1

Nebraska-Omaha 3, Colorado College 2

Tuesday, Jan. 19

Nebraska-Omaha 3, Colorado College 2, OT

N.D. SCORES

TUESDAY

High school boys basketball

Beulah 73, New England 28

Carrington 54, May-Port-C-G 50

Central Cass 73, Linton-HMB 68

Fargo Davies 86, Grand Forks Central 66

Fargo South 57, Fargo North 56

Grand Forks Red River 69, Devils Lake 39

Heart River 65, Beach 54

Langdon-Edmore Munich 61, Dunseith 58

Legacy 68, Bismarck 60

Mandan 83, Dickinson 78

Mott-Regent 70, Grant County 26

Strasburg-Zeeland 75, Medina-Pingree-Buchanan 45

Williston 58, Watford City 54

West Fargo 90, Valley City 75

West Fargo Sheynenne 82, Fargo Shanley 64

High school girls basketball

Benson County 57, Rolla 46

Bismarck 61, Legacy 54

Bowman County 67, Killdeer 31

Century 90, Minot 48

Devils Lake 61, Grand Forks Red River 59

Fargo Davies 71, Grand Forks Central 36

Fargo Shanley 56, West Fargo Sheyenne 50

Fargo South 66, Fargo North 50

Kenmare 67, Stanley 45

Kidder County 56, Napoleon-Gackle-Streeter 31

LaMoure-Litchville-Marion 58, Griggs-Midkota 34

Linton-HMB 66, Central Cass 39

Mandan 78, Dickinson 59

Medina-Pingree-Buchanan 47, Strasburg-Zeeland 23

Mohall-Lansford-Sherwood 64, Minot Ryan 62, OT

Surrey 56, Minot Our Redeemer’s 50

Watford City 79, Williston 42

West Fargo 72, Valley City 53

Wilton-Wing 64, Center-Stanton 63

High school boys hockey

Bismarck 2, Mandan 1

Century 6, Minot 4, OT

Fargo Davies 2, West Fargo Sheyenne 1

Grand Forks Central 4, Fargo South-Shanley 1

Grand Forks Red River 7, Grafton-Park River 0

Jamestown 5, Dickinson 4, OT

High school girls hockey

Bismarck 2, Dickinson 0

Fargo Davies 9, Jamestown 2

Fargo North-South 6, West Fargo 1

Minot 4, Devils Lake 0

High school wrestling

Legacy 54, Williston 24

Legacy 67, Des Lacs-Burlington 9

Reach Tribune sports editor Dave Selvig at (701) 250-8246 or david.selvig@bismarcktribune.com

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News