Subscribe for 33¢ / day

CLASS B BOYS BASKETBALL

DISTRICT 6 TOURNAMENT

At Wishek

Region qualifiers

Linton-HMB 62, Medina-Pingree-Buchanan 41

MPB;13;31;30;41

LHMB;20;33;43;62

Medina-Pingree-Buchanan (41): Michael Thomas 13, Braxton Heinle 7, Bryson Tripp 5, Paul Widmer 2, Preston Martin 4, Braden Tripp 10. Totals: 16 FG, 4-6 FT.

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock (62): Cole Baumiller 13, Lucas Schumacher 7, Jack McCrory 13, Paul McCrory 1, Michael Kramer 3, Parker Gerving 6, Lance Weiser 19. Totals: 23 FG, 8-18 FT.

Three-pointers: MPB 5 (Thomas 3, Heinle, Tripp). LHMB 8 (Baumiller 3, J.McCrory 3, Schumacher, Weiser). Fouls: MPB 13. LHMB 9.

DISTRICT 5 TOURNAMENT

State qualifiers

Ellendale 74, Oakes 63

Oakes;12;30;42;63

Ellendale;23;37;55;74

Oakes (63): Tyler Voightman 16, Garret Meehl 16, Andy Castro 9, Sam Huffman 6, Cody Comeau 8, Drew Dethlefesen 8. Totals: 22 FG, 10-17 FT.

Ellendale (74): Hunter Thorpe 12, Lucas Hofer 25, Cole Goehring 2, Cody Merkel 3, Nathan Peterson 5, Austin Molan 27. Totals: 28 FG, 12-15 FT.

Three-pointers: Oakes (9 (Voightman 3, Meehl 3, Comeau 2, Dethlefsen). Ellendale 6 (Hofer 3, Thorpe 2, Merkel). Fouls: Oakes 15. Ellendale 15.

LaMoure-Litchville-Marion 63, Barnes County North 39

BCN;8;24;32;39

LLM;9;27;46;63

Barnes County North (39): Tristan Roaldson 9, Tanner Soupir 4, Allen Contreras 5, Colby Bruner 14, Jacob Harstad 3, Max Fehr 4. Totals: 12 FG, 10-17 FT.

LaMoure-Litchville-Marion (63): Caleb Hirschkorn 4, Shay Ness 19, Jacob Ulmer 8, Maclaine Buerman 2, Rory Gentzkow 14, Jamison Kramer 15. Totals: 21 FG, 13-17 FT.

Three-pointers: BCN 5 (Bruner 2, Roaldson 2, Harstad). LLM 8 (Gentzkow 4, Ness 2, Kramer 2). Fouls: BCN 18. LLM 19.

Championship

Carrington 78, Edgeley-Kulm-Montpelier 68

EKM;12;28;54;68

CAR;24;41;54;78

EKM -- Lane Hanson 35, Cale Mathern 15, Isaac Huber 9, Alex Huber 4, Jace Hanson 2, Phillip Hagen 2, Dilian Madcke 1. Totals: 27-60 FG, 9-14 FT, 5-20 3-PT (Hanson 2, Mathern 3), 29 Rebounds (Hanson 15), 13 Fouls, 12 Assists, 12 Turnovers, 3 Blocks (Hanson 3), 8 Steals.

CAR -- Garrett Bickett 25, Seth Nelson 12, Trey Rosenau 12, Kolton Vetter 12, Payton Smith 8, Jayden Shipman 7, Drew Page 2. Totals: 31-52 FG, 6-7 FT, 10-19 3-PT (Bickett 7, Vetter 2, Shipman), 25 Rebounds (Nelson 8), 14 Fouls, 12 Assists, 16 Turnovers, 2 Blocks, 8 Steals.

DISTRICT 10 TOURNAMENT

Championship

Wilton-Wing 61, Turtle Lake-Mercer-McClusky 55

WW;7;18;42;61

TLMM;3;25;34;55

Wilton-Wing (61): Tate Dickson 17, Sutton Berg 1, Slade Schatz 4, Nickolas Backman 33, Tanner Miller 6. Totals: 22 FG, Three-pointers: Dickson, Schatz, 11-20 FT, 21 Fouls.

Turtle Lake-Mercer-McClusky (55): Gunner Jacobs 3, Trey Klain 4, Seth Laframboise 10, AJ Ketterling 6, Trapper Jacobs 32. Totals: 15 FG, Three-pointers: T.Jacobs 5, G.Jacobs, Ketterling, Klain, 17-25 FT, 15 Fouls.

Region qualifiers

Underwood 64 Max 32

Max;7;16;27;32

Underwood;18;34;50;64

Max (32): Josh Thompson 9, Jordan Danks Jr. 2, Nathan Talbott 11, Braden Janz 7, Riley Janz 3. Totals: 11 FG, Three-pointers: Talbott 2, 4-13 FT, 11 Fouls.

Underwood (64): Bo Weisenberger 8, Kaleb Blotske 1, Ty Snyder 14, Karsen Blotske 6, Travis Reinbold 4, Kayden Hornberger 8, Parker Christenson 23. Totals: 20 FG, Three-pointers: Weisenberger 2, Snyder 2, Karsen Blotske, Reinbold, 6-11 FT, 15 Fouls.

Washburn 62, Garrison 50

Garrison;7;14;30;50

Washburn (Not provided).

Garrison (50): Nashton Wimer 2, Jonah Larson 20, Cain Foss 10, Averey Kerzmann 4, Gabe Holt 4, Jaaron Kamp 10. Totals: 17 FG, Three-pointers: Kamp 2, Holt, Foss, 4-9 FT, 18 Fouls.

Wasburn (Not provided).

DISTRICT 15 TOURNAMENT

Championship

New Town 70, Mandaree 61

Mandaree;

NT;15;37;57;50

Mandaree (61): Ashton Grady 21, Jesse Chase 16, Richard Fox 5, Austin Lone Bear 19. Totals: 18 FG, 7-1 FT.

New Town (70): Tristen Williams 2, Daniel LeBeau 26, Kolby Overbie 6, Jordan LeBeau 3, Thad Baker 21, Devin Headdress 4, Fraser Martin 6, Jaiven Hale 2. Totals: 20 FG, 6-12 FT.

3-pointers: Mandaree 6 (Chase 4, Grady, Fox). NT 8 (D.LeBeau 6, Baker, J.LeBeau). Fouls: Mandaree 14. NT 14.

Region qualifiers

Lewis & Clark-North Shore 84, Watford City 72

LCNS;24;46;58;84

WC;15;31;47;72

Lewis & Clark-North Shore (84): Lucas Brown 11, Hart Andes 25, Aaron Jaros 1, Ty Edwards 22, Rylan Rynestad 9, Hayden Andes 16. Totals: 17 FG, Three-pointers: Hart Andes 4, Edwards 3, Rynestad, 26-35 FT, 18 Fouls. 

Watford City (72): Javyn McGorman 4, Brock Haugeberg 16, Riley Headings 3, Jessen Homiston 9, Nevada Bergquist 14, Jarek Houge 10, Jaydn Ewing 16. Totals: 21 FG, Three-pointers: Haugenberg 3, Bergquist 2, Houge 2, 9-20 FT, 20 Fouls.

White Shield 66, Parshall 47

Parshall;11;16;28;47

WS;17;35;50;66

Parshall (47): Billy Moran 20, Jaden Christianson 4, Josh Hart 6, Eric Woods 7. Totals: 13 FG, 18-30 FT.

White Shield (66): Jonas Dickens 6, Jesse White 8, Frederick Fox 6, Troy Everett 4, Parker Bearstail 9, Quintin Fox 10, Devin Benson 11. Totals: 19 FG, 4-14 FT.

3-pointers: Parshall 1 (Hart). WS 8 (Benson 3, Dickens 2, White, Fox, Bearstail). Fouls: Parshall 15. WS 15.

0
0
0
0
0