Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Area Scores: June 10
0 Comments
agate

Area Scores: June 10

  • 0
{{featured_button_text}}

NORTHWOODS LEAGUE

MANKATO 9, BISMARCK 4

Bismarck;000;010;300;--;4;5;1

Mankato;030;000;042;--;9;11;2

Jacob Wesselmann, Nate Boyle (7), Jordan Chappell (8) and Jordan Sagedahl. Jarret Krzyzanowski, John Lundgren (6), James Shimashita (7), Peyton Jones (8) and Garrett Gilbert. W—Shimashita. L—Boyle. Save—Jones.

Highlights: Bismarck – Khalid Collyore 0-3 R, BB, SB; Brant Schaffitzel 1-4; Ben Teel 2-4 2B, RBI; Derek Shoen 1-4 R; Ryan Curran 0-2 R, BB; Drew Beazley 1-4 R; Ryan O’Halloran 0-4 RBI; Ethan Kleinheider 0-3 BB, RBI; Wesselmann 6 IP, 5 H, 3 R (2 ER), 2 BB, 3 SO. Mankato – Kole Kaler 3-5 RBI, Will Hanafan 3-4 2 R, 2 RBI; Krzyzanowski 5 IP, 1 H, 1 R (0 ER), 0 BB, 6 SO; Jones 2 IP, 1 H, 0 R, 1 BB, 3 SO.

Records: Mankato 6-4; Bismarck 6-4. 

STANDINGS

Great Lakes East

Team;W-L;Pct.;GB

Traverse City;6-3;.667;--

Kenosha;6-4;.600;.5

Kokomo;5-6;.455;2

Kalamazoo;4-5;.444;2

Battle Creek;3-5;.375;2.5

Rockford;3-6;.333;3

Great Lakes West

Team;W-L;Pct.;GB

Wisconsin Woodchucks;7-2;.778;--

Fond du Lac;6-4;.600;1.5

Madison;5-5;.500;2.5

Wisconsin Rapids;5-5;.500;2.5

Green Bay;3-6;.333;4

Lakeshore;3-6;.333;3.5

Great Plains East

Team;W-L;Pct.;GB

Waterloo;8-2;.800;—

La Crosse;5-5;.500;3

Duluth;3-7;.300;5

Eau Claire;3-7;.300;5

Minnesota;2-6;.250;5

Great Plains West

Team;W-L;Pct.;GB

Willmar;7-3;.700;--

Bismarck;6-4;.600;1

Mankato;6-4;.600;1

Rochester;4-5;.444;2.5

St. Cloud;3-4;.429;2.5

Tuesday, June 8

Bismarck 3, Mankato 1

Fond du Lac 6, Wisconsin Rapids 3

Kenosha 7, Madison 4

Rockford 2, Kokomo 1

Lakeshore 13, Kalamazoo 9

Battle Creek 10, Traverse City 5

La Crosse 6, Duluth 3

St. Cloud 8, Rochester 7

Minnesota 8, Eau Claire 1

Willmar 7, Waterloo 6

Green Bay at Wisconsin Woodchucks, Ppd

Wednesday, June 9

Mankato 6, Bismarck 4

Kokomo 13, Rockford 7

Madison 7, Kenosha 1 

Wisconsin Rapids 6, Fond du Lac 5

Wisconsin Woodchucks 9, Green Bay 4

Eau Claire 1, Minnesota 0

Duluth 11, La Crosse 7

Waterloo 4, Willmar 2

Rochester at St. Cloud (n)

Lakeshore at Kalamazoo, Ppd

Traverse City at Battle Creek, Ppd

Thursday, June 10

LaCrosse at Bismarck, 6:35 p.m.

Battle Creek at Kokomo

Kalamazoo at Traverse City

Kenosha at Rockford

Wisconsin Rapids at Madison

Waterloo at Eau Claire

Fond du Lac at Wisconsin

Lakeshore at Green Bay

Mankato at Willmar

Duluth at St. Cloud

COLLEGE FOOTBALL

PHIL STEELE FCS ALL-AMERICA TEAMS

FIRST TEAM

QB – Eric Barriere, Eastern Washington, Sr.

RB – Pierre Strong, South Dakota St, Jr.

RB – Julius Chestnut, Sacred Heart, Jr.

FB – Hunter Luepke, North Dakota St, Soph.

WR – Jakob Herres, VMI, Jr.

WR – Tyler Hudson, Central Arkansas, Soph.

WR – Jequez Ezzard, Sam Houston St, Sr.

TE – Trae Barry, Jacksonville St, Sr.

OL – Garret Greenfield, South Dakota St, Soph.

OL – Tristen Taylor, Eastern Washington, Sr.

OL – Ty Whitworth, Weber St, Sr.

OL – Cordell Volson, North Dakota St, Sr.

OL – Braxton Jones, Southern Utah, Jr.

DL – Isaiah Chambers, McNeese, Sr.

DL – Jared Brinkman, Northern Iowa, Sr.

DL – Jordan Lewis, Southern, Jr.

DL – DJ Coleman, Jacksonville St, Jr.

LB – Colby Campbell, Presbyterian, Sr.

LB – Bryson Armstrong, Kennesaw St, Sr.

LB – Stone Snyder, VMI, Soph.

LB – Tre Walker, Idaho, Jr.

DB – Nicario Harper, Jacksonville St, Soph.

DB – Robert Rochell, Central Arkansas, Sr.

DB – Zyon McCollum, Sam Houston St, Sr.

DB – James Ceasar, Southern Illinois, Sr.

K – Ethan Ratke, James Madison, Sr.

P – Daniel Whelan, UC Davis, Sr.

KR – Christian Watson, North Dakota St, Jr.

PR – Jequez Ezzard, Sam Houston St, Sr.

AP – Javon Williams, Southern Illinois, Soph.

LS – Kyle Davis, James Madison, Jr.

SECOND TEAM

QB – Eric Schmid, Sam Houston St, Jr.

RB – Otis Weah, North Dakota, Soph.

RB – Dejoun Lee, Delaware, Sr.

FB – Nathan Walker, Wofford, Jr.

WR – Avante Cox, Southern Illinois, Jr.

WR – Talolo Limu-Jones, Eastern Washington, Sr.

WR – DeAngelo Wilson, Austin Peay, Sr.

TE – Ryan Miller, Furman, Jr.

OL – Drew Himmelman, Illinois St, Sr.

OL – Raymond Gillespie, James Madison, Sr.

OL – David Kroll, Delaware, Sr.

OL – P.J. Burkhalter, Nicholls, Sr.

OL – Kyle Nunez, Stony Brook, Jr.

DL – Mike Greene, James Madison, Sr.

DL – Kobie Turner, Richmond, Jr.

DL – Jahari Kay, Sam Houston St, Sr.

DL – Devonnsha Maxwell, Chattanooga, Jr.

LB – Storey Jackson, Prairie View A&M, Sr.

LB – Titus Leo, Wagner, Jr.

LB – La’akea Kaho’ohanohano-Davis, Southern Utah, Jr.

LB – James Kaczor, North Dakota St, Jr.

DB – Kordell Jackson, Austin Peay, Sr.

DB – Decobie Durant, South Carolina St, Jr.

DB – Ferlando Jordan, Southeastern Louisiana, Jr.

DB – Kedrick Whitehead, Delaware, Jr.

K – Luis Aguilar, Northern Arizona, Sr.

P – Garret Wegner, North Dakota St, Sr.

KR – Rashid Shaheed, Weber St, Sr.

PR – Devron Harper, Gardner-Webb, Jr.

AP – Quay Holmes, ETSU, Jr.

LS – Ross Kennelly, North Dakota St, Sr.

THIRD TEAM

QB – Cole Kelley, Southeastern Louisiana, Sr.

RB – Percy Ageyi-Obese, James Madison, Sr.

RB – Juwon Farri, Monmouth, Soph.

FB – Logan Kendall, Idaho, Jr.

WR – Tanner Conner, Idaho, Sr.

WR – Abdul-Fatai Ibrahim, Alabama A&M, Soph.

WR – Dai’Jean Dixon, Nicholls, Sr.

TE – Rodney Williams II, UT Martin, Sr.

OL – Brian Foley, Holy Cross, Sr.

OL – Tre’mond Shorts, ETSU, Jr.

OL – Tylan Grable, Jacksonville St, Soph.

OL – J.D. DiRenzo, Sacred Heart, Sr.

OL – Colby Thomas, Sam Houston St, Sr.

DL – Jevon Leon, Sam Houston St, Soph.

DL – Kevin Glajchen, San Diego, Sr.

DL – Spencer Waege, North Dakota St, Jr.

DL – John Ridgeway, Illinois St, Jr.

LB – Conner Mortensen, Weber St, Sr.

LB – Jared Folks, ETSU, Sr.

LB – Logan Backhaus, South Dakota St, Sr.

LB – Ryan Greenhagen, Fordham, Jr.

DB – Qua Brown, Southern Illinois, Sr.

DB – Brandon Barbee, Morehead St, Jr.

DB – Don Gardner, South Dakota St, Sr.

DB – Jordan Perryman, UC Davis, Jr.

K – Mitchell Fineran, Samford, Jr.

P – Cade Coffey, Idaho, Sr.

KR – Cameron Myers, Central Arkansas, Soph.

PR – Tyrin Ralph, Arkansas-Pine Bluff, Sr.

AP – Kevin Brown, UIW, Sr.

LS – Robert Soderholm, VMI, Soph.

0 Comments
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News