Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Area Scores: Sept. 12
0 Comments
agate

Area Scores: Sept. 12

  • 0
{{featured_button_text}}

CLASS A CROSS COUNTRY

ANDERSON-STAVN MEET

At McDowell Dam

GIRLS

Team scores

1. Bismarck 64. 2. Williston 65. 3. Fargo Davies 104. 4. West Fargo 110. 5. Minot 164. 6. Legacy 191. 7. Grand Forks Central 194. 8. Fargo Shanley 214. 9. Dickinson 306. 10. Mandan 315. 11. Century 322. 12. West Fargo Sheyenne 337. 13. Bowman County 389. 14. Watford City 393. 15. South Prairie-Max 449. 16. New Town 453.

Individual results

1. Eleni Lovgren, Will, 18:36.0. 2. Anna Bernhardt, Shan, 19:27.63. 3. Dru Zander, Will, 19:36.78. 4. Kaelyn Berg, WF, 19:40.12. 5. Acey Elkins, Man, 19:40.61. 6. Kinley Seteckler, FD, 19:43.69. 7. Bayla Weigel, Bis, 19:44.50. 8. Taya Fettig, Bis, 19:50.78. 9. Sierra Watterud, Will, 20:06.69. 10. Sophia Ness, Bis, 20:15.84. 11. Jasmyn Mitchner, Min, 20:21.91. 12. Cierra Bornemann, FD, 20:22.75. 13. Hannah Shern, WD, 20:27.03. 14. Rita Wise Spirit, Bis, 20:31.69. 15. Leila Gregoire, Dick, 20:39.22. 16. Scout Urlickson, Min, 20:40.39. 17. Annika Prestreng, GFC, 20:40.70. 18. Alexis Lindgren, WF, 20:44.91. 19. Maycie Talbott, SPM, 20:46.11. 20. Eva Selensky, Leg, 20:46.39.

21. Brooke Everson, FD, 20:48.14. 22. Cambree Moss, Will, 20:52.29. 23. Emma Wheeling, NT, 20:58.11. 24. Katie Olson, WC, 20:59.99. 25. Dalila Sharp, Bis, 21:04.41. 26. Kylie Wald, Cen, 21:08.97. 27. Isabelle Simonson, Leg, 21:11.16. 28. Marie Derenne, GFC, 21:16.16. 29. Jensen Seidel, FD, 21:17.48. 30. Brynna Ames, Will, 21:17.81. 31. Annika Aakre, Shan, 21:18.61. 32. Maicee Burke, Min, 21:24.31. 33. Delia Osland, WF, 21:25.16. 34. Keeley Call, Will, 21:28.53. 35. Jazlyn Heilman, WFS, 21:30.44. 36. Halle Stephens, FD, 21:31.98. 37. Neely Reichenberger, Bis, 21:37.14. 38. Hannah Hynek, GFC, 21:38.29. 39. Hailey Bjerke, FD, 21:40.73. 40. Madeine Abbott, Shan, 21:41.32.

41. Huntlie Carrier, Will, 21:43.02. 42. Tess Oduor, WD, 21:45.83. 43. Abby Eberle, Leg, 21:49.15. 44. Olicia Beschorner, WFS, 21:50.50. 45. Malian Burke, Min, 21:50.85. 46. Kenley Bowman, BC, 21:51.16. 47. Jaci Fischer, BC, 21:51.40. 48. Zoe Reichenberger, Bis, 21:52.40. 49. Alayna Vallejo, Leg, 21:52.82. 50. Anna Bendish, Man, 21:53.26. 51. Savanna Olson, WC, 21:53.87. 52. Bre Axt, Leg, 21:54.22. 53. Aria Kindseth, GFC, 21:54.88. 54. Peyton Laser, Dick, 21:55.85. 55. Aubrey Rost, Leg, 21:56.24. 56. Marenn Larsen, Will, 21:56.48. 57. Lindsey Schroeder, Cen, 22:02.63. 58. Claire Hynek, GFC, 22:05.83. 59. Jacqueline Swanson, Will, 22:09.81. 60. Mandy Schmidt, Min, 22:13.45.

61. Isabelle Ersland, Cen, 22:14.51. 62. Katie Uhlir, GFC, 22:15.0. 63. Kiley Craft, Shan, 22:16.91. 64. Sierra Heyd, GFC, 22:19.78. 65. Angela Wold, Will, 22:25.94. 66. Cyera Moore, Man, 22:26.41. 67. Anna Pippenger, Will, 22:26.94. 68. Callie Ressler, FD, 22:27.32. 69. Joslyn Jackson, WF, 22:27.68. 70. Olivia Klaman, WF, 22:27.94. 71. Emma Solberg, Will, 22:29.87. 72. Morgan Aune, Dick, 22:30.25. 73. Katelyn Stern, GFC, 22:31.11. 74. Julie Folk, Min, 22:32.39. 75. Rhenna Martin, Cen, 22:32.77. 76. Claire Kreidt, Dick, 22:36.73. 77. Abi Rieck, Leg, 22:39.81. 78. Lucy Grothmann, Shan, 22:44.18. 79. Piper Erickson, Min, 22:50.54. 80. Addyson Wendt, Min, 22:53.66.

81. Taylor Lang, WFS, 23:02.06. 82. Mallory Strand, Shan, 23:06.31. 83. Landyn Gerbig, BC, 23:06.95. 84. Della Casas, WFS, 23:07.91. 85. Taylor Gabbert, Leg, 23:12.84. 86. Lindsey Anderson, WF, 23:14.83. 87. Keira Shannon, Will, 23:15.99. 88. Katelyn Barth, FD, 23:17.16. 89. Arabella Privratsky, Dick, 23:17.46. 90. Audrey Beauchamp, Shan, 23:20.37. 91. Molly Campbell, FD, 23:20.73. 92. Ellika Johnson, Shan, 23:23.48. 93. Trissa Olafson, WFS, 23:32.63. 94. Emily Klaman, WF, 23:34.06. 95. Veronica Pavek, Dick, 23:35.03. 96. Sundriana Shane, Man, 23:41.19. 97. Hyla Erickson, Min, 23:44.31. 98. Alexis Ritzman, Man, 23:45.63. 99. Taylor Schneider, Shan, 23:47.85. 100. Mataya Stenerson, FD, 23:49.45.

101. Shelby Anderson, Min, 24:11.75. 102. Lacey Sime, Will, 24:23.14. 103. Claire Fritz, Cen, 24:37.70. 104. Anna Rader, Cen, 24:52.28. 105 Tricia Schmitz, WC, 26:41.21.

BOYS

Team scores

X 1. Williston 60. 2. Bismarck 82. 3. Fargo Davies 94. 4. West Fargo Sheyenne 137. 5. Dickinson 139. 6. Century 165. 7. Legacy 169. 8. Grand Forks Central 188. 9. Bowman County 280. 10. West Fargo 283. 11. Minot 297. 12. Mandan 299. 13. Fargo Shanley, 324. 14. New Town 368. 15. Watford City 431. 16. South Prairie-Max 474. 17. Standing Rock 523. 18. Minot Ryan 550.

Individual results

1. Aiden Johnson, WFS, 15:45.28. 2. Ivan Askim, Will, 15:48.64. 3. Griffin House, Cen, 125:49.74. 4. Fynn Krenz, Will, 16:01.71. 5. Caeden Johnson, WFS, 16:02.65. 6. Quinn Roehl, GFC, 16:03.76. 7. Caleb Hansen, Dick, 16:04.58. 8. Brady Korsmo, Bis, 16:07.16. 9. Colt Spotted Bear, NT, 16:26.11. 10. Regan Bosch, FD, 16:26.93. 11. Ethan Moe, Will, 16:27.76. 12. Parker Hintz, Bis, 16:30.71. 13. AJ Ash, Dick, 16:34.45. 14. Drew Rempher, FD, 16:35.43. 15. Noah Cowley, Bis, 16:42.27. 16. Eli Hansen, Dick, 16:52.35. 17. Jaray Touray, FD, 17:01.09. 18. Charles Hardcastle, Will, 17:04.56. 19. Chase Hoechst, Cen, 17:04.83. 20. Owen Hintz, Bis, 17:07.94.

21. Eric Hasby, Leg, 17:11.0. 22. Ivar Martell, Leg, 17:15.69. 23. Jake Coulter, FD, 17:16.37. 24. Truitt Brannan, Leg, 17:17.70. 25. Kolden Kringen, Will, 17:21.22. 26. Austin Wanner, BC, 17:24.77. 27. Jaxsyn Olson, Bis, 17:22.81. 28. Taylor Wanner, BC, 17:24.77. 29. Zach Martin, GFC, 17:25.67. 30. Lucas Menke, FD, 17:30.44. 31. Carter Ferber, WFS, 17:33.18. 32. Oscar Hultz, Min, 17:34.59. 33. Adam Brachman, FD, 17:35.78. 34. Jonathan Asche, Shan, 17:38.50. 35. Carter Berney, FD, 17:39.08. 36. Gavyn Graham, Cen, 17:39.91. 37. Lincoln Retzlaff, WF, 17:43.17. 38. Brody Ferderer, Cen, 17:43.71. 39. Djiby Diallo, Bis, 17:44.61. 40. Nate Anderson, FD, 17:44.89.

41. Logan Ackman, Will, 17:45.92. 42. Curtis Sande, GFC, 17:47.06. 43. Jace Cofer, Dick, 17:47.56. 44. Cooper Clouse, WFS, 17:48.80. 45. Thomas Haskins, Will, 17:49.36. 46. Charles Hale, Man, 17:49.64. 47. Benjamin Harris, Min, 17:51.57. 48. Andrew Hultin, Shan, 17:52.39. 49. Dalton Fleckenstein, Leg, 18:00.28. 51. Nicholas Anderson, WF, 18:04.66. 52. Hunter Hart, Will, 18:08.82. 53. Isaac Flanagan, Leg, 18:10.42. 54. Levi Rossman, WF, 18:14.80. 55. Boston Klingbeil, Min, 18:17.76. 56. Isaiah Robles, WFS, 18:18.89. 57. Lander Lahtinen, NT, 18:19.42. 58. Christopher Ramsey, Man, 18:21.12. 59. Terry Brownotter, Man, 18:22.02. 60. Caleb Swisher, Dick, 18:25.79.

61. Avery Harsell, GFC, 18:26.34. 62. Aidan Fiala, GFC, 18:33.36. 63. Gavin Scott, BC, 18:35.66. 64. Raine Skjod, Man, 18:36.80. 65. Kyle Marcotte, Leg, 18:37.82. 66. Derek Shannon, Leg, 18:40.15. 67. Tanner Edwards, WC, 18:41.17. 68. Landon Troftgruben, WF, 18:41.82. 69. Brett Hetland, Cen, 18:42.65. 70. Evander Long, WC, 18:44.70. 71. Cyden Reed, GFC, 18:45.08. 72. Michael Pfliger, Man, 18:45.08. 73. Noah Yahnke, WF, 18:46.10. 74. Cooper Fjeld, Min, 18:48.19. 75. Parker Schuster, WC, 18:51.86. 76. Drew Swenson, WFS, 18:53.15. 77. Noah Geffre, Shan, 18:53.88. 78. Aidan Thompson, BC, 18:55.39. 79. Beck Ulven, Shan, 18:56.27. 80. Mac Lefore, Dick, 19:00.34.

81. Aidon Rodakowski, Dick, 19:03.16. 82. Zach Jeffers, Cen, 19:04.92. 83. Tristan Dobson, SPM, 19:05.71. 84. Jake Skabo, Dick, 19:07.26. 85. Karsen Kulseth, BC, 19:12.08. 86. Quinn Carroll, Shan, 19:12.45. 87. Lane Dullum, WF, 19:16.88. 88. Tucker Deibert, WFS, 19:31.61. 89. Caleb Roth, Min, 19:32.91. 90. Phoenix White, NT, 19:34.67. 91. Brady Wohl, WF, 19:50.66. 92. Brayden Francis, SPM, 19:56.90. 93. James Selberg, WF, 20:00.65. 94. Ethan Dobson, SPM, 20:13.94. 95. Brody Black, WFS, 20:14.62. 96. Christopher McMahon, MR, 20:16.36. 97. Desean Finley, NT, 20:18.21. 98. Eric Biver, Shan, 20:25.24. 99. Joel Thorson, Dick, 20:26.20. 100. Kenneth Grey Cloud, SR, 20:31.18.

101. Lance Pitner, SPM, 20:32.88. 102. Omar Gates, SR, 20:38.31. 103. Kip Bailey, SR, 20:53.20. 104. Nathan Samson, SPM, 21:16.27. 105. Ashton Yellowbird, SPM, 21:22.87. 106. Daniel Todd, MR, 21:24.73. 107. Daniel Scott, WC, 21:42.87. 108. Ayren Little Eagle, SR, 21:46.66. 109. Garrison Miller, Shan, 21:55.34. 110. Jarrett Kelly, SR, 21:57.69. 111. Hayden Pritchard, WF, 22:06.14.

CLASS B CROSS COUNTRY

ELLENDALE INVITATIONAL

At Ellendale Country Club

GIRLS

1. Norah Entzi, Edgeley-Kulm, 20:13.58. 2. Mataeya Mathern, EK, 22:57.36. 3. Jozy Duffy, LaMoure-Litchville-Marion, 23:56.70. 4. Kali Norton, Ellendale, 25:04.08. 5. Brynn Gibson, Ell, 25:18.86. 6. McKenna Glynn, Ell, 25:21.92. 7. Emily Fedenburg, EK, 26:46.11. 8. Lexie Dallman, EK, 31:14.89. 9. Debi Heyd, LLM, 33:52.89.

BOYS

1. Theo Thurber, Ell, 18:15.70. 2. Aidan Thurber, Ell, 18:16.45. 3. Jack Bommersbach, Ell, 19:55.05. 4. Evan Wagner, Ell, 21:37.61. 5. Dylan Andrys, EK, 22:01.08. 6. Grady Henderson, EK, 22:18.58. 7. Levi Reis, Ell, 22:45.86. 8. Ethan Townsend, Ell, 22:56.86. 9. Dylan Ostendorf, EK, 23:37.30. 10. Austin Huber, EK, 23:49.61. 11. Joey Gross, Ell, 24:24.89. 12. Alex Lahlum, LLM, 24:28.99. 13. Evan Podoll, LLM, 24:38.27. 14. Ethan Revering, EK, 24:55.89.

COLLEGE VOLLEYBALL

WEST GEORGIA 3, U-MARY 1

At Rollins, Fla.

U-Mary;25;19;22;19

West Georgia;16;25;25;25

U-MARY – Kills: Natalia Cruz 12, Nehkyah Ellis 9, Emily Torborg 5, Olivia Dickerson 4, Kennedy Drewis 5, Alexandria Harper 5. Blocks: Cruz 2, Ellis 1, Kaia Lill 2, Torborg 2, Kaia Sueker 1. Assists: Lill 23, Kameron Selvig 16. Digs: Cruz 9, Ellis 20, Lill 6, Torborg 3, Selvig 4, Drewis 1, Sueker 27, Harper 1. Aces: Cruz 1, Lill 2, Torborg 2, Sueker 1.

WEST GEORGIA – Kills: Kaylyn Buchanan 11, Emilee Harris 9, Caitlin Frazee 7, Tierra White 12, Bret Luther 7, Autumn Mayes 3, Kelli Kaiser 1. Blocks: Buchanan 1, Harris 2m Olivia Graham 5, Mayes 4, Kaiser 1. Assists: Buchanan 1, Harris 1, Mayes 37, Sydney Blackmon 3. Digs: Buchanan 1, Harris 18, Frazee 3, White 1, Graham 9, Luther 2, Mayes 11, Blackmon 14, Kaiser 8. Aces: Buchanan 1, Harris 2, Graham 1, Mayes 1.

Records: U-Mary 1-6, West Georgia 6-2.

U-MARY 3, ANDERSON (S.C.) 2

At Rollins, Fla.

Anderson;23;25;25;23;8

U-Mary;25;20;15;25;15

ANDERSON – Kills: Regan Duty 13, Noelle Kutsen 13, Madison Roy 2, Sadie Kluner 9, Hannah Worsham 9, Tabitha Wheeler 7, Maya Learmonth 2, Jaelyn Grimm 2. Blocks: Meghan DeVaux 2, Roy 2, Hannah Neff 6, Wheeler 2, Alexandra Petrilli 2. Assists: DeVaux 3, Roy 49, Kluner 1, Worsham 1, Grimm 1. Digs: Duty 2, DeVaux 21, Roy 11, Lindsey McCurley 11, Kluner 1, Neff 4, Worsham 1, Wheeler 13, Learmonth 1, Petrilli 4, Grimm 2. Aces: DeVaux 2, Roy 2, Neff 4, Grimm 1.

U-MARY – Kills: Natalia Cruz 7, Nehkyah 7, Emily Torborg 5, Olivia Dickerson 4, Kennedy Drewis 14, Alexandria Harper 6. Blocks: Cruz 1, Torborg 7, Dickerson 4, Drewis 5, Harper 4. Assists: Cruz 1, Ellis 1, Kaia Lill 23, Kameron Selvig 15, Kaia Sueker 1. Digs: Cruz 10, Ellis 9, Lill 9, Torborg 6, Selvig 4, Dickerson 1, Drewis 1, Sueker 16, Harper 1. Aces: Cryuz 1, Ellis 2, Lill 5, Torborg 3.

Records: U-Mary 2-6, Anderson 4-4.

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

CENTER-STANTON INVITE

Gold Tournament

First round

South Prairie def. Washburn; Strasburg-Zeeland def. New Salem-Almont; Napoleon-Gackle-Streeter def. Grant County; Beulah def. Center-Stanton.

Semifinals

Strasburg-Zeeland def. South Prairie; Beulah def. Napoleon-Gackle-Streeter

Championship

Beulah def. Strasburg-Zeeland

Consolation

Semifinals

New Salem-Almont def. Washburn; Grant County def. Center-Stanton

Consolation final

New Salem-Almont def. Grant County

Seventh place

Washburn def. Center-Stanton

Bronze tournament

Semifinals

Wilton-Wing def. Garrison; New England def. Beach

Championship

New England def. Wilton-Wing

Third

Garrison def. Beach

Silver tournament

Semifinals

Flasher def. Standing Rock; Central McLean def. Kidder County

Championship

Flasher def. Central McLean

Third

Kidder County def. Standing Rock

Team stats

Center-Stanton: Kills -- Katie Frank 41, Bree Vosberg 23, Ericka Vosberg 20, Rylee Hintz 16, Katelynn Albers 5, Ari Marklevitz 4. Assists -- Albers 80, E.Vosberg 6. Aces -- Frank 6, B.Vosberg 3, E.Vosberg 8, Hintz 9, Albers 5, Hallie Sailer 2, Ari Marklevitz 1, Sasha Coon 1. digs: Frank 42, B.Vosberg 39, E.Vosberg 58, Hintz 32, Albers 27, Sailer 8, Reanna Schmidt 13, Marklevitz 2, Coon 4. Blocks -- B.Vosberg 5, E.Vosberg 2, Hintz 2, Albers 2, Marklevitz 1. 

South Prairie: Kills: Azjiah Trader 24, Alexis Hatlestad 6, Breanna Eberle 2, Molly Frey 8, Taya Bearman 27, Skylar Beck 15, Kylee Morrison 1. Assists: Eberle 69, Hatlestad 2. Aces: Bearman 9, Eberle 9, Trader 4, Beck 3, Frey 3, Abigail Schaefer 2. Digs: Summer Krebsbach 11, Eberle 8, Frey 7, Morrison 6, Bearman 5, Beck 2. Blocks: Trader 12, Hatlestad 5, Frey 1, Beck 1, Bearman 1. 

Beulah: Kills -- Kinzey Zuroff 37, Jenna Koppelsloen 32, Harys Beauchamp 29, Ally Walker 21, Shea Barron 17. Assists -- Kennedy Schock 57, Graysen Connolly 49, Barron 4. Aces: Connolly 9, Zuroff 7, Koppelsloen 6, Walker 4, Schock 4, Beauchamp 2. Digs: Koppelsloen 31, Zuroff 27, Averi Backus 23, McKay 21. Blocks: Walker 10, Beauchamp 12, Barron 8, Zuroff 3, Koppelsloen 3.

Napoleon-Gackle-Streeter: Kills -- Ashley Schmitt 51, Teagen Erbele 23, Kylie Breidenbach 11, Mckenzie Haas 16, Amber Schmitt 9, Lakkin Ryum 11, Emma Ketterling 3, Sophie Ketterling 1. Assists -- E.Ketterling 98, Tristan Gross 4, S.Ketterling 4. Aces -- S.Ketterling 12, Schmitt 7, E.Ketterling 7, Gross 6, Schmitt 3. Digs: A.Schmitt 130, S.Ketterling 113, Gross 55, Erbele 36, E.Ketterling 20. Blocks -- Erbele 4, A.Schmitt 4, Ryum 3, Amber Schmitt 2. 

New Salem-Almont: Kills -- Mackenzie Brandt 14, Addison Emineth 16, Emily Morman 17, Bridget Kunz 2, Hannah Thiel 2. Assists: H.Thiel 31, Marlee Bittner 9. Aces -- Brandt 9, Bittner 8, Thiel 6, Hallie Maier 4, Kendyl Hoger 3. Digs: Bittner 37, Brandt 19, Hoger 11, Miller 8, Maier 7, Emineth 3. Blocks: Emily Morman 11, Emineth 6, Brandt 5, Evie Elijah 4, Thiel 4, Kunz 4.

New England: Kills -- Jersey Binstock 41, Keziah Ericskon 14, Katie Schmidt 6, Maddie Rayhorn 4, Sophie Olsonowski 4, Emma Bock 2. Assists: Bock 136, Rayhorn 9, Messa Kuehl 6. Aces: Schmidt 6, Bock 5, Leslie Anaya 2. Digs: Olsonowski 17, Binstock 20, Erickson 14, Anaya 12, Bock 8. Blocks: Binstock 9, Kuehl 8, Bock 3, Erickson 2, Schmidt 2. 

Washburn: Kills -- Ginger Goven 34, Molly Jennings 31, Sydney Schmit 25, Olivia Retterath 16, Lauren Braun 5, Hannah Westrick 9. Assists: Retterath 48, Westrick 45. Aces: Jennings 6, Westrick 6, Schmit 4, Retterath 3, Schmitz 3. Digs: Goven 33, Sydney Shoemaker 21, Jennings 25, Westrick 15, Retterath 16. Blocks: Goven 10, Jennings 2, Retterath 2.

Wilton-Wing: Kills: Kesley Backman 25, Justus Boos 23, Ericka Bosch 15, Jordyn Thorson 10, River Soto 13. Assists: Thorson 55, Bosch 3, Tavi Hirchert 3, Backman 3. Aces: Chloe Keplin 4, Thorson 3, Boos 3, Bosch 3, Moanna Tooke 2, Backman 1. Digs: Backman 43, Thorson 33, Tooke 25, Bosch 28, Boos 23, Keplin 24, Tori Hirchert 16, Tavi Hirchert 19. Blocks: Soto 3, Thorson 2, Boos 2, Keplin 1.

Central McLean: Kills -- Taya Hornberger 22, Amy Klain 10, Bailey Gross 13, Lilly Eng 10, Ari Hornberger 9. Assists: Hornberger 33, Leslie Jacobson 32. Aces: Hornberger 3, Jacobson 2, Gross 2, Leah Jacobson 2, Lilly Eng 1, Ella Brunelle 2. Digs: Jacobson 61, Hornberger 28, Jacobson 26, Anna Skachenko 23, Brunelle 32, Ari Hornberger 3, Eng 3. Blocks: Gross 7, Taya Hornberger 3, A.Hornberger 1, Eng 1, Klain 1. 

Kidder County: Kills -- Kennedy Harter 40, Avery Rath 21, Ella Svanes 13, Josie Braun 6, Taylor Zimmerman 4, Grace Nicholson 4. Assists: Rath 65, Svanes 33. Aces: Harter 11, Braun 11, Rath 9, Svanes 2, Kylee Rohrich 11, Taylor Zimmerman 3. Digs: Rohrich 34, Rath 35, Harter 24, Braun 21, Svanes 21, Zimmerman 9, Nicholson 8. Blocks: Harter 8, Braun 1, Zimmerman 1, Nicholson 1. 

Flasher: Kills -- Rylee Fleck 22, Summer Fleck 16, Jenna LaDuke 10, Carlee Fuchs 7. Assists -- McKenzee Doepke 48. Aces -- LaDuke 8, S.Fleck 6,  Alivia Geffre 5, Doepke 4. Digs: R.Fleck 16, LaDuke 16, S.Fleck 14. Blocks: LaDuke 2, R.Fleck 1. 

GIRLS SWIMMING

CAPITAL CITY INVITATIONAL

Team scores

1. Minot 468.5. 2. Century 366. 3. Dickinson 239. 4. Legacy 188. 5. Fargo Davies 181.5. 6. Jamestown 181. 7. Williston 169. 8. West Fargo 137. 9. Mandan 132. 10. Fargo Shanley 124. 11. Bismarck 78. 12. Horace 61.

Individual results

200 medley relay: 1. Cen (Olivia Schuchard, Erin Palmer, Izzy Koebele, Taylor Cook), 1:57.50. 2. Min, 1:57.83. 3. James, 1:59.74. 4. Leg, 2:00.09. 5. WF, 2:02.23. 6. Will, 2:02.46. 7. Man, 2:03.80. 8. FD, 2:04.14.

200 freestyle: 1. Elise Altringer, Min, 2:03.19. 2. Mara Ellerkamp, Dick, 2:05.83. 3. Abby Erickson, Leg, 2:07.46. 4. Lauryn Caster, Cen, 2:08.23. 5. Brooklyn Hanson, Shan, 2:08.68. 6. Alexes Prasek, James, 2:08.92. 7. Georgia Lettenmaier, James, 2:09.71. 8. Caelin Flaten, Min, 2:10.0.

200 IM: 1. Marissa Branham, Will, 2:14.78. 2. Izzy Koebele, Cen, 2:20.94. 3. Emily Brugman, Min, 2:22.60. 4. Charley Rathgeber, Dick, 2:22.84. 5. Chea Baugh, James, 2:25.13. 6. Olivia Peatross, Min, 2:31.45. 7. Havanna Metzger, Min, 2:31.71. 8. Madeline VerDouw, Bis, 2:33.45.

50 freestyle: 1. Erin Palmer, Cen, 23.81. 2. Sam Vonbokern, Min, 25.58. 3. Taylor Miller, Dick, 25.87. 4. Aryana Twist, Dick, 26.02. 5. Olivia Schuchard, Cen, 26.07. 6. Taylor Cook, Cen, 26.13. 7. Abby Erickson, Leg, 26.14. 8. Lucia Aguero-Montero, Man, 26.15.

Diving: 1. Madison Hischer, FD, 467.95. 2. Ella Kesler, Min, 409.05. 3. Bella Price, Min, 406.75. 4. Halle Braaflat, FD, 399.45. 5. Haley Conklin, Min, 392.40. 6. McKayla Lindbo, Man, 375.90. 7. Sarah Ostlie, Shan, 334.95. 8. Joanne Lee, Leg, 310.80.

100 butterfly: 1. Erin Palmer, Cen, 58.83. 2. Jordn Wolsky, Min, 1:03.15. 3. Lucia Aguero-Montero, Man, 1:03.44. 4. Tara Hendrickson, FD, 1:03.72. 5. Emily Brugman, Min, 1:04.41. 6. Charley Rathgeber, Dick, 1:04.47. 7. McKayla Donat, Leg, 1:04.72. 8. Chea Baugh, James, 1:04.75.

100 freestyle: 1. Elise Altringer, Min, 55.36. 2. Sam Vonbokern, Min, 56.44. 3. Brooklyn Hanson, Shan, 57.80. 4. Aryana Twist, Dick, 58.64. 5. (tie) Emma Vallie, Cen, 59.34 and Reese Goodman, Min, 59.34. 7. Hannah Potter, WF, 59.45. 8. Alexa Heckaman, Shan, 59.97.

500 freestyle: 1. Mara Ellerkamp, Dick, 5:35.25. 2. Taylor Miller, Dick, 5:35.93. 3. Caelin Flaten, Min, 5:44.36. 4. Sienna Mrachek, Cen, 5:48.76. 5. Taylor Cook, 5:50.56. 6. Georgia Lettenmaier, James, 5:53.37. 7. Natalie Pfau, Will, 5:57.70. 8. Olivia Peatross, Min, 6:02.66.

200 freestyle relay: 1. Dick (Taylor Miller, Mara Ellerkamp, Aryana Twist, Charley Rathgeber), 1:45.26. 2. Min, 1:45.62. 3. Cen, 1:47.75. 4. FD, 1:52.80. 5. Leg, 1:52.82. 6. WF, 1:53.57. 7. Will, 1:54.30. 8. Man, 1:55.28.

100 backstroke: 1. Marissa Branham, Will, 1:00.51. 2. Jordn Wolsky, Min, 1:03.91. 3. Ava Williamson, Min, 1:06.25. 4. Josey Jackson, Man, 1:06.40. 5. Tova Blikre, Leg, 1:06.76. 6. Alexes Prasek, James, 1:06.96. 7. Allysah Larson, James, 1:07.27. 8. Ellie Nelson, WF, 1:09.17.

100 breaststroke: 1. Tara Hendrickson, FD, 1:11.24. 2. Hannah Potter, WF, 1:14.14. 3. Olivia Schuchard, Cen, 1:14.36. 4. Izzy Koebele, Cen, 1:15.10. 5. Madeline VerDouw, Bis, 1:15.70. 6. McKayla Donat, Leg, 1:16.93. 7. Bostyn Edwards, Min, 1:17.40. 8. Haili Metzger, Min, 1:17.45.

400 freestyle relay: 1. Min (Sam Vonbokern, Jordn Wolsky, Emily Brugman, Elise Altringer), 3:43.07. 2. Cen, 3:43.40. 3. Dick, 3:51.71. 4. Will, 3:59.40. 5. James, 3:59.54. 6. Shan, 4:00.41. 7. Leg, 4:02.09. 8. WF, 4:04.03.

N.D. SCORES

SATURDAY

College football

Augustana 43, Mary 20

Jamestown 35, Mount Marty 6

Montana-Western 42, Dickinson State 30

NDSCS 34, Minnesota State-Fergus Falls 28

North Dakota State 64, Valparaiso 0

Sioux Falls 49, Minot State 10

College volleyball

Mary 3, Anderson, S.C. 2

Mayville State 3, Bethel 0

Mayville State 3, York College 0

Montana State-Northern 3, Valley City State 2

Montana-Western 3, Dickinson State 1

Montana-Western 3, Valley City State 1

North Dakota State 3, Nevada 1

West Georgia 3, Mary 1

Wisconsin-Green Bay 3, North Dakota 2

College women's soccer

MSU-Billings 2, University of Mary 0

High school football

Devils Lake 20, Grand Forks Red River 17

High school volleyball

Dickinson Trinity 3, Bowman County 0

High school boys soccer

Mandan 1, Dickinson 1

0 Comments
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News