Area sports
agate

Area sports

{{featured_button_text}}

CLASS B GIRLS BASKETBALL

SARGENT CENTRAL 43, EDGELEY-KULM-MONTPELIER 34

At Edgeley

SC;13;28;32;43

EKM;12;22;30;34

SARGENT CENTRAL (43) – Allison Peterson 11, Brynn Peterson 18, Jami Bopp 10, Makala Bopp 4. Totals: 15 FG 6-18 FT.

EDGELEY-KULM-MONTPELIER (34) – Keychine Musland 2, Reagan Taske 3, Kiara Juangula 3, Emily Kinzler 3, Jcocelyn Maddi 14, Maren Bertnson 9. Totals: 13 FG, 7-13 FT.

Three-pointers: SC 6 (A.Peterson 3, B.Peterson 3), EKM 1 (Taske 1). Fouls: SC 17, EKM 17. Fouled out: Berntson.

HARVEY-WELLS COUNTY 39, DES LACS-BURLINGTON 26

DLB;8;18;24;26

HWC;11;24;32;39

DES LACS-BURLINGTON (26) – McKenzie Rist 6, Shelby Ruden 2, Krysta Berard 2, Brynley Benno 2, Brooklyn Benno 6, Sara Bonn 8. Totals: 12 FG, 2-2 FT.

HARVEY-WELLS COUNTY – Makenna Vollmer 2, Zoe McKinven 4, Kalyn Keller 11, Leah Jans 4, Jasmine Ripplinger 6, MacKennz Arnold 8, Maggie Raue 4. Totals: 16 FG 4-9 FT.

LINTON-HMB 75, STRASBURG-ZEELAND 26

At Linton

SZ;7;17;22;26

LHMB;25;46;69;75

STRASBURG-ZEELAND (26) – Shelby Vander Vorst 5, Lilu Haak 7, Abby Schack 7, Madison Vander Vorst 7. Totals: 8 FG 7-20 FT.

LINTON-HMB (75) – Teegan Scherr 13, Erin Kelsch 3, Jaycee Richter 16, Josi Schwab 3, Madison Ptacek 5, Emily Kelsch 3, Angei Vetter 9, Erica Umber 9, Callie Hase 2, Precious Vetter 12. Totals: 30 FG, 6-12 FT.

Three-pointers: SZ 1 (Haak 1), LHMB 9 (Scherr 3, Er.Kelsch 1, Richter 2, Schwab 1, Ptacek 1, Em.Kelsch 1). Fouls: SZ 14, LHMB 14. Fouled out: S.Vander Vorst, M.Vander Vorst.

ELLENDALE 42, NAPOLEON-GACKLE-STREETER 30

At Ellendale

NGS;4;6;14;30

Ellendale;10;25;34;42

NAPOLEON-GACKLE-STREETER (30) – Sydney Kleingartner 8, Kylie Breidenbach 7, Courtney Thompson 3, Kourtney Bitz 2, McKenzie Gatt 2, Teagan Erbele 2, Tanecia Kleppe 2, Sophie Ketterling 2, Jenae Weigel 2. Totals: 9 FG, 8-14 FT.

ELLENDALE (42) – Abigail Molan 19, Abigail Peterson 5, Chloe Bollinger 5, Morgan Fischer 4, Taylor Krege 4, Mackenzie Thorpe 2, Calli Hauck 2, Jada Henningsen 1. Totals: 17 FG, 7-18 FT.

Three-pointers: NGS 0, Ell 1 (Bollinger 1). Fouls: NGS 14, Ell 17. Fouled out: None.

CENTER-STANTON 46, HEART RIVER 44

At Center

HR;8;25;33;44

CS;17;31;37;46

HEART RIVER (44) – Laken Jacobson 12, Afton Shypkoski 9, Caylee Wilke 8, Lelani Privratsky 7, Jocelyn Baranako 6, Jersey Filkowsky 2. Totals: 14 FG, 7-10 FT.

CENTER-STANTON (46) – Kathryn Kraft 17, Kori Nagel 14, Karsyn Haag 6, Hannah Hoffman 6, Shelby Meckle 3. Totals: 11 FG 6-11 FT.

Three-pointers: HR 3 (Jacobson 2, Shypkoski 1), CS 6 (Kraft 3, Hoffman 2, Meckle 1). Fouls: HR 18, CS 19. Fouled out: Filkowsky, Kraft.

Records: HR 0-1, CS 1-0.

CARRINGTON 48, VELVA 37

At Carrington

Velva;8;14;25;37

Carrington;15;17;31;48

VELVA (37) – Madison Effertz 10, Jade Lohnes 4, Rylee Frantsen 2, Kaitlyn Lund 6, Sophie Hackman 3, Whitney Schepp 5, Olivia Passa 7.

CARRINGTON (48) – Marah Schmitz 9, Addison Hoornaert 9, Kiera Eli 13, Lexi Page 6, Sydnie Grager 2, Hannah Hagel 9.

Three-pointers: Vel 0, Car 4 (Schmitz 2, Eli 2).

GRANT COUNTY 63, WILTON-WING 50

At Elgin

WW;14;27;41;50

GC;21;29;43;63

WILTON-WING (50) – Hailey Quam 25, Kiara Johnson 8, Austyn Schafer 4, Kalyssa Schock 13. Totals: 21 FG, 5-11 FT.

GRANT COUNTY (63) – Isabelle Boyer 22, Madisen Meyer 9, Molly Wetzel 5, Lauren Muggli 12, Zoey Heid 4, Anna Schatz 9, Sam Ellison 2. Totals: 25 FG, 10-17 FT.

Three-pointers: WW 3 (Schock 3), GC 1 (Meyer 1). Fouls: WW 18, GC 15. Fouled out: Quam, Johnson.

BOYS HOCKEY

WEST REGION

;W-L-SOW-SOL;Overall;Pts

Minot;1-0-0-0;1-0-0-0;3

Mandan;1-1-0-0;1-1-0-0;3

Williston;1-0-0-0;2-1-0-0;3

Bottineau-Rugby;0-0-0-0;1-0-0-0;0

Jamestown;0-0-0-0;1-0-0-0;0

Bismarck;0-0-0-0;0-2-0-0;0

Century;0-0-0-0;0-2-0-0;0

Hazen-Beulah;0-1-0-0;0-1-0-0;0

Dickinson;0-1-0-0;0-1-0-0;0

Tuesday, Dec. 3

Minot 3, Mandan 0

Jamestown 4, Devils Lake 2

Williston 6, Dickinson 5, OT

Thursday, Dec. 5

Dickinson at Mandan, 7:30

Minot at Devils Lake

Friday, Dec. 6

Jamestown at Bottineau-Rugby

Saturday, Dec. 7

Williston at Bismarck, 3:15 p.m.

Dickinson at Bottineau-Rugby

Jamestown at Hazen-Beulah

GIRLS HOCKEY

MANDAN 7, DICKINSON 3

(Monday)

(Dickinson goals not available)

First period: Mandan, Emily Froelich, 7:16. Mandan, Jenna Wandler, 9:55.

Second period: Mandan, Kenlee Edland (Ana Ross), 1:09. Edland, 15:24.

Third period: Mandan, Ross (Madison Hertz), 0:31. Edland (4:25). Mandan, Belle Holle (Hertz), 6:18.

Records: Mandan 1-1; Dickinson 1-1.

CLASS A WRESTLING

WEST REGION

;Reg.;Overall

Legacy;1-0;2-0

Bismarck;1-0;1-0

Century;1-0;1-0

Minot;1-0;1-0

Williston;1-1;1-1

Mandan;0-0;0-0

Dickinson;0-0;0-0

Jamestown;0-1;0-1

St. Mary's;0-1;0-1

Turtle Mountain;0-1;0-1

Watford City;0-1;0-2

Thursday, Dec. 5

Mandan at Century, 4:30

Mandan vs. Legacy, at Century

Legacy at Century

Minot vs. St. Mary's, at Watford City

St. Mary's at Watford City, 6

Minot at Watford City

Williston at Dickinson

Friday, Dec. 6

Mandan Lions Tournament, 2:30 p.m.

Dickinson, Minot, Williston at Sidney (Mont.) Invitational

Saturday, Dec. 7

Mandan Lions Tournament, 8 a.m.

Sidney (Mont.) Invitational

Jamestown Knights of Columbus Tournament

NAHL

STANDINGS

CENTRAL DIVISION

;W;L;OTL;PTS

BOBCATS;16;4;2;34

Aberdeen;13;4;6;32

Minot;14;5;3;31

Austin;12;8;4;28

Minn. Wilderness;13;10;1;27

St. Cloud;6;13;4;16

MIDWEST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Kenai River;17;7;3;37

Fairbanks;17;8;2;36

Chippewa Falls;13;9;0;26

Janesville;11;14;1;23

Springfield;8;15;3;19

Minn. Magicians;6;12;6;18

EAST DIVISION

;W;L;OTL;PTS

New Jersey;19;3;1;39

Johnstown;16;8;4;36

WB-Scranton;12;11;3;27

Maryland;10;11;4;24

Maine;11;13;1;23

NE Generals;10;12;2;22

Jamestown;9;16;2;20

SOUTH DIVISION

;W;L;OTL;PTS

Lone Star;21;6;1;43

Amarillo;16;5;3;35

Topeka;15;9;2;32

Shreveport;15;8;0;30

Corpus Christi;12;12;5;29

Odessa;7;15;2;16

New Mexico;5;19;2;12

Wednesday, Dec. 4

NE Generals at Maine

Friday, Dec. 6

Minot at BOBCATS

Austin at St. Cloud

Minn. Wilderness at Aberdeen

Minn. Magicians at Fairbanks

Janesville at Kenai River

Springfield at Topeka

New Jersey at Johnstown

Jamestown at Maryland

Maine at NE Generals

Amarillo at Odessa

New Mexico at Shreveport

Lone Star at Corpus Christi

Saturday, Dec. 7

BOBCATS at Minot

Austin at St. Cloud

Minn. Wilderness at Aberdeen

Minn. Magicians at Fairbanks

Janesville at Kenai River

Springfield at Topeka

New Jersey at Johnstown

Jamestown at Maryland

Maine at NE Generals

Amarillo at Odessa

New Mexico at Shreveport

Lone Star at Corpus Christi

N.D. SCORES

TUESDAY

College men’s basketball

Mayville State 81, Minnesota-Morris 75

Indiana State 71, North Dakota State 60

College women’s basketball

Mayville State 74, Minnesota-Morris 44

High school girls basketball

Carrington 48, Velva 37

Center-Stanton 46, Heart River 44

Ellendale 43, Napoleon-Gackle-Streeter 30

Garrison 57, Surrey 48

Grant County 63, Wilton-Wing 50

Harvey-Wells County 39, Des Lacs-Burlington 26

Kidder County 65, Washburn 35

Larimore 59, Hatton-Northwood 51

Linton-HMB 75, Strasburg-Zeeland 26

Minot Ryan 47, Westhope-Newburg 46

Mohall-Lansford-Sherwood 74, Divide County 18

North Star 54, Lakota 37

Northern Cass 59, Milnor-North Sargent 50

Sargent Central 43, Edgeley-Kulm-Montpelier 34

Stanley 58, Killdeer 47

Towner-Granville-Upham 45, Berthold 44

Turtle Lake-Mercer-McClusky 32, Nedrose 31

High school boys hockey

Bismarck Century JV 4, Hazen-Beulah 2

Jamestown 4, Devils Lake 2

West Fargo 5, Grafton-Park River 1

Williston 6, Dickinson 5, OT

High school girls hockey

Bismarck 6, Minot 0

East Grand Forks, Minn. 3, West Fargo 1

0
0
0
0
1

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News