Area Scores: Jan. 22
agate

Area Scores: Jan. 22

{{featured_button_text}}

CLASS A BASKETBALL

DICKINSON 57, MANDAN 56

Mandan;23;33;--;56

Dickinson;27;30;--;57

MANDAN: Aaron Riopelle 3, Elijah Klein 18, Jaxton Wiest 14, Dane Carlson 2, Jayce Lowman 5, Tyler Thilmony 12, Dontae Maloney 2. Totals: 22-62 FG, Three-pointers: 6-23 (Thilmony 3, Wiest 2, Lowman), 6-16 FT, 34 Rebounds (Klein 11), 16 Assists (Klein 4), 12 Turnovers, 14 Fouls, 1 Blocked shot (Klein), 7 Steals (Carlson, Riopelle 2).

DICKINSON: Jayden Hocker 6, Jaiden Wright 18, Alex Praus 2, Kobe Krenz 24, Tallon Klatt 4, Kyle Brilz 1, Evan Showalter 2. Totals: 19-47 FG, Three-pointers: 9-23 (Krenz 5, Wright 2, Hocker 2), 10-11 FT, 41 Rebounds (Klatt 6, Krenz 6), 20 Fouls, 14 Assists (Wright 5), 19 Turnovers, 1 Blocked shot (Hocker), 5 Steals (Krenz 2).

Records: Dickinson 8-3 West Region, 8-4 overall; Mandan 6-6, 6-7.

HIGH SCHOOL BOYS HOCKEY

MANDAN 4, BISMARCK 1

Bismarck;0;1;0;--;1

Mandan;0;2;2;--;4

First period: No scoring.

Second period: 1. M, Sam Peterson (Joshua Moe, Nate Lillis), 3:27, pp. 2. M, Moe (Peterson, Lillis), 12:00, pp. 3. B, Easton Ford (Myles Steifel, Joseph Heinert), 15:14, pp.

 Third period: 4. M, Colby Kramer (Parker Zander, Carter Berger), :15. 5. M, Drew Condon (unassisted), 9:32, sh.

Goalie saves: B -- Quinn Ackerman; 6-6-8 -- 20. M -- Zane Clausen 9-12-8 -- 29.

 Penalties: B --  4 minors. M -- 3 minors.

  Records: Bismarck 7-3-0-0 West Region, 8-8-0 overall; Mandan 6-5-0-0, 7-8-0.

HIGH SCHOOL GIRLS HOCKEY

BISMARCK 10, DICKINSON 10

Dickinson;0;0;0;--;0

Bismarck;4;6;0;--;10

First period: 1. Bismarck, Jayda Krikorian (Ella Reister), 1:01. 2. Bismarck, Anika Butts (Paige Pengilly), 6:13. 3. Bismarck, Alli Hulst (Madison Brown, Riley Ball), 10:59. 4. Bismarck, Ball (Ella Gabel), 15:13.

Second period: 5. Bismarck, Brown (Averie Hanson), :21. 6. Bismarck, Butts, 2:44. 7. Bismarck, Gabel (Brown, Ball), 5:00 (SH). 8. Bismarck, Brown (Ball), 8:34. 9. Ball (Brown, Anna German), 8:51. 10. Bismarck, Ball, 15:41.

Third period: No scoring.

Goalie saves: Dickinson -- Tierney Yoder 24-18-14—51. Bismarck – Karsyn Hellman 1-1-2—4.

Penalties: Dickinson 4 for 8 minutes. Bismarck 1 for 2 minutes.

Records: Bismarck 8-2 statewide, 9-4-1 overall; Dickinson 1-9-1, 1-11-1.

CLASS B BOYS BASKETBALL

BEULAH 58, NEW ENGLAND 48

NE;10;21;28;48

Beulah;15;35;50;58

NEW ENGLAND: Gabe Sorenson 10, Jaxon Hewson 6, Tuka Ganbat 5, Ace Fischer 2, Aiden Rebel 23, Joseph Harmon 2. Totals: 15 FG, Three-pointers: Rebel 3, Sorenson 2, 3-10 FT, 14 Fouls.

BEULAH: Elijah Barbot 6, Dawson Zuroff 2, Trey Brandt 27, Trapper Skalsky 5, Korey Rueb 6, Jonah Larson 12. Totals: 16 FG, Three-pointers: Brandt 2, Barbot 2, Skalsky, 11-12 FT, 7 Fouls.

HAZEN 63, SOLEN 41

Solen;9;15;37;41

Hazen;20;37;49;63

SOLEN: Lamont Follet 4, Trevion Two Hearts 14, Daniel Martin 8, Rasheed Weasel 15. Totals: 10 FG, Three-pointers: Weasel 2, Martin 2, Two Hearts 2, 3-6 FT, 17 Fouls.

HAZEN: Dawson Bruner 5, Talan Batke 11, Isaac Doll 12, Mason Wick 9, Tyson VanInwagen 5, Garrett Ward 15, Austin Richter 5. Totals: 14 FG, Three-pointers: Wick 3, VanInwagen 2, Batke 2, Ward 2, 8-18 FT, 14 Fouls.

WILTON-WING 59, CENTER-STANTON 38

CS;7;9;23;38

WW;17;40;54;59

CENTER-STANTON: Ben Thompson 6, Derin Sailer 2, Jayden Hall 8, Ethan Thies 2, Peyton Hall 2, Hunter Hoffman 8, Cole Nagel 4, Tristan Jacobson 5. Totals: 12 FG, 12-23 FT, 17 Fouls.

WILTON-WING: Sutton Berg 11, Tucker Schiele 11, John Marshall 3, Gage Schuh 15, Trey Koski 7, Landyn Miller 12. Totals: 18 FG, Three-pointers: Schuh 3, Marshall, 11-18 FT, 20 Fouls.

OAKES 79, SOUTH BORDER 51

Oakes;20;43;68;79

SB;11;26;29;51

OAKES: Garret Meehl 17, Dalton Schmit 2, Carter Deering 2, David Schmitz 2, Joey Heim 6, Steele Hansen 23, Dalton Nelson 7, Ethan German 3, Ashton Biesterfeld 17. Totals: 35 FG, 9-14 FT, 19 Fouls.

SOUTH BORDER: Seth Wolf 3,  Ty Buchholz 19, Trenton Finck 9, Jackson Meidinger 7, Luke Scherbenske 2, Keith Orapa 3, Kaleb Thilmony 8. Totals: 14 FG, Three-pointers: Buchholz 3, Finck, Orapa, 9-18 FT, 12 Fouls.

LEOLA-FREDERICK 55, ELLENDALE 50

LF;22;33;36;55

Ellendale;12;21;34;50

LEOLA-FREDERICK: Isaac Sumption 30, Zach Mueller 10, Spencer Hoffman 6, Josh Hoffman 5, Isaac Morlock 2, Haydn Podoll 2. Totals: 12 FG, Three-pointers: Sumption 4, Mueller 2, Hoffman 2, 10-23 FT, 17 Fouls.

ELLENDALE: Scott Wagner 19, Hunter Thorpe 12, Eric Blondo 6, Levi Reis 6, Riley Thorpe 3, Kodie Slivoskey 2, Ian Wagner 2. Totals: 16 FG, Three-pointers: Reis 2, H.Thorpe 2, R.Thorpe 1, 3-7 FT, 16 Fouls.

UNDERWOOD 57, TURTLE LAKE-M-M 27

Underwood;11;35;54;57

TLMM;10;16;21;27

UNDERWOOD: Gunner Jacobs 14, Kaleb Blotske 2, Ty Synder 7, Jarrett Troyna 2, Nate Sims 1, Kayden Hornberger 10, Parker Christenson 21. Totals: 18 FG, Three-pointers: Jacobs 2, Hornberger 2, Snyder.

TURTLE LAKE-MERCER-MCCLUSKY: Coltyn O’Shea 12, Julius Anderson 5, AJ Ketterling 6, Matthew Wahl 4. Totals: 11 FG, Three-pointers: Anderson, 2-2 FT, 7 Fouls.

FARGO OAK GROVE 66, LISBON 48

FOG;22;41;59;66

Lisbon;13;26;36;48

FARGO OAK GROVE: Jake Lang 7, Mayson Bolme 10, Scott Boehning 9, Mason Martinson 18, Conner Asche 3, Trevon Rodriguez 2, Noah Swenson 17.

LISBON: Kolby Rasmusson 6, Parker Runck 6, Mason Lukes 12, Robert Adam 12, Reese Holmstrom 6, Caleb Olson 6.

CENTRAL CASS 74, LINTON-HMB 50

Central Cass;x;37;60;74

LHMB;x;23;36;50

CENTRAL CASS: Christian Lietz 17, Josh Dixon 18, Owen SWarrey 22, Max Kobbervig 9, Zach Koetz 6, Jake Deutsch 2. Totals: 31-44 6-7 74.

LINTON-HMB: Korrigan Look 8, Landon Bosch 4, Carter Renz 8, Paul McCrory 10, Lucas Schumacher 20. Totals: 19-41 8-12 50.

3-pointers: CC 6-10 (Kobbervig 3, Warrey 2, Lietz 1); L 4-14 (Schumacher 2, Renz 2). Fouls: CC 16, L 7. Fouled out: None.

GARRISON 88, PARSHALL 44

Parshall;11;22;36;44

Garrison;20;44;69;88

PARSHALL: Lawrence Palanco 22, River Querikiol 6, Andrew Hankinson 6, Tyson Odermann 5, Colter Sanderson 5. Totals: 16 8-11 44.

GARRISON: Gage Gehring 17, Connor Kerzmann 16, Ty Iglehart  12, Zach Seidler 10, Ty Wolken 10, Dawson Wimer 8, Jack Bright 8, Jackson Rensch 7. Totals: 36 4-10 88.

3-pointers: P 4 (Hankinson 2, Palanco 1, Sanderson 1); G 12 (Gehring 5, Wolken 2, Kerzmann 2, Wimer 2, Rensch 1). Fouls: P 9, G 10. Fouled out: None.

MOTT-REGENT 66, GRANT COUNTY 59

MR;16;28;49;66

GC;14;31;47;59

MOTT-REGENT: Jayden Hauck 23, Ryan Doe 17, Jesse Reich 6, Logan Lutz 6, Adam Kautzman 5, Sam Huether 4, Jordan Ottmar 3, Kaden Auch 2. Totals: 24, 13-29 66.

GRANT COUNTY: Ethan Hoffman 28, Jon Bogert 13, Connor Ottmar 8, Evan Friesz 5, Jadon Sornsin-Scott 2, Jade Wruck 2, Avery Roth 1. Totals: 20 13-21 59.

3-pointers: MR 5 (Hauck 2, Kautzman 1, Ottmar 1, Lutz 1, Huether 1); GC 6 (Hoffman 4, Friesz 1, Bogert 1). Fouls: MR 20, GC 25. Fouled out: Roth, Friesz.

BEACH 60, HEART RIVER 54

Beach;7;24;41;60

HR;12;30;35;54

BEACH: Gage Swanson 23, Blake Van Horn 10, Jhett Farstveet 8, Trey Swanson 7, Chance Erickson 6, Tevin Dietz 4, Dane Farstveet 2. Totals: 12 34-55 60.

HEART RIVER: Tyler Kastrow 15, Tanner Obrigewitch 10, Lane Chruszch 8, Skyler Froehlich 7, Caden McCormicn 6, Braden Obrigewitch 5, Ian Silbernagel 1, Cade Wyant 1, Tarence Dillinger 1. Totals: 19 12-20 54.

3-pointers: B 2 (Erickson 2), HR 4 (Froehlich 1, Chruszch 1, McCormick 1, Kastrow 1). Fouls: B 19, HR 36. Fouled out: J. Farstveet, Froehlich,  Chruszch, B. Obrigewitch, Silbernagel, T. Obrigewitch, Kastrow. Technical fouls: Van Horn.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

WILTON-WING 56, CENTER-STANTON 42

CS;13;23;32;42

WW;17;31;43;56

CENTER-STANTON: Shelby Meckle 3, Kylie Olander 15, Hannah Hoffman 1, Kathryn Kraft 14, Alyssa Hanson 6, Katie Frank 3. Totals: 13 FG, Three-pointers: Kraft 2, Frank, Meckel, 4-10 FT, 17 Fouls.

WILTON-WING: Hailey Quam 20, Kiara Johnson 11, Kalyssa Schock 19, Kesley Backman 4, Taryn Schurhamer 2. Totals: 15 FG, Three-pointers: Schock 4, 14-21 FT, 16 Fouls.

ELLENDALE 38, LEOLA-FREDERICK 24

LF;2;8;16;24

Ellendale;8;17;28;38

LEOLA-FREDERICK: Anna Lapka 8, Sofi Losure 6, Laura Sumption 4, Avery Wolff 4, Maria Jenkins 2. Totals: 8 FG, Three-pointers: Lapka, 5-13 FT, 12 Fouls.

ELLENDALE: Sara Young 13, Morgan Fischer 8, Calli Hauck 8, Abby Peterson 5, Kali Norton 2, Krista Rotondi 2. Totals: 16 FG, 6-15 FT, 12 Fouls.

STANDING ROCK 57, NEW SALEM-ALMONT 37

SR;10;22;34;57

NSA;7;18;26;37

STANDING ROCK: O'Shea Elk 12, Kaleigh Thunder Hawk 5, Keighanna Iron Shield 10, Amara Martinson 10, Kendyl Harrison 9, Chania Crow Ghost 9, Haylee Weddell 2. Totals: 18 20-32 57.

NEW SALEM-ALMONT: Jacklyn Pazdernik 13, Kendyl Hoger 6, Bridget Kunz 6, Emily Morman 5, Fayth Hoger 4, MacKenzie Brandt 2, Leah Slag 1. Totals: 13 10-20 37.

3-pointers: SR 1 (Martinson), NSA 1 (Pazdernik). Fouls: SR 20, NSA 25. Fouled out: Weddell, Martinson, Brandt.

NEW ROCKFORD-SHEYENNE 47, LAKOTA 42

Lakota;2;10;27;42

NRS;16;29;37;47

LAKOTA: Kylee Baumgarn 21, Emily Bina 7, Nora Johnson 4, Briar Hallberg 4, Caden Schwind 4, Alex Anderson 2. Totals: 12 FG, Three-pointers: Baumgarn 4, 14-21 FT, 6 Fouls.

NEW ROCKFORD-SHEYENNE: Hannah Haley 14, Dani Bjerke 10, Kyahna Hopfauf 10, Chloe Heinz 6, Cassie Longnecker 4, Kennedy Demester 3. Totals: 22 FG, Three-pointers: Haley, Demester, 1-4 FT, 20 Fouls.

Records: New Rockford-Sheyenne 2-1 District 7, 7-4 overall.

BOWMAN COUNTY 45, KILLDEER 29

BC;14;22;36;45

KILLDEER;8;16;20;29

BOWMAN COUNTY: Bailey Peterson 3, Abby Smyle 4, Alexius Miller 4, Jill Svihovec 9, Andrea Rodakowski 7, Amy Jeffers 1, Ellie Powell 17. Totals: 17 FG, Three-pointers: Svihovec, 8-16 FT, 12 Fouls.

KILLDEER: Chelsey Morlock 5, Gracie Doe 13, ShyAnne Oversen 2, Myranda Reiss 6, Tyra Dahlen 3. Totals: 5 FG, Three-pointers: Doe 3, Reiss 2, 4-10 FT, 16 Fouls.

NEW TOWN 50, WHITE SHIELD 45

WS;17;21;24;45

NT;7;25;41;50

WHITE SHIELD: Eahtosh Fox 19, Alexis Everett 2, Aiyana Vivier 6, Lexus Fox 9, Josie Felix 9.

NEW TOWN: Ivy Fox 23, Zoe Fox 7, Jonna Brady 1, Makaila Martin 4, Reilee Lee 2, Mya Johnson 4, Brooklyn Fox 6, Ella Steele 3.

CLASS B WRESTLING

LISBON 82, BISMARCK JV 0

106: Blaze Reinke, Lis pinned Dylan Kostelecky, 3:13. 113: Mike Nelson, Lis pinned Devon Halverson, 5:22. 120: Levi Sveum, Lis pinned Tony Lagman, 1:14. 126: Calen Nielsen, Lis pinned Ty Sanders, 2:57. 132: Brody Aberle, Lis won by forfeit. 138: Boeden Greenley, pinned Isaac Peterson, 2:38. 145: Swinn  Swenson, Lis pinned Matthew Steckler, 2:56.

152: Jason Schneider, Lis major dec. Bridger Stevens, 14-3. 160: Jordan Sours, Lis won by forfeit. 170: Jacob Reinke, Lis pinned Ayden Schlafman, :47. 182: Avery Dick, Lis pinned John Costamagna, :22. 195: Zach Nord, Lis won by forfeit. 225: Sam Rieger, Lis pinned Ethan Stewart, 3:02. 285: Ethan Lyson, Lis pinned Brayden Mann, 2:28.

BISMARCK JV 42, LINTON-HMB 22

120: Garret Zink, LHMB pinned Tony Lagman, 1:29. 126: Ty Sanders, BHS won by forfeit. 132: Open. 138: Isaac Peterson, BHS pinned Jarell Ketterling, :36. 145: Trey Jacob, LHMB dec. Kayden Mertens, 8-0. 152: Dre Garner, BHS pinned Landon Schumacher, 3:56. 160: Open.

170: Jaden Bosch, LHMB pinned Schlafman, :26. 182: Costanagna, won by forfeit. 195: Open. 220: Quinn Roemmich, LHMB pinned Josh Larson, :41. 285: Brayden Moran, BHS won by forfeit. 106: Kostelecky pinned Holter Bridwell, :24. 113: James Nagel, BHS pinned Blake Ketterling, 1:21.

LISBON 66, LINTON-HMB 13

113: Mike Nelson, Lis pinned B.Ketterling, 2:20. 120: Sveum pinned Zink, 2:39. 126: Nielsen won by forfeit. 132: Aberle, won by forfeit. 138: Greenley pinned J.Ketterling, :22. 145: Jacob major dec. Sveum. 152: Schmidt pinned Schumacher, 1:34.

160: Sours won by forfeit. 170: Bosch def. Reinke, 5-0. 182: Dick wins by forfeit. 195: Roemmich pinned Nord, 3:07. 220: Sam Reiger, Lis won by forfeit. 285: Lyson won by forfeit. 106: B.Reinke pinned Bridwell, :40.

SCOREBOARD

HIGH SCHOOL BASKETBALL

BOYS

Grand Forks Central 75, Wahpeton 67

West Fargo 66,  Fargo South 52

West Fargo Sheyenne 81, Fargo North 64

Fargo Davies 83, Devils Lake 39

Watford City 65, Williston 39

GIRLS

Hillsboro-Central Valley 43, Griggs County Central 26

Medina-Pingree-Buchanan 48, Strasburg-Zeeland 26

Northern Cass 59, Finley-Sharon-Hope-Page 41

Underwood 31, Turtle Lake-Mercer-McClusky 29

Watford City 65, Williston 39

HIGH SCHOOL HOCKEY

BOYS

Devils Lake-Cando 2, Fargo North 2, tie

Fargo South-Shanley 3, Fargo Davies 0

Grand Forks Central 6, West Fargo 0

Grand Forks Red River 5, Sheyenne 1

Jamestown 5, Dickinson 3

Mandan 4, Bismarck High 1

May Port CG 4, Breckenridge-Wahpeton Blades, Minn. 0

Minot 10, Hazen-Beulah 0

GIRLS

Fargo Davies 9, Jamestown 1

Bismarck High 10, Dickinson 0

Fargo North-South 3, West Fargo-Sheyenne United 0

Minot 7, Mandan 0

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News