Subscribe for 33¢ / day

North Dakota State University awarded 927 degrees to students in fall 2017.

Degrees are abbreviated as follows: B.A., bachelor of arts; B.S., bachelor of science; B.S.C.E., bachelor of science in civil engineering; B.S.C.Eng., bachelor of science in construction engineering; B.S.Cons., bachelor of science in construction management; B.S.C.P.R.E., bachelor of science in computer engineering; B.S.E.E., bachelor of science in electrical engineering; B.S.M.E., bachelor of science in mechanical engineering; B.S.MF.E., bachelor of science in manufacturing engineering; B.S.N., bachelor of science in nursing; B.U.S., bachelor of university studies; M.Acc., master of accountancy; M.Cons.M, master of construction management; M.Educ., master of education; M.S., master of science; Ph.D., doctor of philosophy; Ed.D., education doctorate

An asterisk indicates students who graduated with honors. A student must earn a 3.5 grade-point average or higher to graduate with honors.

Area graduates:

Amidon — *Tanner Fischer, B.S., animal science. Ashley — *Ross Knoll, B.S., agricultural systems management; *Kara Kreft, B.S.N.

Beach — *Boston Zachmann, B.S.C.P.R.E. Bismarck — Abdullahi Ahmed, B.S.N.; *Judah Belile, B.S.N.; Tanner Bittner, B.S,. management; *Tyler Bitz, B.S., management; *Theodore. Boyer, B.S., finance, B.A., history; Ashleigh Brink, B.S.N.; Leah Burke, B.S. accounting; Clancy Carufel, B.S., biological sciences; *Matthew Chumley, B.S.C.E.; Thad Cunningham, B.S., human development and family science; Gregory Dogan, B.S.N.; Fadi Douri, B.S.M.E.; *Benjamin Erickson, B.S.E.E.; Amanda Fechtner, B.S.N.; Jared Fischer, B.S., management; Taylor Folmer, B.S.N.; *Carlee Gebeke, B.S., psychology; Raechel Heuer, B.S., English; Rachel Iverson, M.S., health, nutrition and exercise science; Rachel Johnson-Krug, Ed.D.; Casey Kautzmann, B.S., finance; *Sarah Kiesow, B.S.N.; Carter Krebsbach, B.S.M.E.; Jacob Leingang, B.U.S;. *Carlee Markel, B.S.N.; *Jonathan Materi, B.S.C.P.R.E.; *Daniel Neff, B.S., finance; Rickie Olheiser, B.S.N.; Kalyn Omlid, B.S., strategic communication; Brittany Perleberg, B.S.N.; Nicholas Pierson, B.S.N.; Chrisann Richter, B.S.N.; Afton Samson, B.S., English; *Trenton Schwehr, B.S., management; *Kimberly Spallinger, B.S.N.; *Chelsea Striefel, B.S.N.; Lexi Ternes, B.S.N.; *Jared Terres, B.S., psychology; *Austin Todd, B.S., statistics; Jennifer Weber, Ph.D., education; *Paige Weigel, B.S.N.; *Shania Wilson, B.S., veterinary technology; *Riley Worm, B.S.M.E.; Alicia Zook, M.Acc. Bowman — Gregory Dobitz, M.Educ.; *Mattie McGee, B.S.N.; Conner Swanson, M.N.R.M.; *Ted Were, B.U.S.; Morgan Woodley, B.S., human development and family science.

Carrington — Erin Endres, M.S., plant sciences; Megan Harrington, B.S.N.; Nicole Ogren, B.S.N.; *Amy Smith, B.S.N.; *Amy Smith, B.S., human development and family science.

Dickinson — Erica Elemes, M.S., natural resources management; Kelbie Ficek, B.S.N.; Akoya Kitzan, B.S., apparel, retail merchandising and design; Abigail Kramer, B.S.N.

Fessenden — Karl Klindworth, M.S., mechanical engineering. Fort Rice — *Sandra Kuntz, B.S., agricultural education.

Glen Ullin — *Adam Meuchel, B.S.M.E.; *Chantel Staiger, B.S., range science.

Harvey — *Brian Anderson, B.S., history education; *Jason Beck, B.S., agribusiness; Becca Kourajian, M.Educ.; Austan Schmidt, B.S.Cons.; Aaron Southard, B.S., management information systems. Hazen — *Racheal. Biffert, B.S.N.; Richard Frovarp, M.S., computer science; *Colton Stiefel, B.S.N. Hebron — Makenzie Glass, B.S.N.

Jamestown — Alex Baumgarten, B.S., mathematics; Mercede Christ, B.S.N.; Austin Dale, B.S., agricultural systems management; Jaden Horsted, B.S., crop and weed sciences; Buster Schrader, B.S., computer science; *Abby Wanzek, B.S.N.

Keene — *Emilee Le Clair, B.S., animal science. Kenmare — *Joel Folkers, B.S.N.; Alexandra Hennix, M.Educ. Kensal — Brandon Bata, M.Educ. Kintyre — *Justin Leier, B.S., crop and weed sciences. Kulm — Kara Berntson, B.S., animal science; Carrie Giesler, B.S.N.

Lincoln — Brittany Belohlavek, B.S.N. Linton — Tyler Humann, B.S., crop and weed sciences.

Maddock — Rebecca Wisness-Warner, B.S., human development and family science. Mandan — Ismahan Ahmed, B.S.N.; *Sarah Altringer, B.S.N.; Joseph Baneck, B.S.C.E.; Alexis Bergan, B.S., psychology; Seth Johnson, B.S., psychology; *Travis Keller, B.S.E.E.; Brett Kelly, M.S., coatings and poly. materials; Jacob Kincaid, M.S., health, nutrition and exercise science; Caitlin Martin, B.S., psychology; Brittany Meier, B.S., human development and family science; Shelby Peterson, B.S.N.; Katarina Schmidt, B.S.N.; *Zachary Vollan, B.S., finance. Max — Dylan Hauf, B.S., crop and weed sciences. McClusky — *Kady Rath, B.S., veterinary technology. Minot — Benjamin Clark, B.S., computer science; Melissa Cresap, B.S., respiratory care; Lauren Hankla, B.S., strategic communication; Jesse Hoffart, B.S.C.E.; Connor Huston, B.S.C.E.; *Samantha Knapp, B.S., respiratory care; Kathryn Levadney, B.S., management; *Morgan Milbrath, B.S., physical education; Shania Murphy, B.S., accounting. Mott — Lindsey Courtney, M.Educ.

Napoleon — Nicholas Breidenbach, B.S., crop and weed sciences. New England — Austin Fitterer, B.S., agricultural economics. New Salem — *Teasha Voegele, B.S.N.

Plaza — Lincoln Christenson, B.S., respiratory care.

Richardton — *Maggie Zentner, B.S., theater arts. Robinson — Aaron Subart, B.S., animal science.

St. Anthony — *Renae Tokach, B.S., agricultural education. Solen — *Samantha Leingang, B.S., management. Steele — Jamie Blotter, B.S., management communication. Strasburg — Jon Stabler, B.S., crop and weed sciences.

Tappen — *Samantha Rangeloff, B.S.N.

Velva — *Emma Keller, B.S.C.E.

Washburn — *Jocilynn Gradin, B.S.N. Watford City — Fallon Maston, B.S., human development and family science. Williston — Morgan Cote, B.S., dietetics; Trenton Dirks, B.S., criminal justice; Brandon Ferrell, B.S.C.E.; *Shelby Hanson, B.S., animal science; Andrew Hoffelt, B.S.E.E. Wilton — Zachary Vietz, B.S. English. Wishek — *Raquel Sayler, B.S.N.

Zap — *Ashlee Sigman, B.S.N. Zeeland — Mikayla Meidinger, B.S.N.; *Rebecca Meier, B.S., human development and family science.

0
0
0
0
0