Try 1 month for 99¢

Volleyball

Century 3, Mandan 0

Mandan;23;12;21

Century;25;25;25

Mandan -- Kills: Emily Tweten 8, Megan Zander 7, Sydney Walters 6, Lakyn Davis 4. Blocks: Darras 3, Olivia Moe 1. Assists: Katie Weiand 17, Sydney Gustavsson 11. Digs: Walters 12, Moe 10, Kennedy Harris 10. Aces: None.

Century -- Lauren Ware 15, Julia Fitterer 12, Hattie Fitterer 9. Blocks: Ware 2.5, H. Fitterer 1.5, Hailey Fletcher 1, Megan Klein 1. Assists: Mya Klein 20, Laia Lill 17. Digs: Chloe Markovic 19, J. Fitterer 9, Ashley Scherbenske 9, My. Klein 7. Aces: My. Klein 4, Lill 2, Markovic 1.

Mandan 3, Jamestown 1

Jamestown;14;25;20;10

Mandan;25;20;25;25

Jamestown -- Kills: Courtney Peterson 13, Ella Roaldson 5, Jessa Anderson 5, Grace Hegerle 5, Abby Kallenbach 4, Kameron Selvig 2. Blocks: Roaldson 2.5, Peterson 1, Anderson 1. Assists: Selvig 25. Digs: Rachel Schiele 18, Peterson 8, Hegerle 7, Selvig 5, Jessie Paulson 5, Anderson 4.

Mandan -- Kills: Emily Tweten 16, Megan Zander 7, Olivia Moe 7, Sydney Walters 5. Blocks: Zander 3, Lakyn Darras 2, Tweten 1. Assists: Katie Weiand 22, Sydney Gustavsson 11. Digs: Walters 18, Kennedy Harris 16, Moe 15. Aces: Zander 5, Moe 1, Gustavsson 1.

Flasher 3, Underwood 0

Flasher;25;25;25

Underwood;12;22;17

FLASHER – Kills: Tymber Boldt 9, Faith Marion 4. Blocks: Boldt 3, Marion 1. Assists: Calby Magilke 15, Hannah Roth 4. Digs: Marion 3, Boldt 3. Aces: Magilke 4, Marion 2, Roth 2.

UNDERWOOD – Kills: Taysha Snyder 6, Callie Berg 3, Maggie Eng 3. Blocks: Snyder 2, Berg 1. Assists: Lauren Jacobson 5, Lexie Jacobson 5. Digs: Milah Kibbel 14, Lauren Jacobson 10. Aces: Snyder 3, Eng 2.

Wilton-Wing 3, New Salem-Almont 0

Wilton-Wing;25;25;25

New Salem-Almont;16;16;18

Wilton-Wing -- Kills: Tara Binstock 11, Erin Thompson 8, Jordan Tooke 7, Hailey Quam 5. Blcoks: Binstock 1. Assists: Kiara Johnson 26. Digs: Thompson 7, Nicole Horne 7, Quam 6, Binstock 5, Tooke 5, Johnson 5. Aces: Thompson 5, Horne 4, Binstock 2, Quam 1.

New Salem-Almont -- Kills: Brooke Kunz 7. Blocks: Michaela Erfle 6, Colleen Erfle 4, Kunz 4. Assists: Jacklyn Pazdernik 7. Digs: Timbyr Walking Elk 11, Fayth Hoger 9, Ivy Klusmann 4. Aces: Pazdernik 1, Walking Elk 1.

Mandan 3, Turtle Mountain 0

TM;5;12;3

Mandan;25;25;25

TURTLE MOUNTAIN – No statistics reported.

MANDAN – Kills: Olivia Moe 6, Megan Zander 5, Taylor Leingang 4, Emily Tweten 4, Sydney Walters 4. Blocks: Lakyn Darras 2, Zander 1. Assists: Katie Weiand 12, Sydney Gustavsson 8. Digs: Kennedy Harris 14, Weiand 4. Aces: Weiand 4, Walters 2, Gustavsson 2.

Girls golf

Mandan Invitational

Team Scores

1. Century 330. 2. St. Mary's 340. 3. Mandan 343. 4. Minot 346. 5. Williston 348. 6. Jamestown 382. 7. Bismarck 397. 8. Turtle Mountain 399. 9. Legacy 413. Dickinson, Watford City, incomplete teams.

Individual Results

State Tournament Qualifiers

1. Leah Herbel, C, 75 (won playoff). 2. Abby Schmidt, SM, 75. 3. (tie) Hannah Herbel, C, and Jaci Jones, Min, 78. 5. Kaleigh Carmichael, W, 79. 6. Payton Roehrich, Man, 82. 7. (tie) Gabby Easton, SM, and Deona Roehrich, Man, 83. 9. Becca Tschetter, Min, 85. 10. (tie) Madison Braun, C; Aysia Mettler, Man; and Chesni Strand, W, 87.

13. (tie) Kate Mongeon, SM, and McKayla Swallow, Man, 88. 15. (tie) Joelle Fettig, Min, and Avery LaFountain, TM, 89. 17. (tie) Riley Crothers, C, and Cortnie Mongeon, Man, 90.

By Team

Century (330): Leah Herbel 75, Hannah Herbel 78, Madison Braun 87, Riley Crothers 90, Regan Braun 101, Alyssa Hagerott 108.

St. Mary's (340): Abby Schmidt 75, Gabby Easton 83, Kate Mongeon 88, Kiera Oukrop 94, Erin Jahner 99, Hannah Hellman 114.

Mandan (343): Payton Roehrich 82, Deona Roehrich 83, Aysia Mettler 87, McKayla Swallow 88, Cortnie Mongeon 90, Victoria Wu 93, Sophie Lind 94, Anna Huettl 100.

Minot (346): Jaci Jones 78, Becca Tschetter 85, Joelle Fettig 89, Bella Dobrinski 94, Sydney Berg 97, Avery Bradley 97, Taryn Trueblood 97, Savanah Brintnell 106.

Williston (348): Kaleigh Carmichael 79, Chesni Strand 87, Carrie Carmichael 91, Rena Dokken 91, Tegan Graham 98, Anna Scallon 107, Maddison Miller 114, Haley Vader 115, Olivia Wiedrich 117.

Jamestown (382): Kyra Vogel 93, Lauryn Hibl 94, Bria Nieswaag 97, Cora Wolsky 98, Alyssa Zachrison 115, Hanna Reuer 127.

Bismarck (397): Taylor Kautzman 95, Grace Stroh 95, Gracie Werner 98, Anna German 109, Paige Breuer 110, Anika Butts 113, Katelyn Vogel 115.

Turtle Mountain (399): Avery LaFountain 89, Mckenzie Gunville 99, Nevaeh Davis 101, Abbey Thomas 110, Trinity Azure 111.

Legacy (413): Ava Kalanek 96, Kya Guidinger 103, Caris Andrisen 104, Madison Lein 110, Hailey Frank 119, Brooke Hollar 134.

Dickinson: Lola Homiston 99, Shelby Steier 106, Hazel Emter 117.

Watford City: Peyton Blotske, disqualified.

NOTE: Prairie West is an individual qualifier. All golfers shooting 90 or under automatically qualified for the state tournament.

Boys soccer

Century 4, Mandan 0

Halftime: Century 3, Mandan 0

First half: 1. C, Justin Weigel (Logan Brown). 2. C, Jackson Lackner (unassisted). 3. Nikko Helderop (Brown).

Second half: 4. C, Seth Kalberer (unassisted).

Goalkeeper saves: M, Colton Scheetz 8. C, Austin Underhill 9.

Girls swimming

West Fargo Invitational

Team scores

1. Minot 407. 2. West Fargo Sheyenne 364. 3. West Fargo 229. 4. Williston 216. 5. Fargo Davies 211. 6. Dickinson 188. 6. Fargo North 121. 8. Legacy 116. 9. Fargo Shanley 114. 10. Fargo South 108. 11. Mandan 93. 12. Bismarck 86.

Mandan winners and top-10 placers

200 medley relay:  7. 2:04.74. 

200 IM: 3. Mayson Sheldon, 2:20.97.

Diving: 7. Olivia Lacher, 353.15.

100 butterfly: 8. Sheldon, 1:07.36. 10. Josey Jackson, 1:09.14.

100 backstroke: 10. Jackson, 1:09.45.

Girls cross country

Becki Wells Invitational

Team Scores

1. Century 40. 2. Mandan 67. 3. Williston 84. 4. Dickinson 112. 5. Watford City 136. 6. Shiloh Christian 205. 7. Stanley 212. 8. Beulah-Hazen 225. 9. Killdeer 245. 10. Hettinger-Scranton 253. 11. Bowman 255.

Mandan results

1. Kelby Rinas, 18:16.51 (5-K). 7. Acey Elkins,  19:43.57. 10. Maria Moore, 20:02.43. 22. Anna Bendish, 21:11.21.  27. Whitney McGee, 21:28.87. 31. Amaya Ramsey,  21:47.77. 40. Cyera Moore, 22:45.92. 48. Janie Berger, 23:41.72. 

Boys cross country

Rapid City Invitational

Team results

1. Bismarck 56. 2. Legacy 59. 4. Laramie 78. 4. Stevens 132. 5. Sturgis Brown 182. 6. Thunder Basin 203. 7. Scottsbluff 218. 8. Custer 225. 9. Newcastle 232. 10. St. Thomas More 235. 11. Pierre TF Riggs 297. 12. Rapid City Christian 300. 13. Douglas 309. 14. Mandan 319. 15. Rapid City Central 350. 16. Wall 467.

Mandan finishers

13. Brayden Johnson, 17:05.3. 73. August Fleck, 19:05.2.

Football

New Salem-Almont-Glen Ullin 60,             Richardton-Taylor 18

RT;0;6;0;12;--;18

NSA;24;28;8;0;--;60

First quarter

NSAGU: Evan Henke 3 yard run (Garret Soupir pass from Henke)

NSAGU: Soupir 62 run (Braden Zuroff run)

NSAGU: Henke 2 run (Soupir run)

Second quarter

NSAGU: Zuroff 27 run (pass failed)

RT: Owen Voight 67 pass from Logan Hoff (pass failed)

NSAGU: Henke 1 run (Tayt Wolding pass from Henke)

NSAGU: Zuroff 13 run (Chauncey Dittus pass from Henke)

NSAGU: Soupir 16 pass from Henke

Third quarter

NSAGU: Henke 37 run (Soupir run)

Fourth quarter

RT: Britton Paulson 37 run (pass failed)

RT: Jeremiah Fridet 3 run (pass failed)

Stat leaders

Passing: NSAGU – Hanke 5-10 78 yards 1 TD. RT – Hoff 9-26 167 yards, 1 TD.

Rushing: NSAGU – Zuroff 11-106, 2 TDs. RT – Paulson 2-50, 1 TD.

Receiving: NSAGU – Jake Sanders 1-38. RT – Voigt 3-73, 1 TD.

Central McLean 26, Grant County-Flasher 22

CM;0;6;14;6;--;22

GCF;8;8;0;6;--;28

First quarter

GCF: Garrett Hatzenbuhler 3 yard run (Connor Ottmar run)

Second quarter

CM: Trapper Jacobs 2 run (run failed)

GCF: Jaron Reis 53 run (Greg Greciar from Brett Gabrielson)

Third quarter

CM: Kayden Hornberger 1 run (run failed)

CM: Nathan Sims 21 pass from Jacobs (Jacobs run)

Fourth quarter

CM: Jacobs 21 runs (pass failed)

CM: Hunter Frederick 3 pass from Gabrielson) (run failed)

Mandan 42, Dickinson 14

Mandan;14;7;7;14;--;42

Dickinson;0;7;7;0;--;14

First Quarter

M – Cole Schmidt 36 pass from Dane Carlson (Evan Arenz kick), 8:39.

M – Elijah Klein 21 pass from Carlson (Arenz kick), 1:55.

Second Quarter

M – Klein 78 pass from Carlson (Arenz kick), 11:50.

D – Martin Lopez 14 run (Peyton Hanson kick), 3:12.

Third Quarter

M – Austin Frey 12 run (Arenz kick), 8:14.

D – Morgan Wardner 97 kickoff return (Hanson kick), 8:01.

Fourth Quarter

M – Keaton Meschke 12 run (Arenz kick), 7:24.

M – Aaron Riopelle 39 pass from Carlson (Arenz kick), 3:42

Team Statistics

;DHS;MHS

First downs;15;15

Rushes-yards;32-154;36-200

Yards passing;132;286

Com-Att-Int;12-20-0;11-18-1

Fumbles-lost;3-1;1-0

Punts-Avg.;3-31;1-44

Penalties-yards;3-40;5-53

Individual Statistics

Rushing: D – Morgan Wardner 12-60, Martin Lopez 20-94. M – Dane Carlson 7-22, Blake Arenz 2-11, Austin Frey 18-126, Keaton Meschke 2-16, Jackson Zittleman 7-25.

Passing: D – Wardner 12-20-0, 132 yards. M – Carlson 11-18-1, 286 yards.

Receiving: D – Brendan Johnson 3-58, Jaren Berger 5-34, Alex Praus 1-9, Jonathon Sorenson 1-7, Adam Bokanga 2-24. M – Cole Schmidt 2-43, Blake Arenz 1-3, Aaron Riopelle 4-96, Elijah Klein 3-124, Meschke 1-20.

 

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0