Try 1 month for 99¢

Cross country

West Region Meet

At Killdeer

BOYS

Team Scores

1. New Town 27. 2. Bowman County 83. 3. Stanley 136. 4. Killdeer 154. 5. Beulah-Hazen 155. 6. Shiloh Christian 182. 7. Southern McLean 254. 8. Minot Ryan 269. 9. Solen 283. 10. Max-Garrison-South Prairie 284.

11. Parshall 320. 12. Burke Central-Kenmare 356. 13. Williston Trinity Christian 372. 14. White Shield 438. 15. Mandaree 470. 16. Standing Rock 491. 17. Central McLean 493. 18. Trenton 504. 19. Hebron 516. 20. Lewis and Clark-Berthold 540.

Hebron individual results

66. Braxton Rolle, 22:33.65.

WDA Meet

Girls Team Scores

 1. Century 75. 2. Minot 80. 3. Mandan 109. 4. Bismarck 112. 5. Williston 125. 6. Watford City 148. 7. Dickinson 165. 8. Jamestown 245. 9. Legacy 253. 10. Turtle Mountain 561.

Mandan individual results

3. Kelby Rinas, 18:52.46. 10. Maria Moore, 19:45.77. 13. Acey Elkins, 19:56.80. 41. Anna Bendish, 21:32.81. 42. Amaya Ransey, 21:33.28. 48. Cyera Moore, 21:56.07. 52. Whitney McGee, 22:05.74. 82. Janie Berer, 23.44.66. 

Awards

Coaches of the year: Scott Reichenberger, Bismarck, Hilary Feist, Mandan, and Greg Brown, Watford City.

Boys Team Scores

 1. Williston 49. 2. Legacy 64. 3. Century 78. 4. Bismarck 91. 5. Jamestown 163. 6. Minot 184. 7. Dickinson 188. 8. Mandan 328. 9. Watford City 525. 10. Turtle Mountain 624.

Mandan individual results

19. Brayden Johnson, 16:56.93. 45. Mason Brown,  17:40.83. 73. Nathan Engh, 18:42.94. 81. August Fleck, 18:49.77. 110. Sabin Vandal, 19:51.70. 135. Gavin Corley, 20:34.35. 138. Cole Waldo, 20:50.00. 147. Kaden Hepker, 21:36.34.

Girls swimming and diving

Fargo Davies Invitational

Team Scores

1. Century 422. 2. Minot 323.5. 3. West Fargo Sheyenne 321.5. 4. Fargo Davies 251. 5. West Fargo 214. 6. Moorhead (Minn.) 198. 7. Fargo North 158. 8. Mandan 104. 9. Fargo Shanley 86. 10. Wahpeton 36.

Individual Results

200-yard medley relay: 1. West Fargo (Liv Hettinger, Hannah Potter, Tatum Brooks, Kaytlyn Salter), 1:54.13. 2. Century, 1:56.03. 3. Minot, 1:56.55. 7. Mandan, 2:06.34.

200 freestyle: 1. Carly Palmer, Cen, 1:59.43. 3. Hannah Zaderaka, Min, 2:03.02. 4. Sarah Dorrheimn, Cen, 2:04.66. 7. Mayson Sheldon, Man, 2:08.02. 9. Gracie Zottnick, Cen, 2:08.59. 10. Emma Vallie, Cen, 2:08.64. 11. Elise Altringer, Min, 2:08.75. 12. Olivia Schuchard, Cen, 2:08.84. 15. McKenna Matt, Cen, 2:10.39.

200 individual medley: 1. Rylie Webb, Min, 2:17.09. 2. Avery Meyhoff, Cen, 2:3.46. 4. Iris Jessen, Min, 2:23.54. 5. Isabella Koebele, Cen, 2:24.66. 8. Emily Brugman, MNin, 2:28.26. 10. Miklayla Brackin, Cen, 2:31.19. 11. Brynn Neumann, Min, 2:32.39.

50 freestyle: 1. Gracie Lingle, FD, 24.03. 2. Lexi Duchsherer, Cen, 24.24. 6. Andrea Frank, Cen, 26.28. 7. Payton Luzardo, Min, 26.42. 12. Taylor Cook, Cen, 27.56. 14. Brooklyn Filler, Min, 27.84.

Diving: 1. Madison Hischer, FD, 397.95. 5. Olivia Lacher, Man, 330.75. 8. Olivia Schoffstall, Min, 306.05. 14. Kenzie Gullickson, Cen, 284.20. 15. McKayla Lindbo, Man, 281.65. 16. Alaina Woock, Cen, 277.85.

100 butterfly: 1. Regan Wical, FD, 1:03.90. 3. Jordn Wolsky, Min, 1:04.19. 5. Emily Brugman, Min, 1:04.50. 7. Gracie Zottnick, Cen, 1:05.48. 12. Hannah Smithers, Cen, 1:09.75.

100 freestyle: 1. Lexi Duchsherer, Cen, 53.91. 2. Sarah Dorrheim, Cen, 55.66. 3. Hannah Zaderaka, Min, 56.64. 7. Payton Luzardo, Min, 58.57. 9. Paige Keller, Cen, 59.62.

500 freestyle: 1. Greta Bellas, WFS, 5:25.87. 2. Isabella Koebele, C, 5:32.61. 4. Olivia Schuchard, Cen, 5:41.10. 6. Ashley Chabot, MNin, 5:48.76. 7. Emma Vallie, Cen, 5:49.09. 8. Allie Elliott, Min, 5:50.21. 9. Sarah Meier, Min, 5:53.25. 10. Becca Boen, Min, 5:53.62. 11. Lexie Keller, Man, 5:54.86. 12. Taylor Cook, Cen, 5:55.17. 14. Emily Bourgois, Cen, 5:56.93.

200 freestyle relay: 1. Century (Carly Palmer, Paige Keller, Sarah Dorrheim, Lexi Duchsherer), 1:40.53. 8. Mandan, 2:00.76.

100 backstroke: 1. Liv Hettinger, WF, 1:00.34. 3. Jordn Wolsky, Min, 1:05.57. 4. McKenna Matt, C, 1:05.67. 6. Iris Jessen, Min, 1:05.99. 10. Brynn Neumann, Min, 1:08.16. 14. Hannah Smithers, Cen, 1:10.22.

100 breaststroke: 1. Carly Palmer, Cen, 1:06.93. 2. Rylie Webb, Min, 1:09.84. 3. Avery Meyhoff, Cen, 1:11.71. 6. Andrea Frank, Cen, 1:13.28. 9. Paige Keller, Cen, 1:14.61. 13. Elise Altringer, Min, 1:16.62.

400 freestyle relay: 1. W.F. Sheyenne (Greta Bellas, Madi Yonke, Bree Triplett, Tierney Howell), 3:46.68. 2. Minot, 3:47.00. 3. Century, 3:51.65. 6. Mandan, 4:10.34.

Mandan 98, Fargo South 86

200-yard medley relay: 1. Mandan (Lexie Keller, Mayson Sheldon, Josey Jackson, Ashlyn Haag), 2:05.82. 2. Mandan B, 2:15.48. 3. South, 2:18.60.

200 freestyle: 1. Sydney Quibell, FS, 2:05.86. 2. Lexie Keller, M, 2:09.78. 3. Natalie Haroldson, M, 2:21.54. 4. Taylor Adamski, M, 2:26.43.

200 individual medley: 1. Katie Iverson, FS, 2:18.73. 2. Mayson Sheldon, M, 2:20.55. 3. Kiana Haug, M, 2:42.72. 4. Brooklyn Leingang, M, 2:53.33.

50 freestyle: 1. Sierra Martin, FS, 27.61. 2. Ashlyn Haag, M, 28.03. 4. Boonnada Sarnthong, M, 28.72. 5. Ericka Vosberg, M, 28.88.

Diving: 1. Olivia Lacher, M, 205.30. 4. McKayla Lindbo, M, 183.55.

100 butterfly: 1. Josey Jackson, M, 1:11.83. 2. Ericka Vosberg, M, 1:15.70. 4. Kiana Haug, M, 1:19.81.

100 freestyle: 1. Lexie Keller, M, 59.54. 3. Ashlyn Haag, 1:03.69. 5. Boonnada Sarnthong, M, 1:04.37.

500 freestyle: 1. Sydney Quibell, FS, 5:41.24. 2. Natalie Haroldson, M, 6:06.91. 3. Taylor Adamski, M, 6:31.73.

200 freestyle relay: 1. Mandan (Ashlyn Haag, Mayson Sheldon, Kiana Haug, Ericka Vosberg), 1:51.84.

100 backstroke: 1. Katie Iverson, FS, 1:04.78. 2. Josey Jackson, M, 1:11.76.

100 breaststroke: 1. Mayson Sheldon, M, 1:13.13. 5. Brooklyn Leingang, M, 1:25.89.

400 freestyle relay: 1. South (Sydney Quibell, Darby Humann, Sierra Martin, Katie Iverson), 4:07.28. 2. Mandan, 4:13.40.

Football

Fargo North 25, Mandan 14

North;0;6;6;13;-;25

Mandan;7;7;0;0;-;14

First Quarter

M: Elijah Klein 51 pass from Jayce Lowman (Evan Arenz kick), 5:11

Second Quarter

FN: Jeremy McIntyre 14 run (kick failed), 6:54

M: Klein 62 pass from Lowman (Arenz kick), 6:05

Third Quarter

FN: Keaton Hoeg 2 pass from Caleb Fritel (pass failed), 6:44

Fourth Quarter

FN: Peyton Fisher 42 run (pass failed), 8:43

FN: Fisher 7 run (Tate Schoesser kick), 3:29

Team statistics

;;FN;Man

First downs;;11;12

Rushes-yards;;44-125;25-89

Passing yards;;160;241

Comp-Att-Int;;8-19-0;13-26-1

Turnovers;;0;3

Penalties;;3-20;6-45

Individual statistics

RUSHING: FN -- Peyton Fisher 16-102, Jeremy McIntyre 7-28, Blayne Anderson 4-4, Caleb Fritel 17-(-)9. M -- Austin Frey 17-83, Jackson Zittleman 4-8, Keaton Meschke 2-2, Jayce Lowman 2-(-)4.

PASSING: FN -- Fritel 8-19-0, 160 yards. M -- Lowman 10-19-1, 225 yards; Tayte Jablonski 3-7-0, 16 yards.

RECEIVING: FN -- Fisher 3-72, Keaton Hoeg 2-11, Wyatt Johnson 1-59, Justin Milliard 1-11, Luke Trogstad 1-7. M -- Elijah Klein 6-179, Blake Arenz 2-14, Aaron Riopelle 1-20, Cole Schmidt 1-12, Garret Joyce 1-12, Meschke 1-4, Frey 1-0.

INTERCEPTIONS: FN -- Austin Sparrow.

Volleyball

Flasher 3, New England 1

NE;26;18;25;23

Flasher;28;25;17;25

NEW ENGLAND – Kills: Jersey Binstock 7, Sebella Sorenson 6, Angel Erickson 4. Blocks: Binstock 1. Aces: Shelly Kathrein 3, Emily Dinius 3. Digs: Kathrein 27, Erickson 22. Assists: Dinius 23.

FLASHER – Kills: Tymber Boldt 11, Peyton Black 3, Madison Alyea 2. Blocks: Boldt 5. Aces: Calby Magilke 4, Darbee Heinle 3. Digs: Heinle 3, Hanna Roth 1, Magilke 1, Leandra Schmidt 1. Assists: Roth 10, Magilke 9.

New Salem-Almont 3, Grant County 0

NSA -- Kills: Brooke Kunz 10, Ivy Klusmann 4. Blocks: Kunz 1. Assists: Colleen Erfle 6, Jacklyn Pazdernik 5, Abby Bopp 4. Digs: Fayth Hoger 6, Klusmann 4, Timbyr Walking Elk 4. Aces: Pazdernik 4, Hoger 3, Walking Elk 3.

GC -- Kills: Molly Wetzel 2, Dani Gathright 1. Blocks: Wetzel 1. Assists: Zoey Heid 6. Digs: Austyn Rafteseth 6, Heid 2. Aces: Gathright 3, Heid 2.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0