Try 1 month for 99¢

BOYS BASKETBALL

Mandan 72, Watford City 71

Mandan;43;29;--;72

WC;35;36;--;71

Mandan (72): Keaton Meschke 2-3 2-2 6, Jaxton Wiest 3-10 1-2 7, Trey Wiest 5-9 0-0 12, Evan Arenz 0-6 0-0 0, Aaron Riopelle 0-0 1-2 1, Keshawn Laframboise 4-9 0-0 12, Nick Gerding 1-1 2-2 4, Elijah Klein 13-18 2-3 28, Kobe Poitra 1-2 0-0 2. Totals: 29-58 FG, 8-11 FT.

Watford City (71): Riley Headings 0-2 0-0 0, Elijah Brown 3-7 1-3 8, Jessen Homiston 9-16 1-2 20, Brock Haugeberg 7-17 1-2 18, Monroe La-Vores 8-8 0-0 16, Reese Johnson 3-4 1-1 7, Ryan Domerese 1-1 0-0 2. Totals: 31-55 FG, 4-8 FT.

3-pointers: Mandan 6-23 (Laframboise 4, T.Wiest 2). WC 5-18 (Haugeberg 3, Brown, Homiston). Rebounds: Mandan 27 (Klein 9). WC 29 (Homiston 7). Fouls: Mandan 13, WC 12. Turnovers: Mandan 10. WC 8. Assists: Mandan 14 (J.Wiest 5). WC 8 (Homiston 5). Steals: Mandan 6 (T.Wiest 2). WC 5 (La-Vores 3) Blocked shots: Mandan 1 (Klein). WC 0.

 Mandan Holiday Tournament   

Flasher 66, Hettinger-Scranton 39

H-S;12;18;27;39

Flasher;20;37;55;66

Hettinger-Scranton (39): Warrick Dilse 14, Bradee Clapper 3, Connor Dilse 4, Jacob Dix 2, Jeran Anderson 14. Totals: 13 FG, 5-8 FT.

Flasher (66): Laredo Werner 3, Joseph Leingang 8, Chaysen Boldt 2, Brett Gabrielson 6, Garrett Hatzenbuhler 8, Dylan Woodbury 6, Jaron Reis 9, Steven Schmid 4, Logan Schriock 12, Cody Ruscheinsky 8. Totals: 26 FG, 2-4 FT.

3-pointers: HS 6 (W.Dilse 4, Clapper, Anderson). Flasher 10 (Leingang 2, Gabrielson 2, Hatzenbuhler 2, Woodbury 2, Reis, Werner).

New Salem-Almont 60, Wilton-Wing 53

WW;8;25;39;53

NSA;18;29;42;60

Wilton-Wing (53): Tate Dickson 22, Sutton Berg 3, Francesco Sbordone 1, Reed Backman 12, Justin Inglis 4, Landyn Miller 4, Tanner Miller 7. 21 FG, 4-11 FT.

New Salem-Almont (60): Dylan Rud 5, Tayden Soupir 19, Jake Sanders 5, Wyatt Hoger 4, Logan Becker 6, Evan Henke 21. Totals: 19 FG, 17-30 FT.

3-pointers: WW 7 (Dickson 4, Backman 2, T.Miller). NSA 5 (Henke 4, Rud). Fouls: WW 25. NSA 19. Turnovers: WW 19. NSA 15.

Shiloh Christian 64, Flasher 52

Flasher;3;17;40;52

SC;13;35;40;64

Flasher (52): Brett Gabrielson 3, Garrett Hatzenbuhler 5, Jaron Reis 11, Hunter Frederick 4, Cody Ruscheinsky 19, Chasyen Boldt 2, Dylan Woodbury 4, Greg Greicar 4. Totals: 18 14-22 52.

SC (64): Canaan Fagerland 7, Matthew Reep 25, Trey Brunelle 9, Jaden Mitzel 9, Macauley Young 2, Billy Nels 6, Josh Lardy 6. Totals: 19 13-17 64.

3-pointers: F 2 (Reis 1, Ruscheinsky 1), SC 13 (Reep 5, Brunelle 2, Nels 2, Lardy 2, Mitzel 1). Fouls: F 19, SC 20. Fouled out: F, Frederick.

New Salem-Almont 44, Turtle Lake-MM 29

NSA;7;20;33;44

TLMM;7;15;22;29

NSA (44): Logan Becker 4, Tayden Soupir 9, Jake Sanders 6, Evan Henke 15, Weston Kuhn 6, Wyatt Hoger 2, Dylan Rud 2. Totals: 18 6-8 44.

TLMM (29): Trapper Jacobs 9, A.J. Ketterling 13, Gunner Jacobs 3, J.P. Pizarro 2, Matthew Wahl 2. Totals: 10 4-6 29.

3-pointers: NSA 2 (Soupir 1, Henke 1), TLMM 5 (Ketterling 3, T. Jacobs 1, G. Jacobs 1).

Championship

Shiloh Christian 65, New Salem-Almont 40

NSA;9;17;23;40

SC;16;28;55;65

NEW SALEM-ALMONT (40): Davis Bueligen 2, Tayden Soupir 17, Jake Sanders 8, Logan Becker 4, Evan Henke 4, Weston Kuhn 5. Totals: 18 3-6.

SHILOH CHRISTIAN (65): Canaan Fagerland 1, Matthew Reep 8, Michael Kuehn 4, Trey Brunelle 2, Josh Lardy 4, Jaden Mitzel 37, Macauley Young 9. Totals: 25 11-13.

Three-pointers: NSA 1 (Soupir 1), SC 4 (Reep 1, Mitzel 3). Fouls NSA 13 SC 13. Fouled out: None.

Third place

Flasher 66, Turtle Lake-Mercer-McClusky 38

TLMM;17;30;35;38

Flasher;23;33;48;66

TURTLE LAKE-MERCER-MCCLUSKY (38): J.P. Pizarro 3, A.J. Ketterling 14, Trapper Jacobs 14, Matthew Wahl 4, Brenden Bergquist 6. Totals: 14 5-8.

FLASHER (66): Joey Leingang 2, Chaysen Boldt 4, Brett Gabrielson 17, Garrett Hatzenbuhler 6, Dylan Woodbury 3, Jaron Reis 19, Hunter Frederick 8, Cody Ruschinsky 7. Totals: 24 7-7.

Three-pointers: TLMM 4 (Pizarro 1, Ketterling 2, Bergquist 1), Flasher 10 (Gabrielson 5, Hatzenbuhler 1, Woodbury 1, Reis 3). Fouls: TLMM 12, Flasher 9. Fouled out: None.

WRESTLING

Rumble on the Red at Fargo

Top 3 and North Dakota finishes

1. Perham (Minn.) 175.5. 2. Apple Valley (Minn.) 159. 3. Bismarck 143. 9. New Salem-Almont 85.5. 21. Century 48. 23. St. Mary's 47.5. 25. Mandan 41. 27. Dickinson 39. 28. Jamestown 33. 30. Hettinger-Scranton 30.5. 31. Hillsboro-Central Valley 30. 32. Legacy 28. 37. Oakes 22. 40. (tie) Valley City, Kindred 20. 42. West Fargo 18. 46. Turtle Mountain 14. 47. Fargo Davies 11. 48. Carrington 10. 50. Rugby 8. 51. Fargo South 6. 52. (tie) Fargo North, West Fargo Sheyenne 3.

Mandan results (Saturday)

138: William Kleinknecht pinned Landen Johnson, Owatonna, 2:35; lost to Carson Tschudi, Delano, 6-5; def. Noah Halonen, Dassel-Cokato, 8-5 (seventh place match). Tournament record: 4-2, 7th place.

160: Kolten Reisenauer pinned by Jace Demmers, Scott West, 4:58.

220: Jacob Boehm pinned Tony Anger, Apple Valley, 1:28; def. Chase Smith, Bemidji, 8-2; def. Charles Dressel, Mounds View, 6-1; lost to Luke Tweeton, Frazee, 4-2 (third place match). Tournament record: 4-2, 4th place.

New Salem-Almont results (Saturday)

120: Clay Gerhardt lost to Cael Swensen, Wayzata, 4-3 (semifinals); def. Carter Schmitz, Kindred, 7-5; def. Brock Fettig, Bismarck, 9-4 (third place match). Tournament record: 5-1, 3rd place.

126: Tayt Wolding lost to Clay Radenz, Century, 9-4 (semifinals); def. Laken Boese, Bismarck, 2-2, UTB; lost to Mitchel Petersen, Byron, 10-4 (third place match). Tournament record: 5-2, 4th place.

145: Chauncey Dittus def. Gavin Peterson, Maple Grove, by major decision, 12-4 (semifinals); lost to Sebas Swiggum, Apple Valley, by major decision, 13-1 (championship match). Tournament record: 4-1, 2nd place.

152: Josh Irwin lost to Brendan Dunagan, Mounds Views, 6-4, OT.

170: Isaiah Huus def. Will O'Brien, Dassel-Cokato, by major decision, 15-3; pinned David Peterson, Valley City, 3:32; lost to Riley Schock, Moorhead, 3-1; lost to Michael Mattison, Apple Valley, 3-1 (fifth place match). Tournament record: 4-3, 6th place.

GIRLS BASKETBALL

Mandan 77, Watford City 43

Mandan (77): Liz Goodhart 0-3 0-0 0, Payton Roehrich 2-3 1-1 6, Kennedy Harris 7-14 0-0 19, Aleah Clarke 1-5 0-0 2, Megan Zander 8-15 3-3 21, Piper Harris 3-3 0-0 6, Jaiden Horner 2-2 0-0 4, Kambree Jahner 0-1 0-0 0, Lakyn Darras 4-8 0-2 11, Lauren Gangl 0-4 0-0 0, Taylor Leingang 0-2 0-0 0, Janie Berger 1-4 0-0 2, Sydney Gustavsson 3-6 0-1 6. Totals: 31-70 4-7 77.

Watford City (43): Hayley Ogle 3-7 1-2 8, Lindsay Peterson 6-12 0-0 13, Emma Mogen 1-5 0-4 3, Sydney Sanford 1-4 1-1 3, Kaylin Monsen 0-6 0-0 0, Ashley Holen 3-10 1-2 8, Sydney Faller 2-7 0-0 4, Gracie Dahl 2-3 0-0 4, Madison Spacher 0-2 0-0 0. Totals: 18-56 3-9 43.

3-pointers: Mandan 11 (K. Harris 5, Darras 3, Zander 2, Roehrich 1), WC 4 (Ogle 1, Peterson 1, Mogen 1, Holen 1). Rebounds: Mandan 45 (Zander 7, Darras 7), WC 34 (Peterson 6). Assists: Mandan 15 (Roehrich 3, K. Harris 3), WC 12 (Mogen 4). Steals: Mandan 14 (Zander 5), WC 8 (Mogen 4). Turnovers: Mandan 16, WC 22. Fouls: Mandan 11, WC 12. Fouled out: None.

BOYS HOCKEY

Mandan 5, Watertown, S.D. 2

Watertown;1;1;0;-;2

Mandan;2;1;2;-;5

First period: 1. Man, Drew Condon (Jayden Arenz), 13:39. 2., Wat, Mason Evans (unassisted), 16:32. 3. Man, Jackson Zittleman (Josh Clark, Ryan Blowers), 12:20.

Second period: 4. Man, Carter Berger (Brekken Fey), 5:06. 5. Wat, Connor Bramer (Jacob VanDusseldorp), 7:03.

Third period: 6. Man, Blowers (Clark), 13:25. 7. Man, Nate Lillis (Condon), 11:51.

Goaltender saves: Wat – Name N/A 12-3-8 - 23. Man – Maysion Mattern 2-17-8 – 28.

Penalties: Wat – 7 minors.  Man – 4 minors.

BOYS SWIMMING

Mandan Pentathlon

Team Scores

1. Minot 313. 2. Century 275.5. 3. Mandan 161. 4. Legacy 74. 5. Dickinson 33.5.

Individual Results

100-yard butterfly: 1. William Walker-Rozo, Min, 55.37. 2. Chris Birnbaum, C, 57.59. 3. Levi VonBokern, Min, 58.21. 4. T.J. Reinhardt, Man, 58.23. 5. Peyton Huss, Min, 58.49. 6. Steve Novak, Min, 58.56. 7. Griffin Schaeffer, Min, 59.04. 8. Shawn Holweger, L, 59.56.

9. Will Dohrmann, C, 59.90. 10. Zac Spaulding, Min, 1:00.01. 11. (tie) Jayden Porter, C, Jack Wolsky, Min, 1:00.28. 13. Kalen Hill, Min, 1:00.66. 14. Alexander King, Min, 1:00.81. 15. Charles Koebele, C, 1:01.06. 16. Ryan Johnson, C, 1:01.13.

100 backstroke: 1. Charles Koebele, C, 55.63. 2. Chris Birnbaum, C, 57.44. 3. Dominic Yoder, Min, 57.90. 4. William Walker-Rozo, Min, 57.96. 5. Kalen Hill, Min, 59.21. 6. Zac Spaulding, Min, 59.43. 7. Jayden Porter, C, 1:00.05. 8. Jack Wolsky, Min, 1:00.35.

9. Ryan Bergman, Man, 1:01.17. 10. Peyton Bartsch, Min, 1:01.29. 11. Ryan Johnson, C, 1:01.94. 12. T.J. Reinhardt, Man, 1:03.16. 13. Levi VonBokern, Min, 1:03.41. 14. Alexander King, Min, 1:03.45. 15. Seth Ricks, Min, 1:04.54. 16. Riley Poppe, Man, 1:04.55.

100 breaststroke: 1. Jayden Porter, C, 1:01.16. 2. Griffin Schaeffer, Min, 1:03.69. 3. Chris Birnbaum, C, 1:06.40. 4. T.J. Reinhardt, Man, 1:06.70. 5. William Walker-Rozo, Min, 1:06.78. 6. Jack Wolsky, Min, 1:06.79. 7. Shawn Holweger, L, 1:07.33. 8. Zac Spaulding, Min, 1:09.27.

9. Grant Schaeffer, Min, 1:10.37. 10. Ryan Johnson, C, 1:11.19. 11. Charles Koebele, C, 1:11.20. 12. Peyton Huss, Min, 1:11.30. 13. Alexander King, Min, 1:11.76. 14. Beau Zander, C, 1:11.82. 15. Seth Ricks, Min, 1:12.16. 16. Tucker Glenn, L, 1:12.47.

100 freestyle: 1. Chris Birnbaum, C, 50.45. 2. Jayden Porter, C, 51.58. 3. William Walker-Rozo, Min, 52.01. 4. Ryan Johnson, C, 52.51. 5. Zac Spaulding, Min, 52.66. 6. T.J. Reinhardt, Man, 52.79. 7. Jack Wolsky, Min, 53.16. 8. Steve Novak, Min, 53.17.

9. Charles Koebele, C, 53.32. 10. (tie) Will Dohrmann, C, Peyton Huss, Min, 53.36. 12. Dominic Yoder, Min, 53.42. 13. Ryan Bergman, Man, 53.55. 14. Alexander King, Min, 54.23. 15. Griffin Schaeffer, Min, 54.49. 16. Austin Schlecht, L, 54.50.

50 freestyle: 1. Chris Birnbaum, C, 23.38. 2. Will Dohrmann, C, 23.63. 3. Steve Novak, Min, 23.84. 4. (tie) T.J. Reinhardt, Man, Jayden Porter, C, 24.01. 6. (tie) Jack Wolksy, Min, Zac Spaulding, Min, 24.06. 8. William Walker-Rozo, Min, 24.14.

9. Ryan Johnson, C, 24:18. 10. Charles Koebele, C, 24.44. 11. Dominic Yoder, Min, 24.73. 12. Ryan Bergman, Man, 24.74. 13. Peyton Huss, Min, 24.87. 14. Alexander King, Min, 24.99. 15. Austin Schlecht, L, 25.00. 16. Levi VonBokern, Min, 25.20.

1-meter diving: 1. Johnny Mindt, Man, 441.10. 2. Layton King, Min, 312.70. 3. Dawson Wilson, D, 283.60. 4. Reece Pederson, Min, 260.45. 5. Jamisen Emineth, Man, 236.75.

BOYS HOCKEY

Mandan 9, Hazen-Beulah 2

HB;0;1;1;-;2

Mandan;1;5;3;-;9

First period: 1. Man, Coy Berreth (Ryan Blowers), 13:07.

Second period: 2. HB, Dayton Fiddler (unassisted), 1:49. 3. Man, Brekken Fey (Carter Berger, Josh Moe), 4:21. 4. Man, Olin Halstengard (Drew Condon), 4:53. 5. Man, Jackson Zittleman (Blowers, Josh Clark), 5:48. 6. Man, C.Berger (Tanner Berger), 6:27. 7. Man, Halstengard (T.Berger), 12:09.

Third period: 8. Man, Condon (Parker Zander), 0:31. 9. Man, C.Berger (Justus Sayler), 4:01. 10. HB, Gabe Pfliger (Garret Wier, Fiddler), 7:13. 11. Man, Zittleman (Blowers), 8:53.

Goaltender saves: HB – Evan Eliason 19-9-13 – 41; Man – Zane Clausen 5-5-2 – 12.

Penalties: HB – 4 minors; Man – 2 minors.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0