Try 1 month for 99¢

GIRLS BASKETBALL

Mandan 68, Dickinson 48

DICKINSON (48): Symmone Beld 14, Kendryn Bullinger 3, Payton Selle 6, Audrey Radekowski 6, Gabby Jung 18, Paige Bulliet 1. Totals: 20 5-12.

MANDAN (68): Kennedy Harris 11, Megan Zander 27, Lakyn Darras 16, Lauren Gangl 5, Taylor Leingang 1, Janie Berger 2, Sydney Gustavsson 6. Totals: 26 10-17.

Halftime: Mandan 36, Dickinson 22.

Three-pointers: Dick 3 (Beld 1, Jung 2), Man 10 (Harris 3, Zander 3, Darras 2, Gangl 1, Gustavsson 1). Fouls: Dick 13. Man 11. Fouled out: None.

New England 58, Glen Ullin-Hebron 30

NE;14;30;41;58

GUH;7;15;25;30

NEW ENGLAND (58): Molly Rayhorn 26, Shelley Kathrein 20, Jersey Binstock 3, Hadley Binstock 3, Elizabeth Kaufman 6. Totals: 12 FG, 7-17 FT.

GLEN ULLIN-HEBRON (30): Kinsey Zuroff 9, Lexi Gietzen 12, Taylor Christensen 4, Taizalee Glass 5. Totals: 15 FG, 2-5 FT.

3-pointers: NE 9 (Rayhorn 6, Kathrein, J.Binstock, H.Binstock), GUH (None). Fouls: NE 12. GUH 12.

New Salem-Almont 40, Hazen 37

Hazen;6;21;31;37

NSA;8;19;31;40

HAZEN (37): Shanna Bakken 4, Tia Bornemann 4, Sydney Mosset 6, Hannah Sailer 6, Hope Ternes 4, Laekyn Schwab 6, Paige Erhardt 7. 14 FG, 3-14 FT.

NEW SALEM-ALMONT (40): Kendyl Hoger 7, Hannah Nehl 8, Fayth Hoger 1, Jacklyn Pazdernik 5, Broke Kunz 13, Ivy Klusmann 6. Totals: 14 FG. 6-10 FT.

3-pointers: Hazen 2 (Schwab 2). NSA 2 (Kunz, Hoger). Fouls: Hazen 16.

Flasher 56, Washburn 45

W;10;28;36;45

F;12;27;46;56

WASHBURN (45): Jenna Retterath 11, Brynn Hyttinen 10, Jordan Waldren 2, Brook Tibke 2, Emily Scheresky 17. Olivia Retterath 3.

FLASHER (56): Leadra Schmidt 6, Darbee Heinle 1, Faith Marion 24, Madison Steinmetz 1, Hannah Blackloud 3, Chanci Kraft 10, Tymber Boldt 11.

Mandan 82, Turtle Mountain 42

TURTLE MOUNTAIN (42): Avah Manon 2, Brean Crissler 2, Erin Blue Keplin 1, Falynn Farris 9, Trinity Azure 6, Avery LaFountain 2, Kayl8in Malaterre 4, Kobi Keplin 4, Katie Delorme 5, Natalie Decoteau 7. Totals: 14 10-14.

MANDAN (82): Rylee Hoesel 5, Maria Moore 2, Kennedy Harris 13, Megan Zander 33, Lakyn Darras 10, Lauren Gangl 1, Taylor Leingang 9, Janie Berger 5, Sydney Gustavsson 4. Totals: 28 16-21.

Halftime: Mandan 40, TM 16.

Three-pointers: TM 4 (Ferris 1, Azure 21, Malaterre 1), Mandan 12 (Hoesel 1, Harris 3, Zander 3, Darras 2, Leingang 2, Berger 1). Fouls: TM 18, Mandan 14. Fouled out: None.

Bowman County 46, Glen Ullin-Hebron 36

BC;5;16;29;46

GUH;9;13;33;36

BOWMAN COUNTY (46): Abi Bartholomay 14, Maury Burke 8, Ashlynn Dix 4, Abby Smyle 3, Jill Svihovec 4, Ellie Stafford 13. Totals: 8 FG, 15-24 FT.

GLEN ULLIN-HEBRON (36): Kinsey Zuroff 18, Lexi Gietzen 6, Taylor Christensen 9, Taizalee Glass 3. Totals: 10 FG, 7-9 FT.

3-pointers: BC 5 (Bartholomay 4, Burke). GUH 3 (Zuroff, Christensen, Glass). Fouls: BC 14. GUH 17.

BOYS BASKETBALL

Mandan 85, Dickinson 70

DICKINSON (70): Jayden Hocker 12, Jaiden Wright 18, Alex Praus 3, Isaac Gjerde 2, Kobe Krebz 25, Cody Maier 2, Tallon Klatt 8. Totals: 22 16-21.

MANDAN (85): Jaxton Wiest 10, Trey Wiest 26, Evan Arenz 11, Jacob Weiand 2, Keshawn Laframboise 3, Nick Gerding 4, Elijah Klein 21, Kobe Poitra 8. Totals: 29 19-24.

Halftime: Man 46, Dick 26.

Three-pointers: Dick 10 (Hocker 3, Wright 2, Praus 1, Krenz 4), Man 8 (T.Wiest 5, Arenz 1, Laframboise 1, Klein 1). Fouls: Dick 18, Man 15. Fouled out: None.

Mandan 102, Turtle Mountain 61

TURTLE MOUNTAIN (61): Grant Birkland 1, James Keplin 4, Tristan Davis 2, Wyatt Enno 32, Tanner Monette 1, Julian Parisien 22. Totals: 24 3-6.

MANDAN (102): Jaxton Wiest 17, Trey Wiest 23, Evan Arenz 11, Jacob Weiand 3, Dane Carlson 2, Keshawn Laframboise 18, Nick Gerding 6, Elijah Klein 20, Kobe Poitra 2. Totals: 40 14-26.

Halftime: Mandan 52, TM 24.

Three-pointers: TM 11 (Enno 10, Parisien 1), Mandan 14 (J.Wiest 2, T.Wiest 4, Arenz 3, Weiand 1, Laframboise 4). Fouls: TM 17, Mandan 10. Fouled out: None.

Flasher 55, New Salem-Almont 40

NSA;7;12;21;40

Flasher;15;29;39;55

NEW SALEM –ALMONT (40): Jayden Selzler 3, Tayden Soupir 7, Logan Becker 10, Evan Henke 14. Totals: 15 7-17.

FLASHER (55): Joey Leingang 3, Chaysen Boldt 4, Brett Gabrielson 8, Garrett Hatzenbuhler 9, Dylan Woodbury 1, Jaron Reis 10, Hunter Frederick 15, Cody Rcinsky 5. Totals: 20 11-16.

Three-pointers: NSA 3 (Selzler 1, Henke 2), Flasher (Leingang 1, Hatzenbuhler 1, Reis 2). Fouls: NSA 16, Flasher 15. Fouled out: None.

Glen Ullin-Hebron 67, Beach 61, OT

GUH;11;20;38;50;67

Beach;16;29;37;50;61

GLEN ULLIN-HEBRON (67): Dawson Zuroff 3, Braden Zuroff 14, Chase Remboldt 6, Mason Gerving 20, Grant Gerving 11, Garret Soupir 13. Totals: 23 16-26.

BEACH (61): Jhett Farstveet 17, Brandon Schulte 4, Tevin Dietz 10, Jared Wojahn 5, Gage Swanson 14, Blake Van Horn 11. Totals: 21 19-34.

Three-pointers: Beach 0, GUH 5 (D.Zuroff 1, Remboldt 1, Soupir 1, G. Gerving 2). Fouls: GUH 24, Beach 25. Fouled out: Soupir, Rolle, Schulte, Swanson.

New Salem-Almont 40, Washburn 35

Washburn;13;19;26;35

NS-A;3;20;28;40

WASHBURN (35): Tate Bertolotto 13, Matthew Leidholm 10, Dylan Williams 8, Karter Hansen 2, Turner Grumbo 2. Totals: 14 5-9 35.

NEW SALEM-ALMONT (40): Tayden Soupir 15, Evan Henke 15, Logan Becker 6, Jayden Selzler 2, Jake Sanders 2. Totals: 13 10-21 40.

3-pointers: W 2 ( Leidholm 2), NS-A 4 (Soupir 2, Henke 2). Fouls: W 17, NS-A 8. Fouled out: None.

GYMNASTICS

Kim Lupo Invite at Minot

TEAM RESULTS

1. Dickinson 144.25. 2. Jamestown 136.95. 3. Grand Forks 134.925. 4. Bismarck 134.775. 5. Legacy 133.25. 6. Century 122.925. 7. Mandan 120.8.

VAULT: 1. Kate Dillman, BHS, 9.5. 2T. Ayana Fossum, DHS, 9.4. 2T. Haley Nelson, JHS, 9.4. 2T. Bella Price, MHS, 9.4. 5. Brinklyn Schumacher, DSH, 9.35. 6. Amy Fridley, DHS, 9.3. 7. Meghan Ackerman, DHS, 9.25. 8. Madison Deics, LHS, 9.2. 9. Iyanah Sharp, MHS, 9.1. 10. Anna Clifton, DHS, 8.9.

BARS: 1. Ackerman, 9.4. 2. Rachel Schiele, JHS, 9.025. 3. Sydnee Spivey, GF, 9.0. 4. Fossum, 8.8235. 5. Schumacher, 8.775. 6. Price, 8.725. 7. Dillman, 8.7. 8T, Elicca Stugelmeyer, LHS, 8.575. 8T. Dacia Ramousek, DHS, 8.575. 10. Nelson, 8.55.

BEAM: 1. Fossum, 9.2. 2. Stugelmeyer, 9.075. 3. Nelson, 8.925. 4T. Dillman, 8.8. 4T. Deguzman, 8.8. 6. Mackenzie Johnson, BHS, 8.6. 7. Carissa Albert, BHS, 8.525. 8. Rambousek, 8.375. 9. Rebekah Kauffman, GF, 8.35. 10. Rylee Bowers, Mandan, 8.275.

FLOOR: 1. Fossum, 9.65. 2. Price, 9.575. 3. Dillman, 9.525. 4. Nelson, 9.45. 5. Spivey, 9.3. 6. Ackerman, 9.25. 7. Deics, 9.225. 8. Schiele, 9.15. 9. Fridley, 9.125. 10. Schumacher, 9.1.

ALL AROUND: 1. Ayana Fossum, DHS, 37.075. 2. Kate Dillman, BHS, 36.575. 3. Haley Nelson, JHS, 36.235. 4. Bella Price, MHS, 35.8. 5. Meghan Ackerman, DHS, 35.775. 6. Sydnee Spivey, GF, 35.25. 7. Elicca Stugelmeyer, LHS, 35.225. 8. Brooklyn Deguzman, DHS, 35.05. 9. Rachel Schiele, JHS, 34.75. 10. Madison Deics, LHS, 34.225.

BOYS SWIMMING

Mandan 116, Grand Forks 68

INDIVIDUAL RESULTS

200 medley relay: 1. Mandan (Ryan Bergman, TJ Reinhardt, Caleb Fry, Hunter Heinle), 1:50.39. 2. GF (Reed Erickson, Jacob Craven, Garrett Craven, Harrison Stockeland), 1:52.28.

200 freestyle: 1. Reinhardt, 1:57.67. 2. Fry, 2:06.64. 3. Erickson, 2:08.58. 4. Brock Bauer, M, 2:13.87. 5. Levi Dallum, GF, 2:16.04.

200 IM: 1. Bergman, 2:17.46. 2. Alex Binstock, M, 2:25.56. 3. Dan Musselman, GF, 2:29.65. 4. Cael Lorenz, GF, 2:30.5. 5. Carson Masseth, M, 2:49.39.

50 free: 1. Craven, 24.51. 2. Hunter Heinle, M, 24.83. 3. Ian Eilers, M, 25.16. 4. Noah Lennie, M, 25.91. 5. Nick Gasparini, GF, 26.57.

Diving: 1. Johnny Mindt, M, 340.1 (pool record). 2. Harrison Stockeland, GF, 148.4. 3. Sebastian Mott, M, 138.5. 4. Jayden Eckholm, M, 126.9. 5. Carson Lindemer, GF, 111.05.

100 butterfly: 1. Craven, 1:01.34. 2. Alex Binstock, M, 1:03.71. 3. Fry, 1:04.27. 4. Dallum, 1:16.54. 5. Carson Ohnstad, GF, 1:19.79.

100 free: 1. Heinle, 55.13. 2. Eric LaFleur, M, 56.44. 3. Lorenz, 56.7. 4. Lennie, 57.78. 5. Erickson, 58.43.

500 free: 1. Bergman, 5:32.38. 2. Bauer, 5:56.93. 3. Musselman, 5;59.65. 4. Clausen, 6:27.28. 5. Gavin Corley, M, 6:34.59.

200 free relay: 1. Mandan (Reinhardt, Heinle, Eilers, Lennie), 1:38.55. 2. GF, 1:45.90.

100 backstroke: 1. LaFleur, 1:03.45. 2. Wyatt Kelim, M, 1:06.63. 3. Gasparini, 1:07.68. 4. Stockeland, 1:14.03. 5. William Fergel, M, 1:17.9.

100 breaststroke: 1. Reinhardt, 1:06.73. 2. J.Craven, 1:11.04. 3. Masseth, 1:19.01. 4. G.Craven, 1:20.91. 5. Eiler, 1:24.82.

400 free relay: 1. GF (G.Graven, Erickson, Lorenz, J.Craven), 3:42.20. 2. M (Bergman, Lennie, Fry, LaFleur), 3:49.76.

Century Invite

TEAM RESULTS

1. Minot 491.5. 2. Century 353. 3. West Fargo 253. 4. Fargo South 170.5. 5. Mandan 159. 6. Jamestown 148. 7. Moorhead 131. 8. Williston 129. 9. Grand Forks 114. 10. Fargo Davies 108. 11. West Fargo Sheyenne 75. 12. Dickinson 69. 13. Legacy 49. 14. Wahpeton 37, Bismarck 14.

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 8)

200 medley relay: 1. CHS (Charles Koebele, Jayden Porter, Riley Kaul, Will Dohrmann), 1:42.48. 2. WF, 1:45.51. 3. Minot, 1:46.05. 4. Moorhead, 1:47.39. 5. South, 1:49.39. 6. Grand Forks 1:50.59. 7. Williston, 1:51.19. 8. Mandan (Ryan Bergman, TJ Reinhardt, Rhys Enget, Jonathan Babcock), 1:52.18.

200 freestyle: 1. Chris Birnbaum, CHS, 1:47.63. 2. Timothy Hulbert, WF, 1:53.59. 3. Alexander King, 1:54.15. 4. Ryan Johnson, CHS, 1:55.69. 5. Jack Wolsky, Minot, 1:56.68. 6. Cole Rasmusson, JHS, 1:59.72. 7. Kasey Chase, WF, 1:59.81. 8. Andrew Carlson, Davies, 2:00.94.

200 individual medley: 1. Eric Anderson, Wahpeton, 2:02.19. 2. Porter, 2:04.49. 3. William Walker-Roz, Minot, 2:06.93. 4. Koebele, 2:09.05. 5. Dominic Yoder, Minot, 2:10.35. 6. Erik Dougherty, Moor. 2:10.54. 7. Reinhardt, 2:11.96. 8. Levi VanBokern, Minot, 2:12.79.

50 free: 1. Will Dohrmann, CHS, 22.66. 2. Anthony Hollingsworth, South, 22.74. 3. Steve Novak, Minot, 23.11. 4. Jakob Craven, GF, 23.16. 5. Zac Spaulding, Minot, 23.4. 6. Mason Beck, DHS, 24.0. 7T. Jack Mehus, South, 24.1. 7T. Peyton Bartsch, Minot, 24.1.

Diving: 1. Johnny Mindt, Mandan, 493.4. 2. Connor Johnson, South, 414.45. 3. Layton King, Minot, 375.5. 4. Nate Thiner, South, 335. 5. Wyatt Hermanson, Mandan, 330.75. 6. Gage Poland, JHS, 325.8. 7. Zack Pfeifer, CHS, 322.95. 8. Dawson Wilson, DHS, 320.5.

100 butterfly: 1. Rhys Enget, Williston, 56.07. 2. Peyton Huss, Minot, 56.52. 3. Griffin Schaeffer, Minot, 58.08. 4. Kasey Chase, WF, 58.46. 5. Noah Jamison, WF, 58.6. 6. VanBokern, 58.66. 7. Riley Kaul, CHS, 58.99. 8. Dohrmann, 1:00.58.

100 free: 1. Hollingsworth, 50.33. 2. Spaulding, 50.94. 3. J.Craven, 51.73. 4. Reinhardt, 51.83. 5. Johnson, 51.95. 6. Schaeffer, 52.79. 7. Noah Haglund, JHS, 52.96. 8. Vaughn Raimo, WFS, 53.02.

500 free: 1. Birnbaum, 4:58.29. 2. King, 5:14.94. 3. Walker-Rozo, 5:19.57. 4. Huss, 5:19.92. 5. Rasmusson, 5;26.57. 6. Jonathan Babcock, WHS, 5:27.39. 7. Luke Domres, CHS, 5:28.24. 8. Carlson, 5:28.86.

200 free relay: 1. CHS (Dohrmann, Johnson, Harrison Adams, Birnbaum), 1:32.71. 2. Minot, 1:33.68. 3. South, 1:36.86. 4. WF, 1:38.47. 5. Mandan (Bergman, Ian Eilers, Riley Poppe, Hunter Heinle), 1:38.53. 6. Davies, 1:39.04. 7. JHS, 1:42.68. 8. Dickinson, 1:43.90.

100 backstroke: 1. Koebele, 55.62. 2. Anderson, 57.21. 3. Dominic Yoder, Minot, 57.57. 4. Raimo, 58.03. 5. Haglund, 59.24. 6. Kalen Hill, Minot, 1:00.8. 7. Tyler Binstock, WF, 1:00.09. 8. Bartsch, 1:00.64.

100 breaststroke: 1. Porter, 1:00.52. 2. Hulbert, 1:01.8. 3. Schaeffer, 1:02.78. 4. Wolsky, 1:03.95. 5. Dougherty, 1:04.12. 6. Riley Hjelden, WF, 1:07. 7. Jamison, 1:07.09. 8. Josh Boen, Minot, 1:07.41.

400 free relay: 1. CHS (Birnbaum, Koebele, Johnson, Porter), 3:22.91. 2. Minot, 3:29. 3. WF, 3:32.68. 4. Moorhead, 3:36.96. 5. Williston, 3:38.66. 6. Mandan (Reinhardt, Noah Lennie, Eric LaFleur, Poppe), 3:41.64. 7. JHS, 3:43.44. 8. WFS, 3:45.23.

BOYS HOCKEY

Jamestown 5, Mandan 2

Mandan;0;1;1;-;2

Jamestown;0;2;3;-;5

First period: No scoring.

Second period: 1. Man, Jackson Zittleman (Josh Moe), :54; 2. J, Corey Nelson (Gavin Haut, Tommy Falk), 8:18 PP; 3. J, Alex Stockert (Cooper Allen), 11:12 PP

Third period: 4. J, Jace Thompson (Nelson, Brxton Jorissen), 1:01 PP; 5. Man, Zittleman (unassisted), 10:43 PP; 6. J, Joe Cummings (Stocket), 16:17 EN; 7. J, Thompson (Tommy Falk), 16:48.

Goalie saves: Man, Maysion Mattern 9-10-9--28. J, Riley Gerhardt 11-14-21--46.

Penalties: Man, 8 for 16 minutes. J, 3 for 6 minutes.

Mandan 4, Bottineau 2

Mandan;2;1;1;--;4

Bottineau;1;0;1;--;2

First period: 1. Mandan, Carter Berger, 15:35. 2. Bottineau, Ian Amsbaugh (Matt Olson), 14:04. 3. Mandan, Nate Lillis (Josh Moe, Josh Clark), 14;50.

Second period: 4. Mandan, Drew Condon (Lillis, Olin Halstengard), 12:57.

Third period: 5. Bottineau, Amsbaugh, 9:44. 6. Mandanm, Berger, 9:21.

Goalie saves: Mandan – Maysion Mattern 7-5-9—21. Bottineau – Tyler Olson 26-13-15—54.

Penalties: Mandan – 3 for 6 minute. Bottineau – 2 for 4 minutes.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0