Area Scores: Feb. 14 (Mandan News)
agate

Area Scores: Feb. 14 (Mandan News)

{{featured_button_text}}

CLASS B BASKETBALL POLLS

BOYS

(First-place votes in parentheses)

Team;W-L;Points;LW

1. Rugby (8);15-1;183;2

2. Four Winds-Minn. (11);14-1;181;1

3. St. John (1);164;3

4. Hatton-Northwood;13-2;124;6

5. Enderlin;14-1;121;7

6. Beulah;14-3;79;9

7. Richland;11-2;64;4

8. Thompson;11-4;52;NR

9. Kindred;12-3;39;NR

10. Hillsboro-CV;11-4;27;8

Others receiving votes: Shiloh Christian (13-4), Dickinson Trinity (14-3), New Rockford-Sheyenne (10-5), Edgeley-Kulm-Montpelier (13-2), New Salem-Almont (12-2), Bowman County (13-3), Underwood (13-2).

GIRLS

(First-place votes in parentheses)

Team;W-L;Points;LW

1. Kindred (12);17-0;189;1

2. Langdon-E-M;18-0;188;2

3. Trenton;19-0;148;4

4. Grafton;16-3;111;5

5. Kidder County;17-2;96;3

6. Four Winds-Minn.;15-3;91;7

7. Carrington;16-2;90;8

8. Mohall-L-S;18-1;70;9

9. Rugby;17-2;68;6

10. Thompson;15-3;39;10

Also receiving votes: LaMoure-Litchville-Marion (13-5), Central Cass (14-4), Grant County (15-3).

CLASS B BOYS BASKETBALL

HAZEN 96, RICHARDTON-TAYLOR 59

RT;11;25;53;59

Hazen;22;54;82;96

RICHARDTON-TAYLOR (59): Collin Grage 1, Conner Kuntz 16, Britton Paulson 17, Skyler Heiser 5, Beau Grinsteiner 9, Kajren Dohrman 2, Trey Bohlman 6, Owen Voigt 3. Totals: 15 FG, Three-pointers: Kuntz 3, Paulson 2, Grinsteiner 2, 8-14 FT, 12 Fouls.

HAZEN (96): Tyson Wick 5, Dawson Bruner 10, Talan Batke 6, Hunter Keller 7, Isaac Doll 18, Masno Wick 16, Garrett Ward 24, Matthew Schneider 4, Austin Richter 6. Totals: 33 FG, Three-pointers: Wick 3, Ward 2, Keller, Wick, 9-15 FT, 17 Fouls.

DUNSEITH 83, BOTTINEAU 68

Dunseith;20;42;60;83

Bottineau;19;28;53;68

DUNSEITH (83): Chad Parisien 3, Brenton Longie 12, Julius Grant 8, Treagan Azure 24, Sage Williams 27, Gabe Davis 9. Totals: 21 FG, 11-14 FT.

BOTTINEAU (68): Milan Davis 27, Nate Olson 2, Kaleb Wintemute 2, Jaden McCloud 29, Nevin George 6, Trasen Pollman 2. Totals: 16 FG, 3-4 FT.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

HAZEN 58, CENTER-STANTON 47

Hazen;16;30;46;58

CS;14;27;32;47

HAZEN (58): Sydney Mosset 19, Paige Erhardt 12, Hannah Sailer 9, Hope Ternes 7, Makenna Bruhmeier 6, Lani Carr 3, Madi Paul 2. Totals: 15 FG, Three-pointers: Sailer, Erhardt, 22-32 FT, 18 Fouls.

CENTER-STANTON (47): Kori Nagel 17, Katie Frank 11, Karsyn Haag 6, Hannah Hoffman 4, Kathryn Kraft 4, Cheyenne Clifton 3, Alyssa Hanson 2. Totals: 13 FG, Three-pointers: Frank 3, 12-18 FT, 24 Fouls (Hoffman 5).

FLASHER, WASHBURN 43

Flasher;21;45;57;73

Washburn;12;23;32;43

FLASHER (73): Leandra Schmidt 7, Lezlee Isbell 2, Faith Marion 14, Carlee Fuchs 2, Coral Alt 23, Tymber Boldt 15, Camryn Alt 10. Totals: 25 FG, Three-pointers: Coral Alt 3, 9-16 FT, 5 Fouls.

WASHBURN (43): Jenna Retterath 17, Kaylin Klindtworth 4, Brynn Hyttinen 4, Lauren Braun 2, Caitlin Scheresky 4, Ashlyn Schmitz 4, Ginger Goven 4, Olivia Retterath 4. Totals: 14 FG, Three-pointers: Retterath 3, Klindtworth, 3-4 FT, 14 Fouls.

ROLLA 67, MIDKOTA 62

Midkota;16;28;42;62

Rolla;19;39;55;67

MIDKOTA (62): Brenna Anderson 13, Emma Kollman 14, Josie Johnson 2, Tara Otto 10, Nicole Beckley 5, Hunter Peterson 18. Totals: 22 FG, 9-15 FT.

ROLLA (67): Skylar Arnold 9, Jaina Canapi 2, Kyleigh Wilkes 11, Morgan Leas 28, Isabelle Mears 13, Sara Kurtti 6. Totals: 23 FG, 6-8 FT.

EDGELEY-KULM-MONTPELIER 57, NAPOLEON-G-S 40

EKM;18;36;49;57

NGS;6;14;28;40

EDGELEY-KULM-MONTPELIER (57): Jacy Entzi 1, Emily Kinzler 14, Jocelynn Madcke 16, Mataeya Mathern 5, Maren Berntson 17, Norah Entzi 4. Totals: 17 FG, Three-pointers: Madcke 2, 21-33 FT, 15 Fouls.

NAPOLEON-GACKLE-STREETER (40): McKenzie Glatt 10, Kylie Breidenbach 2, Courtney Thompson 5, Tanecia Kleppe 4, Sophie Ketterling 2, Teagan Erbele 11, Jazlyn Weigel 6. Totals: 16 FG, Three-pointers: Thompson 5, Glatt 2, 5-11 FT, 20 Fouls (Breidenbach 5).

BOYS HOCKEY

WEST REGION

;W-L-SOW-SOL;Overall;Pts

Minot;12-1-0-0;14-5-0;42

Century;10-2-0-0;12-7-0;33

Bismarck;7-5-0-0;8-11-0;27

Jamestown;7-7-0-0;11-7-0;21

Mandan;7-7-0-0;9-10-0;21

Williston;6-8-0-0;7-11-0;18

Dickinson;5-9-0-0;8-9-0;15

Bottineau-Rugby;4-8-0-0;9-11-0;12

Hazen-Beulah;0-11-0-0;2-15-0;0

Tuesday, Feb. 11

Bismarck at Century, 7:15

Mandan at Jamestown, 7:30

Williston at Minot

Hazen-Beulah at Dickinson

Thursday, Feb. 13

Hazen-Beulah at Mandan, 7:30

Friday, Feb. 14

Jamestown at Bismarck, 7:15

Century at Bottineau-Rugby, 7 (6 points)

Saturday, Feb. 15

Dickinson at Williston

REGULAR SEASON ENDS

Feb. 20-22

West Region Tournament at Bismarck

Feb, 27-29

State Tournament at Fargo

SCOREBOARD

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Minot Ryan 51, Lewis and Clark-Berthold 32

Dunseith 83, Bottineau 68

Hazen 96, Richardton-Taylor 59

Langdon Area 70, Cavalier 45

Kenmare 58, Divide County 56

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Carrington 53, Thompson 47

Central Cass 57, Oakes 51

Hazen 58, Center-Stanton 47

Kindred 78, Enderlin 27

Medina-Pingree-Buchanan 73, New Rockford-Sheyenne 47

Minot 53, Bismarck Legacy 52

Ray 65, South Prairie 40

Rolla 67, Midkota 62

Timber Lake, S.D. 55, Standing Rock 46

New Salem-Almont 40, Max 28

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

The Morton County 4-H Livestock Judging Team competed in the Badlands Livestock Judging Contest on Feb. 8 in Bowman. There were 54 junior indi…

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News