Area Scores: Dec. 20 (Mandan News)
agate

Area Scores: Dec. 20 (Mandan News)

{{featured_button_text}}

AREA SCORES

CLASS B BOYS BASKETBALL

LINTON-HMB 79, Napoleon-GS 56

Linton;22;33;61;79

NGS;10;21;36;56

LINTON-HMB (79): Korrigan Look 16, Landon Bosch 16, Carter Renz 10, Paul McCrory 14, Lucas Schumacher 20, Grant Bosch 3. Totals: 31-71 9-11 79.

NAPOLEON-GS (56): Trenton Erbele 12, Kayden Sperle 12, Ethan Johnson 2, Jaxcen Glatt 12, Carson Thompson 10, Patrick Pechtel 3, Jordan Kuipers 5. Totals: 23-61 3-8 56.

3-pointers: L 8-26 (Look 4, Renz 2, G. Bosch 1, L. Bosch 1); N 7-21 (hompson 2, Glatt 2, Sperle 1, Pechtel 1, Kuipers 1). Fouls: L 11, N 9. Fouled out: None. Rebounds: L 33 (Schumacher 7), N 39 (Sperle 9). Turnovers: L 6, N 21. Assists: L 22 (Schumacher 8), N 16 (Thompson 8). Steals: L 13 (Renz 5), N 2 (Thompson 2). Blocked shots: L 0, N 0.

CLASS B GIRLS BASKETBALL

GLEN ULLIN-HEBRON 54, CENTER-STANTON 43

GU-H;16;35;38;54

C-S;15;20;35;43

GLEN ULLIN-HEBRON (54): Taylor Christensen 19, Kaley Schatz 10, Taizlee Glass 9, Courtnee Soupir 8, Chelsey Duppong 4, Micayla Schneider 4. Totals: 18 10-18 54.

CENTER-STANTON 43): Kori Nagel 15, Hannah Hoffman 13, Katie Frank 6, Kathryn Kraft 4, Karsyn Haag 2, Cheyenne Clinton 2, Alyssa Hanson 1. Totals: 18 3-14 43.

3-pointers: GUH 8 (Christensen 4, Schatz 3, Soupir 1); CS 4 (Hoffman 3, Frank 1). FoulsL: GUH 14, CS 20.

WILTON-WING 53, NEW SALEM-ALMONT 25

NSA;4;8;21;25

WW;14;35;45;53

NEW SALEM-ALMONT (25): Kendyl Hoger 4, Fayth Hoger 1, Emily Norman 5, Jacklyn Pazdernik 13, Marlee Bittner 2. Totals: 9 6-17 25.

WILTON-WING (53): Hailey Quam 24, Kaia Johnsobn 9, Austyn Schafer 7, Kesley Buckmeister 6, Kalyssa Schock 5, Taryn Schurhamer 1, Kynlee Wolff 1. Totals: 24 3-8 53.

3-pointers: NSA 1 (Morman), WW 2 (Johnson 1, Schock 1). Fouls: NSA 11, WW 21. Fouled out: None.

LAMOURE-LM 48, ELLENDALE 20

LLM;17;30;43;48

Ellendale;0;5;15;20

LAMOURE-LM (48): Kaylynn Siedschlag 18, Ellie Holen 15, Molly Musland 5, Mollie Robins 3, Alyssa Ragan 3, Allie Hebl 2, Nateal Rodin 1. Totals: 20 4-8 48.

ELLENDALE (20): Jada Henningsen 6, Morgan Fischer 5, Abigail Peterson 3, Christena Walker 2, Abigail Molan 2, Calli Hauck 2. Totals: 8 1-3 20.

3-pointers: L 4 (Seidschlag 2, Robbins 1, Holen 1); E 3 (Henningsen 2, Fischer 1). Fouls: L 5, E 6.

EDGELEY-KM 55, STRASBURG-ZEELAND 50

S-Z;13;24;36;50

EKM;11;28;40;55

STRASBURG-ZEELAND (50): Kassandra Hulm 11, Madison Vandervorst 11, Shelby Vandervorst 10, Lilly Haak 8, Abby Scherr 8, Morgan Huizenga 2.

EDGELEY-KULM-MONTPELIER (55): Maren Berntson 14, Keyahoe Musland 10, Kiara Jangula 9, Joielynn Nockle 7, Jacy Entzi 5, Reagan Teske 4, Emily Kinzler 3, Norah Entzi 3.

FLASHER 51, NEW ENGLAND 44

Flasher;15;26;33;51

NE;18;30;34;44

FLASHER: Leandra Schmidt 4, Faith Marion 8, Coral Alt 15, Tymber Boldt 10, Camryn Alt 14. Totals: 16 FG, 16-21 FT.

NE: Elli Rettinger 4, Shelly Kathrein 19, Hadley Binstock 2, Grace Dinius 2, Molly Rayhorn 13, Emily Dinius 2. Totals: 16 FG, 3-10 FT.

Three-pointers: Flas 3 (Co.Alt 2, Ca.Alt 1), NE 3 (Rayhorn 3). Fouls: Flas 10, NE 17. Fouled out: None.

CARRINGTON 62, NEW ROCKFORD-SHEYENNE 48

Carrington;14;25;48;62

NRS;9;23;32;48

CARRINGTON: Kiera Eli 20, Marah Schmitz 12, Sydnie Grager 10, Hannah Hagel 9, Addison Hoornaert 6, Lexus Page 3. Totals: 22 FG, 8-12 FT.

NEW ROCKFORD-SHEYENNE: Dani Bjerke 13, Hannah Haley 10, Cassie Longnecker 10, Chloe Heinz 6, Kayahna Hopfauf 4, Kenna Munson 3. Totals: 17 FG, 9-18 FT.

Three-pointers: Carr 8 (Eli 4, Schmitz 2, Hoornaert 1, Page 1), NRS 4 (Longnecker 2, Bjerke 2). Fouls: Carrington 12, NRS 16. Fouled out: None.

Records: Carrington 5-0, NRS 3-3.

NEW TOWN 70, KILLDEER 37

(Monday)

Killdeer;10;28;28;37

New Town;20;38;50;70

KILLDEER (37): Tyra Dahlen 13, Shyanne Oversen 9, Gracie Doe 8, Madison Wilhelm 3, Chelsey Morlock 2, Liza Stahl 2.

NEW TOWN (70): Ivy Fox 18, Zoe Fox 12, Brooklyn Fox 10, Shay Brunelle 8, Carter Charboneau 7, Jonna Brady 7, Makalia Martin 4, Mya Johnson 4.

BOYS HOCKEY

CENTURY 5, MANDAN 0

Century;1;1;3;--;5

Mandan;0;0;0;--;0

First period: 1. C, Cru Walker (unassisted), 7:50.

Second period: 2. C, Colton Schulte (Connor Hanson), 15:55.

Third period: 3. C, Schulte (Austin Wald, Dawson Shirley), 3:40. 4. C, Connor Hanson (Shirley, Kieffer Long), 9:24. 5. C, Joel Huber (Alek Fosland, Cullen Curl), 16:07.

Goalie saves: C -- Holden Ubl 4-7-2 -- 13. M -- Zane Clausen 14-13-9 -- 36.

Penalties: C -- 1 minor. M -- 3 minors.

Records: Century 2-1-0-0, 3-3-0-0; Mandan 2-3-0-0, 3-3-0-0.

GIRLS HOCKEY

BISMARCK 12, MANDAN 1

At Capital Ice Complex

Mandan;0;0;1;-;1

Bismarck;5;5;2;-;12

First period: 1. Bis, Paige Hanson (Averie Hanson, Cameron Schmidt), 1:53. 2. Bis, Noelle Martin (unassisted), 2:52. 3. Bis, A.Hanson (Jayda Krikorian), 6:23. 4. Bis, Riley Ball (Madison Brown), 13:10. 5. Bis, Brown (Ball, Schmidt), 16:22.

Second period: 6. Bis, Brown (Ball), 1:25. 7. Bis, Madison Cole (Brown), 2:13. 8. Bis, P.Hanson (Brown), 6:33. 9. Bis, Olivia Hertz (Aliya Goetzfried, Marissa Shea), 6:58. 10. Bis, P.Hanson (Goetzfried, Schmidt), 14:59.

Third period: 11. Bis, P.Hanson (Anna German, Brown), 0:40. 12. Bis, Ella Reister (Anika Butts, Krikorian), 6:30. 13. Man, Maci Berg (Madison Hertz, MiKayla Fleck), 13:05.

Goalkeeper saves: Man – Jayli Wandler 8-x-x – 8; Autumn Scheetz 8-3-x – 11; Trystin Neustel x-8-10 – 18. Bis – Karsyn Hellman 3-5-1 – 9.

Penalties: Man – 7 minors, Bis – 7 minors.

N.D. SCORES

TUESDAY

College men’s basketball

Mary 79, Maine-Fort Kent 33

North Dakota 109, Northland 50

Class A boys basketball

Dickinson 92, Watford City 56

Fargo Davies 65, Grand Forks Red River 42

Grand Forks Central 59, Fargo North 52

Jamestown 63, Bismarck Legacy 54

Minot 76, Bismarck St. Mary’s 56

Turtle Mountain 62, Bismarck Century 59

West Fargo 66, Wahpeton 51

West Fargo Sheyenne 92, Valley City 39

Class A girls basketball

Bismarck Century 88, Turtle Mountain 46

Bismarck Legacy 44, Jamestown 34

Bismarck St. Mary’s 53, Minot 50

Mandan 65, Bismarck 43

Watford City 44, Dickinson 40

West Fargo 75, Wahpeton 50

Class B boys basketball

Beulah 73, New Town 65

Des Lacs-Burlington 78, Parshall 37

Linton-HMB 79, Napoleon-Gackle-Streeter 56

Roughrider Tournament

Bowman County 77, Richardton-Taylor 57

New England 59, Mott-Regent 45

Stanley Tournament

Consolation

Berthold 65, Tioga 33

First round

Powers Lake 74, Burke County 43

North Shore-Plaza 73, Divide County 52

Velva Tournament

First round

South Prairie 53, Velva 51

Class B girls basketball

Carrington 62, New Rockford-Sheyenne 48

Central Cass 62, Richland 35

Des Lacs-Burlington 46, Garrison 34

Flasher 51, New England 44

Glen Ullin-Hebron 54, Center-Stanton 43

Hillsboro-Central Valley 42, Hatton-Northwood 33

Kenmare 48, Berthold 38

LaMoure-Litchville-Marion 48, Ellendale 20

Milnor-North Sargent 47, Lisbon 30

Mohall-Lansford-Sherwood 61, Westhope-Newburg 41

Nedrose 38, North Shore-Plaza 24

Strasburg-Zeeland 59, Edgeley-Kulm-Montpelier 55

Surrey 65, Drake-Anamoose 20

Wilton-Wing 53, New Salem-Almont 25

High school boys hockey

Bismarck Century 5, Mandan 0

Fargo North 4, Grafton-Park River 2

Jamestown 7, Detroit Lakes, Minn. 1

Minot 2, Bismarck 1

West Fargo 3, Fargo South-Shanley 2, OT

High school girls hockey

Bismarck 12, Mandan 1

Fargo Davies 3, Devils Lake 0

Fargo North-South 6, West Fargo 1

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News