REC DIGEST

RUNNING

TURKEY TROT

Nov. 23 in Bismarck

5K RUN

Top 50

 1. Connor Danielson, Grand Forks, 15:51. 2. Cataldo Didonna, 16:00. 3. Nate Peterson, Roseglen, 16:04. 4. Beezer Skime, Fargo, 16:56. 5. Evan Sayler, 17:42. 6. Mathew Nicklos, Dickinson, 18:26. 7. Amber Blackhurst, Beulah, 18:30. 8. John Christi Faller, St. Paul, Minn., 19:07. 9. William Fleck, Mandan, 19:24. 10. Eddie Cullum, 19:37. 11. Shalae Lindell, 19:40. 12. Jacob Richter, 19:49. 13. Daniel McGurren, 19:49. 14. Logan Brown, 20:01. 15. Clayton Mannie, Mandan, 20:26. 16. Laif Olson, Bismarck, 20:30. 17. Brennan Tyler, 20:32. 18. Ryan Drummond, Fargo, 20:32. 19. Grace Gannon, 20:35. 20. Eric Carufel, Mandan, 20:39.

 21. Jonah Warwick, Fargo, 20:41. 22. Angeline Gannon, 20:51. 23. Drew Knutson, 21:00. 24. Joslin Seidel, Briggs, Ohio, 21:01. 25. Truitt Brannon, 21:06. 26. Brandon Klein, 21:06. 27. Ben Weigum, 21:07. 28. Daytin Farley, 21:17. 29. Jeffrey Sande, Dallas, 21:33. 30. Kyler Kadrmas, 21:37. 31. Jeff Jordan, Lefor, 21:39. 32. Lucas Wetzel, 21:41. 33. Joe Olheiser, 21:50. 34. Monty Lund, Williston, 21:55. 35. Ryan Hunt, 21:58. 36. Julian Wilhelm, Mandan, 22:06. 37. Matthew Zimmer, Jamestown, 22:12. 38. Sean Hintz, 22:14. 39. Jonah Krebs, 22:16. 40. Jeremy Knutson, 22:17.

 41. Rocco Brannan, 22:18. 42. Jason Neutz, 22:19. 43. Bart Brackin, 22:19. 44. Amanda Knutson, 22:21. 45. Savannah Sederquist, Audubon, Minn., 22:26. 46. Korey Karls, Woodbury, Minn., 22:29. 47. Kyle Wegner, Dickinson, 22:30. 48. Kenneth Starr, Fort Yates, 22:31. 49. Kevin Kindel, 22:34. 50. Dreyson Owens, 22:34.

Top 10 Women

 7. Amber Blackhurst. 11. Shalae Lindell. 19. Grace Gannon. 22. Angeline Gannon. 24. Joslin Seidel.

5K WALK

Top 50

 1. Alayna Vallejo, 29:16. 2. Samuel Pierce, Mandan, 30:17. 3. Haleigh Springan, 30:27. 4. Mark Johnson, 32:31. 5. Jessica Varriano, Mandan, 33:10. 6. Jill Gunderson, Baldwin, 33:31. 7. Jane Bakkum, Baldwin, 33:31. 8. Dave LIndell, 35:08. 9. Dedra Wood, 35:12. 10. Joshua Wood, 35:18. 11. Kaitlyn Hanson, 35:25. 12. Kimberly Hansen, Fargo, 35:42. 13. Lee Pierce, Mandan, 35:42. 14. Datriua Wiest, 35:53. 15. Samantha Hansen, Fargo, 37:28. 16. Deinita Kraenzel, 38:11. 17. Tara Steele, 38:12. 18. Brinley Steele, 38:12. 19. Rechaye Mannie, Mandan, 38:36. 20. Liz Anderson, Fargo, 38:38.

 21. Heather Fried, Mandan, 39:15. 22. Hailey Fried, Mandan, 39:21. 23. Lenny Bassert, 39:24. 24. Samara Link, 39:26. 25. Annette Link, 39:28. 26. Jean Cederstrom, 39:50. 27. Brad Bartholomay, West Fargo, 39:53. 28. Janice Boyd, 40:18. 29. Mary Robinson, 40:22. 30. Kayla Heilman, Mandan, 40:30. 31. Debbie Bartholomay, West Fargo, 40:47. 32. Hannah Hintz, 41:25. 33. Francis Gabriel, 41:26. 34. Michelle Hintz, 41:26. 35. Kim Wood, 41:30. 36. Zoya Darouie, 41:31. 37. Laura Kourajian, 41:34. 38. Lauren Sneddon, 41:35. 39. Katie Fields, 41:36. 40. Iaunica Jordan, Lefor, 41:47.

 41. Ieesha Jordan, Lefor, 41:48. 42. Madeline Erickson, 42:18. 43. Becky Geiger, 42:32. 44. Zarina Darouie, 42:40. 45. Leon Uhrich, 42:42. 46. Darcy Darouie, 42:52. 47. Kayla Weiss, Mandan, 42:58. 48. Jean Holwagner, Baldwin, 42:59. 49. Grace Holwagner, Baldwin, 43:00. 50. Paulette Kerzmann, 43:09.

Top 10 Women

 1. Alayna Vallejo. 3. Haleigh Springan. 5. Jessica Varriano. 6. Jill Gunderson, 7. Jane Bakkum, Baldwin.

 NOTES: All finishers from Bismarck unless otherwise indicates. ... 839 runners finished the 5K run, 257 completed the 5K walk.

POOL

DAKOTA POOL LEAGUE: HOLIDAY SINGLES TOURNAMENT

Nov. 24-25

Open A 8-Ball Division (37 players):

1.;Randy Zimmerman

2.;Kurt Schmidt

3.;Todd Friesz

4.;Blaine Lundstrom

5.;Kevin Weisbeck

6.;Dave Faut

7.;John Fehr

8.;Leo Schmidt

Open B 8-Ball Division (51 players)

1.;Jason Burnham

2.;Duane Anderson

3.;Dave Paulson

4.;Wade Zimmerman

5.;Marlon Whiteman

6.;Donnie Gosselin

7.;Cory Koppang

8.;Ross Gardiner

9.;Alexander Andujar

10.;Roger Domson

11.;John Huddleson

12.;Cody Anderson

Women's 8-Ball Division (19 players)

1.;Kathy Hanson

2.;Cheri Klingenstein

3.;Tammy Zimmerman

4.;Paige Lemer

Open A 9-Ball Division (19 players)

1.;Dan Fisher

2.;John Bearstail

3.;Frank Howe

4.;Jason Sjol

Open B 9-Ball Division (32 players)

1.;Jason Burnham

2.;Todd Kraft

3.;Clifton Erickson

4.;Wade Zimmerman

5.;Marlon Whiteman

6.;Paige Lemer

Junior Division (6 players)

1.;Thomas Bearstail

2.;Riley Anderson

3.;Bentley Maas

0
0
0
0
0