COLLEGE BASKETBALL

Northern Sun

MEN

North

Team;Conf.;Overall

16 Northern State;16-2;23-3

St. Cloud State;13-4;17-6

Minot State;11-7;17-7

Bemidji State;7-11;10-13

Minnesota Crookston;6-12;9-15

Minnesota Duluth;5-12;9-14

MSU Moorhead;4-14;6-18

U-Mary;3-15;5-17

South

Team;Conf.;Overall

RV MSU Mankato;15-3;19-5

Southwest Minnesota State;13-5;17-7

Sioux Falls;11-7;16-8

Winona State;11-7;16-8

Augustana;9-9;14-10

Wayne State;8-10;13-13

Upper Iowa;7-11;14-13

Concordia-St. Paul;4-14;5-19

Players of the week 

Sean Smith, St. Cloud State

Drew Guebert, Sioux Falls

Friday's games

U-Mary at St. Cloud State, 8 p.m.

Minot State at Duluth

Sioux Falls at Augustana

Southwest Minnesota State at Wayne State

Upper Iowa at Mankato

Northern State at Crookston

MSU Moorhead at Bemidji State

Winona at Concordia-St. Paul

Saturday's games

U-Mary at Duluth, 6 p.m.

Northern State at Bemidji State

Winona State at Mankato

SW Minn. State at Augustana

Upper Iowa at Concordia-St. Paul

Moorhead at Crookston

Minot State at St. Cloud

Sioux Falls at Wayne State

WOMEN

North

Team;Conf.;Overall

RV MSU Moorhead;16-2;19-3

Northern State;15-3;20-4

St. Cloud State;11-6;14-7

Minnesota Duluth;10-7;13-8

Minot State;10-8;13-9

U-Mary;8-10;12-12

Minnesota-Crookston;6-12;6-16

Bemidji State;3-15;4-18

South

Team;Conf.;Overall

7 Augustana;17-1;21-1

Wayne State;14-4;20-6

Sioux Falls;10-8;13-9

Winona State;9-9;13-9

MSU Mankato;6-12;8-16

Concordia-St. Paul;4-14;7-17

Southwest Minnesota State;4-14;5-16

Upper Iowa;0-18;2-22

Players of the week 

Miranda Ristau, Northern State

Logan O'Farrell, Augustana

Friday's games

U-Mary at St. Cloud State, 6 p.m.

Minot State at Duluth

Sioux Falls at Augustana

Southwest Minnesota State at Wayne State

Upper Iowa at Mankato

Northern State at Crookston

MSU Moorhead at Bemidji State

Winona at Concordia-St. Paul

Saturday's games

U-Mary at Duluth, 4 p.m.

Northern State at Bemidji State

Winona State at Mankato

SW Minn. State at Augustana

Upper Iowa at Concordia-St. Paul

Moorhead at Crookston

Minot State at St. Cloud

Sioux Falls at Wayne State

NSIC WRESTLING

Athlete of the week

Daniel Close, MSU Mankato

CLASS B GIRLS BASKETALL

DISTRICT 9 TOURNAMENT

Feb. 9-10, 12

At Shiloh Christian

Friday, Feb. 9 schedule

Game 1: No. 4 Flasher vs. No. 5 New Salem-Almont, 6 p.m.

Game 2: No. 3 Standing Rock vs. No. 6 Solen, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 10 schedule

Game 3: No. 1 Shiloh Christian vs. Game 1 Winner, 6 p.m.

Game 4: No. 2 Grant County vs. Game 2 Winner, 7:30 p.m

Monday, Feb. 11 schedule

Region qualifiers

Game 5: Loser Game 4 vs. Loser Game 1, 4:30 p.m.

Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 2

Championship

Game 7: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m.

0
0
0
0
0