COLLEGE HOCKEY

NORTH DAKOTA 4, WESTERN MICHIGAN 1

GRAND FORKS – A three-goal third period helped the University of North Dakota finish off a weekend sweep of Western Michigan.

Cole Smith, Hayden Shaw and Grant Mismash scored in the final period to spark UND to a 4-1 NCHC victory on Saturday night at Ralph Engelstad Arena.

Smith’s even-strength goal seven seconds into the third period gave North Dakota the lead. Shaw’s power-play tally at 11:59 gave the hosts a two-goal lead and Mismash added an insurance goal at 14:26.

Western Michigan struck first as Austin Rueschhoff scored at 8:33 of the second to give the Broncos a 1-0 lead. Nick Jones scored at 19:37 of the second to help North Dakota even it up going to the final period.

Cam Johnson made 19 saves for North Dakota (10-4-4, 5-2-1-1 NCHC) moved into first place in the league with 17 points.

Ben Blacker had 21 saves for Western Michigan (9-7-1, 5-3-0-0 NCHC), which is tied for second with 15 points along with St. Cloud State and Denver.

NAHL

AUSTIN 8, BOBCATS 6

The Austin Bruins went 5-for-5 in a penalty-filled NAHL game to earn a series sweep of the Bismarck Bobcats on Saturday.

Evan Cholak and Jaden Shields connected for two goals apiece for Austin, now 12-6-1. Ty Enns tallied three goals for the Bobcats, now 12-11-2.

Austin outshot the Bobcats 31-18.

AUSTIN 8, BOBCATS 6

Austin;2;2;4;--;8

Bobcats;4;0;2;--;6

First period: 1. B, Ty Enns (Michael Mahan), 1:17. 2. A, Jaden Shields (Dante Sheriff, Dante Zapata). 3. B, Jared Resseguie (unassisted), 8:18. 4. B, Jacob Marti (Joseph Mancuso, Dylan Giorgio), 11:01. 5. A, Andy Willis (Evan Cholak), 13:09, PP. 6. B, Enns (Grant Johnson, Resseguie), 17:54, PP.

Second period: 7. A, Sheriff (Chase Pilawski), 1:24. 8. A, Dan Petrick (Vlademar Ahlberg), 11:14.

Third period: 9. B, Enns (Johnson), 5:52. 10. A, Cholak (Willis, Travis Kothenbeutel), 8:29,PP. 11. A, Cholak (Willis, Kothenbeutel), 9:09, PP. 12. A. Shields (Alex Mella, Sheriff), 10:22 PP. 13. A, Kothenbeutel (Pilawski), 10:54, PP. 14. B, Lukas Millen (Marti, Patrick O'Connor), 16:55, PP, EN.

Goalie saves: A -- Mads Sogaard 7, Alex Schilling 5. B -- Ryan Ullan 26, John Roberts 2.

Penalties: A 8 minors, 1 major, 1 10-minute misconduct; B 5 minors, 2 majors, 3 10-minute misconducts, 1 gross misconduct, 1 game misconduct.

Records: Austin 12-6-1 (25 points), Bismarck 12-11-2 (26).

GIRLS HOCKEY

WEST FARGO 3, MANDAN 0

Mandan;0;0;0;--;0

West Fargo;0;1;2;--;3

First period: No scoring.

Second period: 1. WF, Mattyson Barta (Madison Hjelden, Courtney Walsh), 4:10, PP.

Third period: 2. WF, Hjelden (Barta), 3:21.3. WF, Hjelden (Walsh), 5:17.

Goalie saves: M -- Autumn Scheetz 13-19-11 -- 43. WF -- Brooklyn Myrvik 5-6-6 -- 17.

Penalties: M 4 minors, WF 3 minors.

MEN’S BASKETBALL

NORTHERN STATE 75, U-MARY 66

NORTHERN STATE (75): Gabe King 7-12 0-0 18, DJ Pollard 5-9 4-5 16, Darin Peterka 4-11 1-1 10, Ian Smith 3-7 3-4 9, Logan Doyle 1-2 1-2 3, Bo Fries 3-5 0-0 9, Carter Evans 3-5 1-2 7, Andrew Kaliman 1-3 0-0 3. Totals: 27-54 10-14 75.

U-MARY (66): Keith Hunter 6-15 1-2 16, Trevor Zacher 4-10 0-0 9, Matthew Kreklow 4-7 0-0 8, Tom Kubank 3-6 0-0 7, Jaylan White 0-6 4-5 4, Brody Sharkey 5-8 5-8 16, Wyatt Carr 0-0 2-2 2, Lucas Mayer 0-2 2-2 2, Michael Gorder 1-1 0-0 2, Connor Hellebust 0-0 0-0 0. Totals: 23-55 14-19 66.

Halftime: NSU 41, UM 30.

Three-pointers: NSU 11-27 (King 4, Pollard 2, Peterka 1, Fries 3, Kaliman 1), UM 6-17 (Hunter 3, Zacher 1, Kubank 1, Sharkey 1). Rebounds: NSU 36 (Smith 9), UM 25 (2 with 6). Fouls: NSU 17, UM 16. Fouled out: None. Assists: NSU 20 (Smith 5), UM 10 (White 4). Turnovers: NSU 13, UM 7. Steals: NSU 4 (4 with 1), UM 6 (Sharkey 2). Blocked shots: NSU 5 (2 with 2), UM 1 (Kreklow 1).

Records: NSU 8-1, 2-0 NSIC; UM 2-5, 0-3 NSIC.

UNITED TRIBES 101, MILES CC 96

MILES (96): Perion Little 10-16 5-6 28. Erie Olonade 6-20 0-0 12, Gavin Gundlach 5-7 0-1 12, Daqazemarr Wyche 5-7 0-0 12, Jaxon Hinch 1-2 0-0 3, Jaron Ponder 2-4 1-2 5, Jonathan Tchyusse 4-8 2-2 10, Andrea Lo Biondo 7-10 0-1 14, Joey Lodine 0-0 0-0 0. Totals: 40-74 8-12 96.

UNITED TRIBES (101): Montel Carlow 5-12 1-2 14, Steven Redfox Jr. 0-0 0-0 0, Sam Pendleton 1-7 0-0 2, Rob McClain 5-8 0-0 10, Shayden Keplin 8-16 7-8 29, Jacob Martin 0-3 0-0 0, Xavier Norris 5-10 0-0 14, Robert Beaulieu 2-3 1-1 5, Ernest Grant 3-5 0-0 9, Tommy Williams 1-3 0-0 2, Bearpaw Mosley 8-12 0-0 16. Totals: 38-79 9-11 101.

Halftime: MCC 50, UTTC 34.

Three-pointers: MCC 8-16 (Little 3, Gundlach 2, Wyche 2), UTTC 16-34 (Carlow 3, Keplin 6, Norris 4, Grant 3). Rebounds: MCC 37 (Lo Biondo 9), UTTC 42 (McClain 15). Fouls: MCC 16, UTTC 15. Fouled out: None. Assists: MCC 11 (Little 4), UTTC 29 (Pendleton 9). Turnovers: MCC 16, UTTC 15. Steals: MCC 13 (Little 4), UTTC 7 (Pendleton 3). Blocked shots: MCC 2 (Lo Biondo 2), UTC 6 (2 with 2).

BISMARCK STATE 112, LITTLE BIG HORN 96

LITTLE BIG HORN (96): Yberson Augustin 12-20 3-5 29, Marc-Joubert Maisonnet 13-24 2-2 28, Virgil McCormick 6-13 0-1 16, Draven Hart 3-12 0-0 6, Larry McCormickl 6-15 1-2 17. Totals: 40-84 6-10 96.

BISMARCK STATE (112): Austin Slaughter 13-20 1-3 27, KyJuan Johnson 3-6 0-0 7, Dante Fischer 1-6 0-0 2, Donovan Lopez 2-5 0-0 5, Brody Nieuwsma 8-12 1-1 20, Luke Leingang 9-17 2-2 20, Zac Martin 1-3 0-0 2, Drew Pearson 5-17 2-2 13, Connor Piatz 1-6 0-0 2, Alex Horner 0-1 0-0 0, Kaelen Johnson 6-10 2-2 14. Totals: 49-103 8-10 112.

Halftime: BSC 73, LBHC 42.

Three-pointers: LBHC 10-26 (Augustin 2, V.McCormick 4, L.McCormick 4). BSC 6-25 (Johnson 1, Lopez 1, Nieuwsma 3, Pearson 1). Rebounds: LBHC 42 (Maisonnet 12), BSC 59 (2 with 12). Fouls: LBHC 15, BSC 14. Fouled out: None. Assists: LBHC 24 (Hart 8), BSC 31 (Johnson 10). Turnovers: LBHC 19, BSC 20. Steals: LBHC 13 (2 with 4), BSC 10 (Pearson 3). Blocked shots: LBHC 2 (2 with 1), BSC 1 (Johnson 1).

Records: BSC 5-3.

WOMEN’S BASKETBALL

NORTHERN STATE 72, U-MARY 61

NSU;25;47;60;72

U-Mary;15;32;51;61

NORTHERN STATE (72): Jill Conrad 7-13 0-0 15, Miranda Ristau 5-12 0-1 10, Alexis Tappe 4-9 0-0 9, Jessi Marti 3-6 0-0 7, Brianna Kusler 1-4 0-0 3, Sara Tvedt 8-11 4-6 20, Haley Froelich 2-4 0-0 5, Brynn Flakus 1-1 0-0 3, Gabby Laimer 0-2 0-0 0, Anika Fredrick 0-1 0-0 0. Totals: 31-63 4-7 72.

U-MARY (61): Lauren Rotunda 8-17 1-2 18, Gabbie Bohl 6-17 6-8 18, Macy Williams 4-10 1-2 11, Cassie Askvig 2-4 2-2 6, Dani Williams 2-6 0-0 6, Jordyn Jossart 1-3 0-0 2, Christal Hearn 0-4 0-0 0, Isabel Schmelzer 0-0 0-0 0. Totals: 23-61 10-14 61.

Three-pointers: NSU 6-13 (Conrad 1, Tappe 1, Marti 1, Kusler 1, Flakus 1, Froelich 1), UM 5-17 (Rotunda 1, M.Williams 2, D.Williams 2). Rebounds: NSU 46 (2 with 8), UM 29 (Askvig 8). Fouls: NSU 12, UM 12. Fouled out: None. Assists: NSU 25 (2 with 7), UM 11 (M.Williams 4). Turnovers: NSU 15, UM 9. Steals: NSU 3 (Conrad 2), UM 10 (Rotunda 5). Blocked shots: NSU 1 (Ristau 1), UM 5 (Bohl 3).

Records: NSU 6-1, 2-0 NSIC; UM 4-5, 0-3 NSIC.

BISMARCK STATE 123, LITTLE BIG HORN 73

LBHC;17;39;59;73

BSC;48;71;97;123

LITTLE BIG HORN (73): Tamia Two Moons 10-29 4-5 26, Denazia Jeffers 3-17 0-0 8, Daralynn Brightwings 1-2 0-0 2, Tyler Rivera 4-7 0-0 8, Feather Mountain Sheep 7-14 3-4 17, Alissa Yarlott 4-8 4-6 12. Totals: 29-77 11-15 73.

BISMARCK STATE (123): Brianna Honrud 5-9 4-6 14, McKenna Weisenburger 1-2 0-0 2, Bailey Wilhelm 2-7 0-0 6, Kyra Braaten 2-3 3-4 8. Mara Roteliuk 5-7 0-0 11, Ellie Gehring 3-5 0-0 7, Taylor Schmeichel 3-6 0-0 6, Syann Golus 1-3 1-2 4, Hannah Hanson 10-18 4-4 25, Nicole Bunting 3-7 2-2 9, Bailie Beer 4-7 0-0 8, Jaycee Walter 5-7 1-1 11. Totals: 50-90 15-19 123.

Three-pointers: LBHC 4-18 (Two Moons 2, Jeffers 2), BSC 8-25 (Wilhelm 2, Braaten 1, Roteliuk 1, Gehring 1, Golus 1, Hanson 1, Bunting 1). Rebounds: LBHC 42 (Two Moons 9), BSC 52 (2 with 8). Fouls: LBHC 18, BSC 14. Fouled out: Mountain Sheep. Assists: LBHC 12 (Two Moons 8), BSC 32 (Walter 7). Turnovers: LBHC 25, BSC 16. Steals: LBHC 8 (Two Moons 4), BSC 17 (Hanson 4). Bloked shots: LBHC 0, BSC 6 (Hanson 3).

HIGH SCHOOL BASKETBALL

HEART RIVER 59, KIDDER COUNTY 48

KC;5;27;35;48

HR;13;24;48;59

KIDDER COUNTY – Hailey Pfaff 3, Grace Benz 21, Madelyn Schmidt 4, Brittany Rath 4, Jaslyn Magstadt 11, Katie Silbernagel 5. Totals: 16 10-19.

HEART RIVER – Laken Jacobson 2, Jocelyn Baranko 1, Bailey Olson 24, Bailey Boltz 8, Bayli Krance 3, Ashlyn Privratsky 13, Afton Shypkoski 8. Totals: 23 3-9.

Three-pointers: KC 3 (Schmidt 1, Magstadt 2), HR 7 (Olson 5, Boltz 1, Krance 1). Fouls: KC 9, HR 22. Fouled out: Krance.

CENTER-STANTON 64, NEW SALEM-ALMONT 48

NSA;7;20;37;48

CS;14;33;44;64

NEW SALEM-ALMONT – Brenna Hoger 20, FAyth 1, Leah Slag 2, Jacklyn Pazdernik 8, Timbyr Walking Elk 2. Laura Wolf 10, Brooke Kunz 5. Totals: 18 9-14.

CENTER-STANTON – Kathryn Kraft 2, Karsun Haag 4, Amber Frank 8, Abby Hintz 8, Morgn Vitek 22, Shelby Meckle 8, Ashley Frank 10, Teegan Henke 2. Totals: 25 11-17.

Three-pointers: NSA 3 (Hoger 3), CS 3 (Meckle 2, As.Frank 1). Fouls: NSA 16, CS 16. Fouled out: Wolf.

MCLEAN COUNTY SHOOTOUT

Glen Ullin-Hebron 43, Garrison 23

GUH;9;16;30;43

Garrison;6;13;19;23

GLEN ULLIN-HEBRON – Kinsey Zuroff 8, Lexi Gietzen 14, Kiana Schatz 5, Kennedy Zuroff 9, Taizelee Glass 7. Totals: 14 12-20.

GARRISON – Ally Behles 4, Shelby Gehring 7, Kaitlyn Klein 4, Katherine Fox 6, Marlie Rud 2. Totals: 9 4-12.

Three-pointers: GUH 3 (Ki.Zuroff 1, Ke.Zuroff 1, Glass 1), G 1 (Gehring 1). Fouls: GUH 12, G 17. Fouled out: None.

Turtle Lake-Mercer-McClusky 42, White Shield 34

TLMM;12;23;29;42

WS;8;18;274;34

TURTLE LAKE-MERCER-MCCLUSKY – Sophie Sparrow 4, Rachel Goven 5, Brooke Goven 19, Morgan Reiser 12, Kaia Anderson 2. Totals: 16 10-18.

WHITE SHIELD – Dawn Dixen 6, Alyanna White Bull 2, Lexus Fox 19, E.Fox 7. Totals: 14 5-7.

Three-pointers: TLMM 0, WS 1 E.Fox 1). Fouls: TLMM 7, WS 16. Fouled out: Treann Standing Alone.

Wilton-Wing 48, Divide County 30

WW;14;20;36;48

DC;6;19;25;30

WILTON-WING – Erin Thompson 4, Taylor Bergquist 14, Lauren Koski 20, Tya Schiele 4, Jada Koski 4, Sarah Selle 2. Totals: 22 4-8.

DIVIDE COUNTY – Lauryn Herde 17, McKenzie Hallgren 4, Emma Rydell 3, Faith Johnson 4, Victoria Erickson 2. Totals: 12 5-5.

Three-pointers: WW 0, DC 1 (Herde 1). Fouls: WW 8, DC 10. Fouled out: None.

Washburn 51, Warwick 24

Washburn;20;29;36;51

Warwick;2;10;20;24

WASHBURN – Taylor Tweeten 7, Jenna Retterath 5, Hannah Retterath 14, Lauryn Leidholm 2, Alexis Waldren 20. Totals: 19 7-14.

WARWICK – Madison Leaf 7, Kalista Johnson 10, Trina Hunt 1, Shaylynn DeMarrias 4, Maphiya Jackson 2. Totals: 10 3-5.

Three-pointers: Wash 3 (H.Retterath 3), War 2 (Leaf 2). Fouls: Wash 9, War 13. Fouled out: DeMarrias.

Richardton-Taylor 54, Max 36

RT;15;35;44;54

Max;2;17;24;36

RICHARDTON-TAYLOR – Calli Kuntz 4, Elle Goetz 11, Skylar Crow 19, Jodi Leingang 8, Halee Leingang 2, Shelby Floberg 4, Annika Bobb 2. Totals: 24 3-5.

MAX – Hope Scheresky 8, Aubrey Black 2, Christina Bingham 2, Makayla Meicher 8, Lanie Wohlk 12, Jaime Danks 4. Totals: 12 10-23.

Three-pointers: RT 1 (Goetz 1), M 1 (Meicher). Fouls: RT 20, M 13. Fouled out: None.

Underwood 56, Beulah 28

Underwood;13;26;38;56

Beulah;6;13;17;28

UNDERWOOD – Taysha Snyder 8, MacKenzie Snyder 8, Milah Kibbel 3, Maggie Eng 22, Mckenna Wilson 15. Totals: 22 4-8.

BEULAH – Erin Walcker 9, Dayton Keltner 5, Emily Alt 3, Trinity Doe 6, Torie Horning 2, Madeline Weigum 4. Totals: 11 4-7.

Three-pointers: U 10 (Eng 6, Wilson 4), B 2 (Doe 2). Fouls: U 7, B 10. Fouled out: None.

LINTON-HMB SHOOTOUT

Hettinger 65, Linton-HMB 38

Hettinger;24;43;46;65

Linton-HMB;12;16;31;38

HETTINGER (65): Abbie Kludt 16, Briana Sanford 5, Justice Anderson 2, Samantha Oase 17 (scoring incomplete). Totals: 27 7-9 65.

LINTON-HMB (38): Kailee Horner 3, Teegan Scherr 6, Destiny Wenger 2, Cassie Gefroh 2, Vetter 14, Jaycee Richter 3, Madi Ptacek 3, Erica Uber 2, Callie Hase 1, Precious Vetter 2. Totals: 14 2-4 38.

3-pointers: H 4 (Kludt 2), LHMB 8 (Vetter 3, Scherr 2, Horner 1, Richter 1, Ptacek 1). Fouls: H 11, LHMB 12. Fouled out: None.

Beach 67, Strasburg-Zeeland 34

Beach;28;57;63;67

S-Z;5:10;18;34

BEACH (67): Abby Wilhelmi 8, Sam Oech 7, Alyvia Braden 3, Madi Wilhelmi 8, Jenna Hildebrant 8, Megan Rising 11, Kennady Myers 3, MiKayla Paul 6, Madi Nunberg 6, Rachel Bosserman 3, Molly Farstveet 4. Totals: 25 10-22 67.

S-Z (34): Peyton Vandervorst 12, Haley Eberle 14, Madison Vandervorst 5, Kasandra Hulm 3. Totals: 14 3-3 34.

3-pointers: B 7 (Rising 3, A. Wilhelmi 2, Hildebrant 1, Nunberg 1), S-Z 3 (P. Vandervorst 2, Hulm 1). Fouls: B 8, S-Z 14. Fouled out: None.

Beach 70, Napoleon 63

(Friday)

Beach;30;43;62;70

Napoleon;13;30;45;63

BEACH (70): Abby Wilhelmi 15, Sam Oech 26, Madi Wilhelmi 3, Jenna Hildebrant 15, Megan Rising 5, Kennady Myers 2, Mikayla Paul 2, Rachel Bosserman 2. Totals: 26 8-13 70.

NAPOLEON (63): Megan Regner 5, Brianna Regner 3, Kaylin Weigel 15, Bailey Heflin 9, Alexa Young 8, MacKenzie Heflin 15, Sydney Kleingartner 8. Totals: 26 10-19 63.

3-pointers: B 10 (A. Wilhelmi 3, Hildebrant 3, Oech 2, M. Wilhelmi 1, Rising 1), N 1 (M. Regner). Fouls: B 16, N 16. Fouled out: Young.

COLLEGE WRESTLING

DRAGON OPEN

Four of the five University of Mary wrestlers competing in the upper class placed at the Dragon Open on Saturday in Moorhead, Minn.

Chris Leatherman and Jacob Green each placed fourth in the Red Division, with Reed Cronin and Jakob Weisbrod finishing fifth.

In the White Divisioon, Jackson Schneibel won his weight class for the Marauders, while Gerardo Jaime placed second and Jake Hagel sixth.

HIGH SCHOOL WRESTLING

NAPOLEON EARLY BIRD TOURNAMENT

Team Scores

1. South Border 186. 2. Linton 130. 3. New Salem 127. 4. Ellendale-Edgeley 122. 5. Napoleon 121. 6. LaMoure 77. 7. Mandan JV 39. 8. Hettingre JV 36.5. 9. Bismarck JV 22.

Individual Results

106 pounds: 1. Marshall Lindgren, SB. 2. Conner Andress, HJV. 3. Peyton Tuhy, HJV. 4. Gavin Dalley, HJB. 5. Matthew Wolf, SB.

113: 1. Clay Gerhardt, NS. 2. Garrett Hebl, LaM. 3. Grant Schneider, SB. 4. Josh Dix, HJV. 5. Mitchell Dalley, HJV.

120: 1. Tayt Wolding, NS. 2. Jon Shockley, SB. 3. Andrew Hoff, LaM. 4. Tucker Schneider, Nap. 5. Perker Benz, BJV. 6. Nathaniel Geestman, Lin.

126: 1. Chandler Nagel, Lin. 2. Jarett Jangula, Nap. 3. Kage Ekstrom, MJV. 4. Eric Haag, EE. 5. Ty Giroux, Standing Rock.

132: 1. Darin Vangorkom, SB. 2. Trey Jacob, Lin. 3. Anton Carruth, EE. 4. Ethan Zink, Lin. 5. Austin Miller, BJV. 6. Levi Lang, Nap.

138: 1. Chauncey Dittus, NS. 2. Brett Wendel, LaM. 3. Ryan Holzer, Lin. 4. Ezra Weichmann, HJV. 5. Ashton Peterson, SB. 6. Nick Seefeld, EE.

145: 1. Josh Irwin, NS. 2. Jake Herr, SB. 3. Konner Nelson, MJV. 4.Kaden Klein, Lin. 5. Wyatt Moch, EE. 6. Cole Edwardson, Nap.

152: 1. Garrett Jangula, Nap. 2. Mark Jochim, SB. 3. Jackson Gerving, BJV. 4. Brandon Hahne, EE. 5. Zachary Burr, BJV. 6. Jullian Peterson, SB.

160: 1. Nathan Weigel, Nap. 2. Ethan Carruth, EE. 3. Jaden Bosch, Lin. 4. Jake Pulkrabek, MJV. 5. Tristan Pekas, HJV.

170: 1. Peyton Grunefelder, Nap. 2. Bridger Mathern, EE. 3. Lane Doll, NS. 4. Chris Heyd, LaM. 5. Lewis Goehring, SB.

182: 1. Lane Wolf, SB. 2. Ethan Ellingson, EE. 3. Clark Thielges, LaM. 4. Braydon Schmidt, Lin. 5. Caleb McDonald, MJV. 6. Jordan Schumacher, BJV.

195: 1. Wyatt Nitschke, EE. 2. Adam Morman, NS. 3. Quinn Roemmich, Lin. 4. Hunter Wolf, SB. 5. Cameron Zimmerman, LaM. 6. Tylr Schmit, BJV.

220: 1. Riley Molter, SB. 2. Noah Pederson, LaM. 3. Justin Pinkey, Nap.

285: 1. Andrew Miller, Nap. 2. Tytus Bachmeier, MJV. 3. Riley Mattheis, Lin. 4. Conner Kaelberer, NS.

HIGH SCHOOL GYMNASTICS

FARGO INVITE

(Friday)

Team scores

1. Bismarck 137.4. 2. Valley City 133.55. 3. Legacy 131.625. 4. Grand Forks 129.55. 5. Moorhead, Minn. 127.325. 6. Fargo Davies 124.155.

Individual results

Vault: 1. Julia Red Wing, Bis, 9.475. 2. Kate Dillman, Bis, 9.075. 3. Olivia Olson, VC, 8.775. 4. Anna Suppes, FD, 8.750. 5. Jocey Kreiwald, VC, 8.600.

Bars: 1. Red Wing, Bis, 9.200. 2. Elicca Stugelmeyer, Leg, 8.900. 3. Kriewald, VC, 8.675. 4. Karina Olson, VC, 8.625. 5. Riley Kvalevog, Moor, 8.600.

Beam: 1. Stugelmeyer, Leg, 9.275. 2. Suppes, FD, 9.200. 3. Morgan Salwei, Bis, 8.725. 4. Olson, VC, 8.700. 5. (tie) Britta Roehrich, VC, 8.675 and Red Wing, Bis, 8.675.

Floor: 1. Suppes, FD, 9.350. 2. (tie) Madison Deics, Leg, 9.200 and Red Wing, Bis, 9.200. 4. Dillman, Bis, 9.125. 5. Stugelmeyer, Leg, 9.000.

All-around: 1. Red Wing, Bis, 36.550. 2. Suppes, FD, 35.550. 3. Stugelmeyer, Leg, 35.175. 4. Dillman, Bis, 35.050. 5. Kriewald, VC, 34.250.

N.D. SCORES

SATURDAY

Basketball

Boys

Mandan 63, Bismarck Century 58

Miles City, Mont. 65, Williston 63

Minot 93, Grand Forks Red River 36

West Fargo Sheyenne 74, Bismarck St. Mary's 67

Turtle Mountain 78, Grand Forks Central 50

Girls

Bismarck Century 90, Mandan 77

Bowman County 56, Maple Valley 21

Flasher 56, Mott-Regent 33

Grand Forks Red River 61, Minot 54

Heart River 59, Kidder County 48

Jamestown 87, West Fargo 72

Miles City, Mont. 62, Williston 59

Shiloh Christian 63, Hazen 35

Turtle Mountain 59, Grand Forks Central 45

CNDC Tournament

Seventh place

Rolla 62, Drake-Anamoose 41

Fifth place

New Rockford-Sheyenne 45, St. John 40

Third place

Glenburn 51, Towner-Granville-Upham 33

Championship

Rugby 52, Harvey-Wells County 35

Lake Region Invitational at Devils Lake

Seventh place

Benson County 41, Lakota 30

Fifth place

Carrington JV 53, Dakota Prairie 32

Third place

North Star 58, Dunseith 32

Championship

Devils Lake JV 73, Four Winds-Minnewaukan 49

Linton-HMB Shootout

Beach 67, Strasburg-Zeeland 34

Hettinger-Scranton 65, Linton-HMB 38

Medina-Pingree-Buchanan 56, Larimore 33

McLean County Shootout

Glen Ullin-Hebron 43, Garrison 23

Minot Shootout

Dickinson Trinity 39, Park River-Fordville-Lankin 33

Kenmare 53, South Prairie 31

New Town 61, Minot Ryan 59

Parshall 67, Bottineau 50

Stanley 63, Westhope-Newburg 35

Thompson 53, Velva-Sawyer 32

Hockey

Boys

Bismarck 2, Detroit Lakes/Perham, Minn. 1

Devils Lake 6, Jamestown 2

Dickinson 10, Bottineau 4

West Fargo 4, Grafton-Park River 0

Girls

Bismarck 3, Fargo Davies 0

Devils Lake 3, Williston 2

Dickinson 12, Fargo North 0

Minot 8, Grand Forks 2

West Fargo 3, Mandan 0

0
0
0
0
0