HIGH SCHOOL FOOTBALL

Class AA

WATFORD CITY 24, ST. MARY'S 22

SM;3;0;0;19;--;22

WC;6;6;6;6;--;24

First quarter

SM: Joel Huber 32-yard field goal

WC: Brett Skarda 6 pass from Cooper Knutson (pass failed)

Second quarter

WC: Hunter Schwartzenberger 12 run (run failed)

Third quarter

WC: Carter Zenz 5 pass from Knutson (run failed)

Fourth quarter

SM: Joseph Heinert 8 pass from Cole Gendreau (kick failed)

SM: Luke Kambeitz 22 pass from Gendreau (Joel Huber kick)

SM: Gendreau 14 run (pass failed)

WC: Elijah Brown 20 pass from Schwartzenberger (pass failed)

CLASS A

EEK;0;14;0;14;--;28

HCV;14;14;14;6;--;48

First quarter

HCV: Grant Skager 67 yard run

HCV: Skager 71 run (Oscar Benson run)

Second quarter

HCV: Skager 26 run (Ryan Troftgruben run)

EEK: Clayton Grueneich 33 run (Kodie Slivoskey kick)

HCV: Skager 44 run (pass failed)

EEK: Lane Hanson 9 pass from Jacob DeWald (Slivoskey kick)

Third quarter

HCV: Carson Henningsgard 18 pass from Troftgruben (run failed)

HCV: Skager 40 run (Benson run)

Fourth quarter

HCV: Ezra Longethorne 59 run (run failed)

CARRINGTON 34, PARK RIVER-FORDVILLE-LANKIN 8

First quarter

C: McCoy VandeHoven 35 yard pass from Hayden Schmitz (Kaden Wolsky kick)

Second quarter

C:  Kolton Vetter 61 pass from Schmitz (Wolsky kick)

C: Schmitz 11 run (Wolsky kick)

Third quarter

C: Drew Page 15 run (kick failed)

PRFL: Adam Zavalney 3 run (Owen Irvine run)

Fourth quarter

C: Payton Smith 1 run (Wolsky kick)

Highlights: C -- Rushing, Page 18-193 yards. Passing, Schmitz 4-8 105 yards 2 TDs.

HAZEN 24, WASHBURN 0

W;0;0;0;0;--;0

H;6;18;0;0;--;24

First quarter

H: Tyson Van Inwagen 11 yard run (Payton Leintz kick)

Second quarter

H: Jayce Zuern 14 pass from Leintz (Leintz run)

H: Garret Weir 8 pass from Leintz (Leintz kick)

H: Leintz 29 field goal

9-MAN

TGU 38, NORTH STAR 8

TGU;16;8;0;14;--;38

North Star;8;0;0;0;--;8

First quarter

NS: Hunter Borstad 24 yard  run (Tayden Thomas pass from Keaton Kvilvang)

TGU: Shayden Luna 60 run (James Rosencrans from Garrett Bailey)

TGU: Luna 24  run (Rosencrans from Bailes)

Second quarter

TGU: Cody Frounfelter 44 run (Luna run)

Fourth quarter

TGU: Luna 1 run (Frounfelter run)

TGU: Luna 78 run (run failed)

MOTT-REGENT-NEW ENGLAND 50, GRANT COUNTY-FLASHER 22

MRNE;0;38;6;6;--;50

GCF;0;6;0;16;--22

Second quarter

M: Hunter Crist 42 yard run (Josh Wallace run)

M: Crist 25 run (Tanner Zentner pass from Wallace)

GCF: Brett Gabrielson 1 run (pass failed)

M: Zentner 48 run (pass failed)

M: Tate Nordby 35 pass from Wallace (Wallace run)

M: Aaron Roth 14 pass from Wallace (Wallace run)

Third quarter

M: Cody Perkins 10 pass from Wallace (pass failed)

Fourth quarter

M: Crist 40 pass from Wallace (pass failed)

G: Connor Ottmar 35 run (Ellis Tikayne run)

G: Lane Wells 43 run (Wells from Gabrielson)

KIDDER COUNTY 30, SOUTH BORDER 0

SB;0;0;0;0;--;0

KC;0;16;6;8;--;30

Second quarter

KC: Parker Hager 6 yard fumble return (Ty Biesterfield run)

KC: Hager 31 yard reception from Justin Six (Austin Schmidt run)

Third quarter

KC: Six 16 run (run failed)

Fourth quarter

KC: Six 24 run (Jamison Magstadt run)

Highlights: Rushing -- KC, Six 50 yards. SB, Payton Hulm 65. Passing -- KC, Six 67 yards. SB, Mark Jochim 73. Receiving, Parker Hager 31 yards, Cody Mehlhoff 30.

LINTON-HMB 44, LAMOURE-LM 6

LLM;0;0;0;6;--;6

LHMB;24;12;8;0;--44

First quarter

LHMB: Jack McCrory 43 yard pass from Cole Baumiller (Jared Gefre pass from Baumiller)

LHMB: McCrory 25 pass from Baumiller (John Beck run)

LHMB: Landon Twardoski 26 run (Lance Weiser pass from Baumiller)

Second quarter

LHMB: Twardoski 35 run (pass failed)

LHMB: McCrory 13 pass from Baumiller (run failed)

Third quarter

LHMB: Ryan Holzer 27 run (Holzer run)

Fourth quarter

LLM: Brett Wendel 65 pass from Benji Heyd (kick failed)

NORTH PRAIRIE 46, LARIMORE 20

NP;14;16;8;8;--;46

L;6;6;0;8;--;20

First quarter

NP: Austin Soukup 1 yard (Gabe Leonard Run)

L: Ethan Moor 25 pass from Jacob Schempp (PAT failed)

NP: Austin Soukup 45 punt return (PAT failed)

Second quarter

L: Friday Thomas 49 pass from Schempp

NP: Soukup 12 run (Leonard run)

NP: Leonard 12 pass from Soukup (Grant Munro run)

Third quarter

NP: Leonard 3 pass from Soukup (PAT failed)

NP: Safety

Fourth quarter

NP: Leonard 7 pass from Soukup (Munro pass from Soukup)

L: 31 yard run (run good)

CLASS A VOLLEYBALL

FARGO SCHEELS INVITE

LEGACY results

Legacy def. Fargo South, 25-23, 25-13

Stats -- Aces: Emma Fricke 2, Whitney Thomas 2. Kills: Thomas 11, Becca Nitsch 10, Alyda Blazek 5, Ashley Hulm 3, Taryn Allmaras 2, Allison Guthmiller 2, Courtney Schroeder 2. Assists: Fricke 13, Guthmiller 10, Kayla Schreiner 5, Thomas 2. Blocks: Blazek 2, Hulm 1.5, Thomas .5. Digs: Thomas 9, Fricke 8, Schreiner 7, Nitsch 5, Hulm 2, Allmaras 1, Guthmiller 1.

Legacy def. Grand Forks Red River, 25-12, 25-21

Stats -- Aces: Nitsch 3, Schreiner 2, Thomas 1, Morgan Paul 1. Kills: Nitsch 9, Thomas 3, Hulm 3, Allmaras 3, Schreiner 3, Schroeder 2, Kaitlyn Emmil 1, Schreiner 1. Assists: Guthmiller 13, Fricke 7, Schreiner 1, Allamaras 1. Digs: Schreiner 13, Nitsch 10, Thomas 5, Guthmiller 3, Paul 1, Schroeder 1. Digs -- Hulm .5, Allmaras .5, Thomas .5, Schroeder .5

Jamestown def. Legacy 25-20, 25-21

Stats -- Aces: Nitsch 2, Paul 1, Fricke 1, Schreiner 1, Thomas 1. Kills -- Nitsch 5, Thomas 4, Allmaras 2, Hulm 1, Blazek 1, Guthmiller 1. Assists: Guthmiller 5, Fricke 4, Nitsch 2, Schreiner 2, Thomas 1. Blocks: Hulm 1, Allmaras 1, Blazek .5, Schroeder .5. Digs: Schreiner 15, Nitsch 9, Fricke 5, Guthmiller 4, Thomas 4, Schroeder 3, Hulm 3, Blazek 2.

CENTURY results

West Fargo def. Century 23-25, 25-22, 16-14

Stats -- Aces: Ashley Scherbenske 2, Allison Abel 1. Kills: Lauren Ware 13, Megan Anderson 11, Jordan Weeks 3, Katelyn Selensky 2, Bailee Otterness 2, Bailee Blickensderfer 2. Assists: Selensky 32. Digs: Abel 7, Chloe Markovic 7, Selensky 6, Otterness 5, Mya Klein 5, Anderson 3, Weeks 3, Scherbenske 3, Blickensderfer 1. Blocks: Ware 4, Weeks .5, Selensky .5.

Century def. Grand Forks Central 25-7, 25-13

Stats -- Aces -- Klein 3, Otterness 2, Scherbenske 1. Kills -- Anderson 7, Ware 6, Blickensderfer 2, Selensky 2, Julia Fitterer 2, Weeks 1, Otterness 1. Assists: Selensky 18, Klein 2, Markovic 1. Digs -- Markovic 5, Otterness 3, Selensky 3, Scherbenske 2, Klein 2, Ella Fridley 1, Fitterer 1, Abel. Blocks: Ware 4.5, Otterness 1.5, Hailey Fletcher 1.5, Blickensderfer .5, Anderson .5, Weeks .5.

Century def. Minot 25-22, 25-18

Stats -- Aces: Klein 3, Abel 1, Otterness 1, Markovic 1. Kills: Ware 10, Anderson 7, Weeks 6, Blickensderfer 4, Selensky 1, Otterness 1, Fitterer. Digs: Abel 9, Scherbenske 8, Selensky 7, Markovic 5, Ware 2, Otterness 1, Blickensderfer 1, Anderson 1, Otterness 1. Blocks: Ware 5.5, Selensky 2, Otterness .5, Blickensderfer .5, Weeks .5.

BISMARCK results

Stat leaders -- Aces: Courtney Hawkinson 5, Madysen Mosolf 3, Jenna Kivisto 2. Digs: Alie Glasser 26, Lauryn Andre 19, Mosolf 16, Kivisto 15. Assists: Hannah Steckler 36, Mosolf 31. Kills: Lexus Mosbrucker 26, Andre 16. Blocks: Alexis Heisler 3, Hawkinson 2, Kiaya Schwab 2, Olivia Dickerson 2.

CLASS B

(THURSDAY)

UNDERWOOD 3, WILTON-WING 1

Underwood;25;25;16;25

WW;23;18;25;14

Underwood -- Kills: McKenna Wilson 5, Mackenzie Snyder 5, Taysha Snyder 3. Blocks: T. Snyder 4, Maria Wirtz 2. Assists: Kaylie Wilson 10, Wirtz 3. Digs: Wirtz 18, M. Snyder 16, M. Wilson 10. Aces: M. Wilson 3, K. Wilson 2.

WW -- Kills: Sarah Selle 12, Tara Binstock 10, Tya Schiele 6, Erin Thompson 4. Blocks: Selle 5, Binstock 2, Hayle Boechler 1, Thompson 1. Assists: Taryn Schurhamer 25, Boechler 4. Digs: Schurhamer 31, Taylor Bergquist 26, Thompson 25, Selle 16. Aces: Thompson 2, Binstock 1, Boechler 1.

HIGH SCHOOL SOCCER

West Region Tournament

At Mandan

Thursday's play-in game

Legacy 1, St. Mary's 0, OT

First half: No scoring

Second half: No scoring.

Overtime: 1. L, Nate Strum (Austin Wolf), 83:13.

Keeper saves: SM,  Colton Sheetz 3-4-0--7. L, Zach Ebach 4-8-1--13.

Records: Legacy 1-13-1. St. Mary's 3-12.

Saturday's schedule

State qualifiers

No. 4 Jamestown (8-8) vs. No. 5 Mandan (3-10-1), Noon

No. 3 Bismarck High (11-2-1) vs. Legacy (1-13-1), 2 p.m.

Championship

No. 1 Minot (11-4-1) vs. No. 2 Century (12-3), 4 p.m.

COLLEGE VOLLEYBALL

WAYNE STATE 3, U-MARY 0

WS;25;25;25

UM;20;19;17

Wayne State -- Kills: Erin Gross 10, Alyssa Ballenger 7, Katie Stephens 6. Aces: Megan Gebhardt 2, Maddie Duffy 1, Stephens 1. Blocks: Tarrin Beller 5, Jaci Brahmer 5, Stephens 5. Assists: Gebhardt 30. Digs: Stephens 8, Haley Kauth 7, Maddie Duffy 7.

University of Mary -- Kills: Lauren Randall 16, Natalia Cruz 6, Morgan Schnabel 5, Freddie Campbell 2, Amanda Lopes 2, Madison Berghold 1, Katelyn Olson 1, Anna Nietfeld 1. Aces: Lopes 3, Geovana Almeida 1. Assists: Lopes 30, Cruz 1, Jody Heidel 1, Almeida 1. Digs: Almeida 11, Cruz 9, Lopes 6, Randall 5, Heidel 5, Julianna Kari 1, Schnabel 1. Blocks: Berghold 2, Campbell 2, Randall 2.

Records: Wayne State 11-6 overall, 5-3 NSIC; U-Mary 5-12, 1-7.

NORTH PLATTE, NEB. 3, BSC 0

BSC;15;23;21

NP;25;25;25

BSC -- Aces: Jessie Oja 1. Kill: Hannah Hanson 8, Sierra Graff 7, Jaycee Walter 5. Assists: Alyssa Beck 17, Jessie Oja 14. Digs: Sam Anklam 13. Blocks: Kristina Lucier 2, Caitlyn Inman 1.5.

North Platte: Stats not available.

BSC 3, NORTHEAST, NEB. 2

BSC;26;23;25;21;15

NE;24;25;19;25;11

BSC -- Aces: Beck 2. Kills: Graff 14, Liza Doppler 13, Kristina Lucier 10, Jaycee Walter 9. Assists: Beck 27, Oja 23. Digs: Sam Anklam 15, Doppler 11. Blocks: Hanson 4, Kristina Lucier 3, Doppler 2.5.

Records: Bismarck State College 19-5 overall, Mon-Dak 7-1.

COLLEGE WOMEN'S SOCCER

UNIVERSITY OF MARY 1, ST. CLOUD STATE 0

First half: No scoring.

Second half: 1. UM, Jade Smith, 49:55.

Keeper saves: SCSU -- Kelsey Christian 0-2--5. UM -- Hannah Smith 4-2--6.

Yellow cards: SCSU -- Maria Kass.

Records: University of Mary 6-2-2 overall, 4-2-2 NSIC; St. Cloud State 5-6, 3-5.

COLLEGE CROSS COUNTRY

Jimmie Invite

WOMEN

Team results: 1. U-Mary 31. 2. Northern State 48. 3. Dickinson State 105. 4. MSU-Moorhead 111. 5. Concordia-Moorhead 130. 6. Minot State 149. 7. Jamestown 176. 8. Valley City State 185.

Individual results: 1. Dakotah Bullen, NSU, 17:33. 2. Sasha Hovind, NSU, 17:42. 3. Sydney Wendt, Mary, 18:16. 4. Marissa Carlson, MSUM, 18:23. 5. Rebekkah Bond, UM, 18:26. 6. Emily Wolter, UM, 18:30. 7. Jana Warrick-Jones, Minot, 18:39. 8. Emma Hafdahl, Mary, 18:41. 9. Amanda Forliti, Mary, 18:46. 10. Lacey Feist-Young, Mary, 18:49.

Other Mary results: 24. Ashley Neumiller, 19:49. 37. Savannah Childers, 20:24. 42. Hallie Hartnett, 20:315. Maddie McIntyre, 21:54.

MEN

Team results: 1. U-Mary 30. 2. MSUM 44. 3. Valley City 108. 4. Dickinson 112. 5. Northern State 129. 6. Concorida 136. 7. Jamestown 180. 8. Minot 241. 9. Oak Hills Christian 251. 10. Trinity Bible 288.

Individual results: 1. Josh Young, MSUM, 24:52. 2. Nadir Yusuf, MSUM, 25:01. 3. Derek Myers, Mary, 25:15. 4. Tyler Erickson, Mary, 25:15. 5. Kevin Carpenter, Mary, 25:22. 6. Dennis Gonzalez, VCSU, 25:27. 7. Andrew Zachman, UA, 25:28. 8. Creighton Barrettm Mary, 25:43. 9. Eric Wicklund, Con. 25:45. 10. Matthew Young, UJ, 25:58.

Other Mary results: 19, Jonathan Bressler, 26:31. 33. Samuel Wilke, 27:12. 

Angry
0
Sad
0
Funny
1
Wow
1
Love
0