HIGH SCHOOL FOOTBALL

Scores

Century 34, Bismarck 15

Legacy 41, Williston 13

Beulah 33, Bowman County 3

Des Lacs-Burlington 42, Kenmare-Bowbells-Burke Central 2

Fargo Shanley 14, Wahpeton 8

Hillsboro-Central Valley 30, Fargo Oak Grove Lutheran 6

Killdeer 35, Hazen 0

Kindred 49, Lisbon 16

Watford City 35, Valley City 8

CLASS A

DICKINSON TRINITY 41, GARRISON-MAX 0

DT;29;12;0;0;--;41

GM;0;0;0;0;--;0

First quarter

DT: Nathaniel Jilek 12 yard run (PAT good)

DT: Safety

DT: Jilek 24 run (PAT good)

DT: Aric Knopik 53 run (kick failed)

DT: Knopik 28 run (PAT good)

Second quarter

DT: Jilek 25 run (kick failed)

DT: Ethan Kudrna 1 run (kick failed)

ELLENDALE-EDGELEY-KULM 42, MAPLE VALLEY-E 20

EEK;7;14;14;7;--;42

MVE;0;0;6;14;--20

First quarter

EEK: Nathan Peterson 1 yard run (Kodie Slivoskey kick)

Second quarter

EEK: Peterson 5 run (Slivoskey kick)

EEK: Clayton Grueneich 8 run (Slivoskey kick)

Third quarter

EEK: Grueneich 8 run (Slivoskey kick)

MVE: Dustin Kasowski 8 pass from Hunter Smith (pass failed)

EEK: Grueneich 35 pass from Jacob DeWald (Slivoskey kick)

Fourth quarter

MVE: Brandon Pierce 35 pass from Smith (pass failed)

EEK: Jace Hanson 22 pass from Cale Mathern (Slivoskey kick)

MV-E: Kasowski 70 run (Pierce run)

SOUTHERN MCLEAN 18, HEART RIVER 13

HR;0;0;0;13;--;13

SM;0;12;6;0;--;18

Second quarter

SM: Nolan Teigen fumble recovery touchdown (run failed)

SM: Tate Bertolotto 75 yard punt return (Bertolotto run)

Third quarter

SM: Logan Schmitz 29 run (run failed)

Fourth quarter

HR: Logan McMahen 25 pass from Corey Hutzenbiler (Anton Krebs kick)

HR: Cauy Shyploski 2 run (Krebs kick)

Stats -- Rushing: HR, Shypkoski 24-112, Bridger Boltz 2-(-7), Hutzenbiler 3-(-3), Ty Buckman 5-(-12). Krebs 7-21. SM, Schmitz 22-141, Bertolotto 2-71, Tolya Boeshans 3-17, Nolan Teigen 4-17, Sutton Berg 2-14, Dylan Williams 12-0. Passing: HR, Shypkoski 4-9 72 yards. SM, Dylan Williams 3-9 7 yards. Receving: HR, McMahen 9-138. Buckman 1-10. Garrett White 1-10, SM, Bertolotto 1-15, Colton Eckel 2(-8).

KILLDEER 35, HAZEN 0

H;0;0;0;0;--;0

K;0;16;19;0;--;35

Second quarter

K: Michael Moreno 1 yard run (Cole Dukart run)

K: Moreno 5 run (Dukart run)

Third quarter

K: Garrett LeMieux 17 pass from Dylan Tabor (pass failed)

K: Dukart 2 run (run failed)

K: Dukart 5 run (Zack Andersen kick)

Stats -- Rushing: Hazen, Brandon Snyder 11-21. K, Dukart 16-97. Passing: H, Payton Leintz 5-24 29 yards, 1 INT. K, Tabor 5-13 67 yards, 1 TD, 1 INT. Receiving: H, Tyson Van Inwagen 2-29, Garret Weir 1-11. K, Kadin Nodland 2-30, LeMieux 2-32.

6-MAN

CENTER-STANTON 66, MANDAREE 21

First quarter

CS: Ben Thompson 21 yard run (run good)

CS: Connor Helmers 25  run (PAT failed)

CS: Macauley Haag 8 run (PAT failed)

CS: Cody Helmers fumble recovery in end zone (PAT failed)

Second quarter

M: Aaron Wolf 35 run (kick good)

CS: Haag 80 run (PAT failed)

CS: Connor Helmers 17 run (PAT failed)

CS: Haag 52 run (PAT good)

CS: Haag 10 run (PAT failed)

CS: Helmers, 35 fumble recovery  (PAT good)

Third quarter

M: Wolf 11 yard run (PAT good)

M: Devin Bear Claw 30 run (kick good)

Fourth quarter

CS: Peyton Hall 25 run (PAT failed)

Note: Center-Staton finishes as 2017 6-Man regular season champion.

HIGH SCHOOL SOCCER

State tournament

At Jamestown

Loser out

Bismarck Century 4, Fargo South 2

Minot 7, Mandan 1

Semifinals

Bismarck 2, Fargo Shanley 1, OT

Fargo Davies 2, West Fargo 1, SO

CLASS A VOLLEYBALL

BISMARCK 3, WILLISTON 0

BHS;25;26;25

WHS;11;24;16

Bismarck -- Aces: Lexus Mosbrucker 8, Lauryn Andre 6. Digs: Alie Glasser 13, Lauryn Andre 7, Jenna Kivisto 6, Hannah Steckler 6. Assists: Hannah Steckler 19, Madysen Mosolf 13. Kills: Lexus Mosbrucker 11, Lauryn Andre 6, Alexis Heisler 5, Kiaya Schwab 5. Blocks: Olivia Dickerson 1.

Williston -- Stats not available.

CLASS B VOLLEYBALL

KIDDER COUNTY 3, NEW SALEM-ALMONT 1

KC;25;20;26;25

NSA;23;25;24;17

Kidder County -- Aces: Madelyn Schmidt 3, Katie Silbernagel 3, Grace Benz 2, Brittany Rath 1, Shaye Koester 1. Digs: Kaylee Beachler 25, Silbernagel 22, Benz 17, Jaslyn Magstadt 15, Schmidt 11, Koester 11, Rath 1. Assists: Magstadt 25, Benz 8, Koester 5, Silbernagel 2, Beachler 1. Kills: Silbernagel 18, Benz 15, Rath 5, Schmidt 3, Magstadt 2, Beachler 1. Blocks: Benz 3, Rath 1.

New Salem-Almont -- Aces: Laura Wolf 3, Brooke Kunz 2, Jacklyn Pazdernik 2, Coleen Erfle 2, Savanna Horst 1. Digs: Brenna Hager 19, Fayth Hager 15, Wolf 12, Erfle 9, Horst 9, Paige Mosbrucker 6, Kunz 2, Pazdernik 1. Assists: Mosbrucker 13, Erfle 12. Kils: Wolf 9, B.Hager 6, Horst 5, Kunz 3, Mosbrucker 1, Erfle 1. Blocks: Wolf 3, B.Hager 1, F.Hager 1. 

(From Thursday)

WILTON-WING 3, WASHBURN 0

WW;25;25;25

Washburn;18;14;17

Wilton-Wing -- Kills: Tara Binstock 5, Sarah Selle 5, Tya Schiele 5, Hayle Boechler 4. Aces: Jordan Tooke 3, Schiele 2, Selle 1, Taylor Bergquist 1, Erin Thompson 1. Assists: Taryn Schurhamer 12, Bergquist 2, Boechler 1. Digs: Bergquist 10, Schurhamer 9, Thompson 7, Boechler 6, Schiele 5, Selle 4. Blocks: Binstock 4, Selle 2. 

Washburn -- Kills: Kiara Strickland 5, Gracey Russell 4, Madelyn Jennings 4, McKenzie Bauman 2, Emily Russell 1, Dani Wood 1, Jenna Retterath 1. Aces: Baumann 4, Strickland 2, E.Russell 1. Assists: E.Russell 17. Digs: Retterath 17. Blocks: Bauman 2, Strickland 1.

HIGH SCHOOL TENNIS

State Tournament

At Grand Forks

Individual

First round

Davis Lawley, South, over Sean Joyce, Legacy, 6-0, 6-0; Charlie Wentz, Minot, over Cameron Cook, Sheyenne, 6-2, 6-2; Logan Sandberg, GFC, over Matt Richter, Williston, 6-0, 6-0; Bradley Moylan, Legacy, over Kyle Stauss, GFC, 6-2, 6-2; Joe Beske, West Fargo, over Rory Taney, Minot, 6-1, 6-1; Connor Mullowney, Jamestown, over Tanner Hansen, Sheyenne, 6-3, 6-1; Kareem Kamel, Davies, over Baylee Hatlewick, Jamestown, 7-6(5), 6-3; Michael Janes, Legacy, over Koby Kuenzel, Red River, 6-1, 6-1

Quarterfinals

Lawley over Wentz 6-2, 6-2; Sandberg over Moylan 6-2, 6-2; Beske over Mullowney 6-3, 6-1; Janes over Kamel 6-1, 6-1

Consolation

Second round

Cook over Joyce 6-3, 6-3; Stauss over Richter 7-6, 6-0; Hansen over Taney 7-5, 6-1; Kuenzel over Hatlewick 6-4, 7-5

Third round

Mullowney over Cook 6-1, 6-1; Kamel over Stauss 6-1, 6-2; Wentz over Hansen 6-1, 6-4; Moylan over Kuenzel 6-2, 6-2

Doubles

Johnson-Loscheider, Red River, over Shell-Karalus, Bismarck, 6-0, 6-0; Votava-Wu, GF Central, over Enget-Krom, Williston, 6-2, 6-2; Lindgren-Curic, Red River, over Everson-Schulte 6-1, 6-0; Templeton-Diehl, Minot, over Laber-Hallquist, North, 2-6, 6-3, 6-4; Youngs-Olson, South, over Miller-Moylan, Legacy, 6-0, 6-0; Wegner-Modin, Legacy, over Spicer-Panzer, GF Central; O’Donnell-Jelinski, Shanley, over Bennion-Lunzman, Jamestown, 6-1, 6-3; Baer-Toy, Sheyenne, over Kumar-Pitcher, Century, 6-1, 1-6, 6-4

Quarterfinals

Johnson-Loscheider over Votava-Wu 6-2, 6-4; Lindgren-Curic over Templeton-Diehl 4-6, 6-2, 6-1; Youngs-Olson over Wegner-Modin 6-1, 6-4; O’Donnell-Jelinski over Baer-Toy 6-4, 7-6(6)

Consolation

Second round

Enget-Krom over Shell-Karalus 6-1, 6-1; Laber-Hallquist over Everson-Schulte 5-7, 6-4, 7-5; Spicer-Panzer over Miller-Moylan 3-6, 6-2, 6-1; Kumar-Pitcher over Bennion-Lunzman 6-1, 6-2

Third round

Wegner-Modin over Enget-Krom 6-1, 6-1; Baer-Toy over Laber-Hallquist 6-4, 2-6, 7-6(1); Votava-Wu over Spicer-Panzer 6-4, 6-3; Kumar-Pitcher over Templeton-Diehl 7-6(4), 7-6(4)

COLLEGE VOLLEYBALL

SIOUX FALLS 3, U-MARY 2

UM;11;25;24;18

SF;25;23;26;25

U-Mary -- Kills: Lauren Randall 23, Natalia Cruz 9, Katelyn Olson 7, Freddie Campbell 6, Madison Berghold 3, Morgan Schnabel 2. Assists: Amanda Lopes 43, Cruz 2, Olson 1, Geovana Almeida 1. Aces: Randall 2, Cruz 2, Almeida 1, Jody Heidel 1. Digs: Cruz 13, Heidel 11, Lopes 8, Almeida 7, Randall 4, Berghold 1, Campbell. Blocks: Campbell 6, Lopes 5, Berghold 3, Randall 2, Cruz 1, Olson 1. 

Sioux Falls -- Kills: Makenna Rockeman 12, Lexi Scott 10, Bria Barfnecht 9, Averey Yaksich 9, Abby Feyereisen 6, Kasandra Springer 2, Emily Decker 1. Assists: Megan Hamstad 35, Krista Goerger 8, Janelle Lam 2, Anna Peterson 1. Aces: Hamstad 2, Lam 2, Barfnecht 1, Rockeman 1, Yaksich. Digs: Lam 19, Rockeman 13, Peterson 5, Yaksich 4, Hamstad 2, Feyereisen 2, Springer 1, Eliza Dahly 1, Goerger 1, Scott 1. Blocks: Barfnecht 9, Feyereisen 8, Yaksich 2, Rockeman 1, Springer 1. 

COLLEGE HOCKEY

North Dakota 2, St. Lawrence 1

0
0
0
0
0