VOLLEYBALL

Century 3, Mandan 2

Century;25;25;15;23;15

Mandan;23;19;25;25;13

Century -- Kills: Lauren Ware 26, Megan Anderson 12, Katelyn Selensky 8, Bailee Blickensderfer 7. Blocks: Bailee Otterness 6, Ware 4, Anderson 3, Jordan Weeks 2, Blickensderfer 2. Assists: Mya Klein 28, Selensky 25. Digs: Allison Abel 25, Chloe Markovic 10, Selensky 9, Weeks 7. Aces: Abel 1, Klein 1, Selensky 1.

Mandan -- Kills: Courtney Olson 12, Megan Zander 8, Lakyn Darras 8, Olivia Moe 5, Sydney Walters 5. Blocks: Walter 2.5, Darrras 2.5, Zander 1.5, Emily Tweten 1. Assists: Kennedy Harris 23, Katie Weiand 8. Digs: Walters 18, Lizi Leingang 17, Moe 17, Harris 14. Aces: Walters 5, Harris 2, Zander 2.

Jamestown 3, Mandan 2

Mandan;16;25;15;30;7

Jamestown;25;23;25;28;15

Mandan -- Kills: Courtney Olson 14, Megan Zander 12, Olivia Moe 10, Lakyn Darras 6. Blocks: Darras 5, Emily Tweten 5, Zander 4, Ooson 2. Assists: Kennedy Harris 21, Katie Weiand 15. Digs: Elizabeth Leingang 35, Sydney Walters 30, Moe 14, Weiand 12. Aces: Walters 1, Moe 1.

Jamestown: Statistics unavailable.

Mandan 3, Williston 0

Willston;12;16;12

Mandan;25;25;25

Williston: Stats not available.

Mandan: Kills -- Olivia Moe 7, Lakyn Darras 7, Megan Zander 6, Courtney Olson 5. Blocks -- Olson 1. Assists -- Kennedy Harris 13, Katie Weiand 9. Digs -- Moe 7, Liz Leingang 7, Darras 6, Harris 5. Aces -- Moe 4, Weiand 2, Sydney Walters 2, Harris 1.

Flasher 3, Wilton-Wing 0

W-W;12;15;15

Flasher;25;25;25

W-W -- Kills: Erin Thompson 5, Tya Schiele 4. Blocks: None. Assists: Taylor Bergquist 9. Digs: Bergquist 15, Sarah Selle 12, Hayle Boechler 10, Thompson 10. Aces: Bergquist 1, Boechler 1, Schiele 1, Kendra Schill 1, Nicole Horne 1.

Flasher -- Kills: Emma Marion 14, Faith Marion 3. Blocks: E. Marion 2, F. Marion 2. Assists: Tymber Boldt 10. Digs: Callie Gullickson 2, F. Marion 2, E. Marion 2. Aces: F. Marion 2, E. Marion 1, Boldt 1, Calby Magilke 1, Gullickson 1, Hannah Roth 1.

New Salem-Almont 3, Turtle Lake-MM 0

TLMM;15;7;20

NSA;25;25;25

TLMM -- Kaley Sease 6, Brooke Goven 5, Shelby Faul 1, Morgan Reiser 1. Blocks: Sophie Sparrow 1, Goven 1. Assists: Sparrow 13. Digs: Sease 17, Kasidee Logsdon 15, Miya Smalls 5, Shauntaye Kopecky 5. Aces: Reiser 3, Smalls 2, Goven 1.

NSA -- Kills: Savanna Horst 9, Laura Wolf 8, Brooke Kunz 7, Brenna Hoger 4, Colleen Erfle 2, Fayth Hoger 1. Blocks: Kunz 2, Wolf 1. Assists: Paige Mosbrucker 15, Colleen Erfle 10, Horst 1. Digs: Brenna Hoger 15, Mosbrucker 10, Wolf 9, Fayth Hoger 6, Horst 3, Colleen Erfle 2, Kunz 1. Aces: Colleen Erfle 5, Kunz 4, Brenna Hoger, Mosbrucker 3.

Flasher 3, New Salem-Almont 0

NSA;8;10;18

F;25;25;25

New Salem-Almont: Kills -- Brenna Hoger 4, Laura Wolf 4. Blocks -- Wolf 1. Aces -- Wolf 2, Brooke Kunz 1, Jacklyn Pazdernik 1. Assists -- Paige Mosbrucker 7, Pazdernik 3. Digs -- Wolf 12, Hoger 12, Pazdernik 10, Michaela Erfle 8.

Flasher: Kills -- Emma Marion 14, Faith Marion 5, Callie Gullickson 2. Blocks -- E.Marion 1. Aces -- E.Marion 6, F.Marion 3. Digs -- F.Marion 9, E.Marion 8, Gullickson 6, Hannah Roth 5. Assists -- Calby Magilke 9, Tymber Boldt 6.

Heart River 3, Glen Ullin-Hebron 0

GUH;20;24;24

HR;25;26;26

Glen Ullin-Hebron: Kills -- Kiana Schatz 9, Kennedy Zuroff 8, Kristin Schaaf 6. Aces -- Schatz 3, Kinsey Zuroff 2. Blocks -- Schatz 2. Assists -- Chelsey Duppong 13, Lexi Gietzen 9.

Heart River: Kills -- Ashlyn Privratsky 21, Alexius Urias 5, Afton Shypkoski 5. Digs -- Bayli Krance 21, Laken Jacobson 19, Shypkoski 15. Aces -- Privratsky 3, Bailey Boltz 2. Blocks -- Urias 3. Assists -- Olson 28.

GIRLS GOLF

Class A state meet

Oct. 3 results, Day 2 of 2

Team totals

GF Red River 312-315--627, Bismarck St. Mary’s 324-320--644, Bismarck Century 322-323--645, Mandan 344-330--674, Minot 339-345--684, Williston 345-345--690, Jamestown 361-342--703, West Fargo Sheyenne 362-345--707, Fargo Davies 362-357--719, Wahpeton 369-358--727, Fargo Shanley 365-362--727, Fargo South 387-381--768

Top 10 individuals

1. Morgan Hetletved, Red River, 71-70--141; 2. Sydney Smith, St. Mary’s, 80-75--155; 3. Maggie Manson, Sheyenne, 76-80--156; 4. (tie) Betsy Seaver, Red River, 76-81--157; Hannah Herbel, Century, 79-78--157; Tonya Dvorak, St. Mary’s, 78-79--157; 7. Amber Domres, Century, 79-81--160, ; 8. Lily Bredemeier, Red River, 81-80--161; 9. (tie) Kate Mullowney, Jamestown, 86-77--163; Payton Roehrich, Mandan, 85-78--163; Anna Davison, Davies, 83-80--163; Kaleigh Carmichael, Williston, 79-84--163

Mandan team results (344-330--674): Payton Roehrich 85-78--163, Deona Roehrich 87-77--164, Cortnie Mongeon 86-83--169, McKayla Swallow 86-95--181, Victoria Wu 93-92--185, Sophie Lind 107-105--212

GIRLS SWIMMING

Mandan Invite

Team results

1. Century 521.5. 2. Minot 436. 3. Williston 282. 4. Legacy 254. 5. Thunder Basin 245.5. 6. Bismarck 224. 7. Campbell County 176. 8. Mandan 174.

Individual results (Top 16)

200 medley relay: 1, Century (Briana Rittenbach, Carly Palmer, Olyvia Bender, Lexi Duchsherer), 1:53.32. 2. Williston, 1:58.81. 3. Minot, 1:59.74. 4. CC, 2:03.13. 5. Minot, 2:05.30. 6. Legacy, 2:07.52. 7. THB, 2:11.03. 8. BHS, 2:11.49.

200 freestyle: 1. Sani Carsrud, THB, 1:56.21. 2. Carly Palmer, CHS, 1:57.8. 3. Mckenna Hauber, CC, 2:04.14. 4. Emily Brugman, Minot, 2:04.75. 5. Payton Luzardo, Minot, 2:08.32. 6T. Tess Sether, CHS, 2:09.51; Alaysa Porter, 2:09.51. 8. Gracie Zottnick, CHS, 2:09.61. 9. Sarah Dorrheim, CHS, 2:09.75. 10. Ellie Schmit, WHS, 2:10.87. 11. McKenna Matt, CHS, 2:10.96. 12. Ellie Eggl, BHS, 2:12.04. 13. Torgun Knudsen, WHS, WHS, 2:12.64. 14. Mikayla Brackin, CHS, 2:14.23. 15. Becca Boen, M, 2:14.31. 16. Natalie Becker, BHS, 2:15.23.

200 individual medley: 1. Jenny Holwell, CC, 2:14.38. 2. Rylie Webb, Minot. 2:15.94. 3. Lauren Pikula, THB, 2:25.01. 4. Paige Keller, CHS, 2:28.98. 5. Katie Broderson, BHS, 2:29.34. 6. Quinn Wrigley, CHS, 2:32.16. 7. Regan Minh, LHS, 2:32.78. 8. McKayla Donat, LHS, 2:34.32. 9. Brynn Neumann, M, 2:34.79. 10. Gabrielle Schuchard, LHS, 2:35.84. 11. Emma Nissen, M, 2:35.96. 12. Brooklyn Filler, M, 2:36.75. 13. Breanna Vosberg, Mandan, 2:44.08. 14. Kaitlynne Haag, Mandan, 2:44.21. 15. Mandan Tibor, W, 2:45.98. 16. Josey Jackson, Mandan, 2:46.71.

50 freestyle: 1. Briana Rittenbach, CHS, 25.15. 2. Lexi Duchscherer, CHS, 25.3. 3. Hannah Zaderaka, Minot, 26.15. 4. Olivia Schuchard, LHS, 26.65. 5. MaKenna Kuhn, BHS, 26.63. 6. Brandy Logan, WHS, 26.98. 7. Jordn Wolsky, Minot, 27.26. 8. Jenny Logan, WHS, 27.35. 9. Mykenzie Clausen, Mandan, 27.43. 10. Alyssa Doering, Minot, 27.47. 11. Bella Brooks, Minot, 27.28. 12. Iris Jessen, Minot, 27.81. 13. Hannah Zeien, LHS, 28.15. 14. Grace Byldon, CC, 28.22. 15. Avery Meyhoff, CHS, 28.27. 16. Bella Vilhauer, LHS, 28.34.

Diving: 1, Olivia Schoffstall, Minot, 330.70. 2. Olivia Lacher, Mandan, 320.7; 3, Madison Fagerland, WHS, 313.9. 4. Kenzie Gullickson, CHS, 309.85. 5. Brenna Jones, CHS, 288.85. 6. Paige Davis, LHS, 255.7. 7. Makenna Cavanagh, CHS, 244. 8. Phaezia Harkins, CC, 241.5. 9. Savana Schauer, Mandan, 240.9. 10. Nellie Masseth, Mandan, 238.65. 11. Rebekah Ferguson, WHS, 211.2. 12. Erin Thomas, BHS, 203. 13. Bailey Gray, Mandan, 197.2.

100 butterfly: 1. Carly Palmer, CHS, 1:02.46. 2. Demi Peterson, WHS, 1:02.95. 3. Emily Brugman, Minot, 1:04.93. 4. Ellie Eggl, BHS, 1:06.62. 5. Mayson Sheldon, Mandan, 1:07.17. 6. Alaysa Porter, THB, 1:07.57. 7. Lauren Pikula, THB, 1:08.06. 8. Regan Minh, 1:09.71. 9. Gracie Zottnick, CHS, 1:09.88. 10. Tayler Pollert, BHS, 1:10.00. 11. Emma Vallie, CHS, 1:10.65. 12. Becca Pennington, LHS, 1:11.07. 13. Klaire Rehard, CC, 1:11.24. 14. Rhone Nelson, Minot, 1:12.66. 15. Shawna Daley, WHS, 1:13.31. 16. Quinn Wrigley, CHS, 1:14.03.

100 free: 1. Oliva Schuchard, LHS, 57.55. 2. Brandy Logan, WHS, 58.11. 3. Jordn Wolsky, Minot, 58.32. 4. MaKenna Kuhn, BHS, 58.98. 5. Sarah Dorrheim, CHS, 59.26. 6. Andrea Frank, CHS, 1:00.33. 7. Ashley Cabot, Minot, 1:00.56. 8. Olyvia Bender, CHS, 1:00.95. 9. McKayla Donat, LHS, 1:01.16. 10. Drew Helten, CHS, 1:01.31. 11. Izzy Koebele, CHS, 1:02.03. 12. Natalie Becker, BHS, 1:02.40. 13. Gracy Bydlon, CC, 1:02.98. 14. Emma Wiedmeier, LHS, 1:03.28. 15. Jenna Mongeon, CHS, 1:03.29. 16. Becca Boen, Minot, 1:03.42.

500 freestyle: 1. Sani Carsrud, THB, 5:17.47. 2. Briana Rittenbach, CHS, 5:21.87. 3. Mckenna Hauber, CC, 5:31.85. 4. Hannah Zaderaka, Minot, 5:43.6. 5. Tess Sether, CHS, 5:49.1. 6. Torgun Knudsen, WHS, 5:49.75. 7. McKenna Matt, CHS, 5:51.58. 8. Ellie Schmit, WHS, 5:51.98. 9. Bella Vilhauer, LHS, 6:04.26. 10. Erin Becker, BHS, 6:05.51. 11. Hanna Zeien, LHS, 6:08.96. 12. Breanna Vosberg, Mandan, 6:13. 13. Brooklyn Filler, Minot, 6:17.18. 14. Josey Jackson, Mandan, 6:18.19. 15. Emma Modin, LHS, 6:23. 16. Grace Kuntz, Mandan, 6:27.71.

200 free relay: 1, Minot (Payton Luzardo, Wolsky, Brooks, Zaderaka), 1:46.58. 2. THB, 1:47.31. 3. WHS, 1:48.41. 4. CC, 1:50.25. 5. BHS, 1:50.82. 6. CHS, 1:50.89. 7. LHS, 1:52.14. 8. Minot, 1:54.9.

100 backstroke: 1, Libby Poley, THB, 1:06.23. 2. Demi Peterson, WHS, 1:06.24. 3. Iris Jessen, Minot, 1:07.05. 4. Olyvia Bender, CHS, 1:08.34. 5. Mayson Sheldon, Mandan, 1:09.41. 6. Gabrielle Schuchard, LHS, 1:09.91. 7. Klaire Rehard, CC, 1:10.57. 8. Emma Vallie, CHS, 1:10.60. 9. Brynn Neumann, Minot, 1:10.61. 10. Hannah Smithers, CHS, 1:10.75. 11. Avery Meyhoff, CHS, 1:11.77. 12. Allie Elliott, Minot, 1:12.01. 13. Mandy Tibor, WHS, 1:12.53. 14. Emma Auch, BHS, 1:13.04. 15. Kiana Haug, Mandan, 1:13.32. 16. Rylie Fode, CHS, 1:13.77.

100 breaststroke: 1. Jenny Holwell, CC, 1:07.25. 2. Rylie Webb, Minot, 1:10.24. 3. Katie Broderson, BHS, 1:14.15. 4. Jenny Logan, WHS, 1:15.33. 5. Lexi Duchsherer, CHS, 1:16.37. 6. Paige Keller, CHS, 1:17.27. 7. Payton Luzardo, Minot, 1:19.88. 8. Lindsy Dawson, CHS, 1:19.90. 9. Izzy Koebele, CHS, 1:20.22. 10. Mikayla Brackin, CHS, 1:21.49. 11. Jenna Mongeon, CHS, 1:21.62. 12. Tayler Pollert, BHS, 1:22.27. 13. Erin Becker, BHS, 1:23.04. 14. Bryne Huncovsky, CHS, 1:23.92. 15. Kristin Sundbakken, Minot, 1:24.04. 16. Trae Knez, THB, 1:26.12.

400 free relay: 1, CHS (Duchsherer, Matt, Palmer, Rittenbach), 3:43.44. 2. Minot, 3:51.55. 3. THB, 3:56.48. 4. BHS, 4:02.65. 5. Minot, 4:04.96. 6. WHS, 4:07.31. 7. LHS, 1:52.14. 8. Minot, 1:54.9.

Mandan Multi-Dual

Team results

Williston 97, Mandan 84

Mandan 103, Thunder Basin, Wyo. 66

Mandan 108, Campbell County, Wyo. 64

Individual results (Top 3 and Mandan results)

200 medley relay: 1. W (Torgun Knudsen, Jenny Logan, Demi Peterson, Brady Logan), 1:59.25. 2. M (Grace Kuntz, Mayson Sheldon, Breanna Vosberg, Mykenzie Clausen), 2:02.65. 3. THB (Libby Poley, Shaylee Ochsner, Sani Carsrud, Lauren Pikula), 2:04.10.

200 individual medley: 1. Carsrud, 2:15.01. 2. Mckenna Hauber, Cam, 2:22.21. 3. Poley, 2:26.37. 4. Ellie Schmit, W, 2:31.16. 5. Vosberg, M, 2:39. 6. Shawna Daley, W, 2:44.08. 7. Josey Jackson, 2:45.49, 8. Kuntz, 2:29.67.

50 freestyle: 1. Jenny Holwell, C, 25.88. 2. Logan, 26.74. 3. Pikula, 27.59. 5. Clausen, 28.34. 7. Kiana Haug, M, 29.12. 9. Ashlyn Haag, M, 29.43.

200 free: 1. Demi Peterson, W, 2:06.78. 2. Brandy Logan, W, 2:08.39. 3. Knudsen, 2:11.23. 4, Lexie Keller, M, 2:11.79. 7. Kaitlynne Haug, M, 2:24.72. 8. Natalie Haroldson, M, 2:27.75.

Diving: 1. Olivia Lacher, M, 186.8. 2. Breann Jones, THB, 180.8. 3. Madison Fagerland, W, 171.75. 5. Savana Schauer, M, 140. 7. Jasmine Dura, M, 105.8.

500 free: 1, Pikula, 5:41.34. 2. Poley, 5:46.71. 3. Klaire Rehard, C, 5:55.65. 4, Natalie Haroldson, M, 6:21.31. 7. Ashlin Schaefbauer, M, 6:45.73.

100 butterfly: 1, Carsrud, 59.59. 2. Holwell, 1:00.15. 3. Peterson, 1:02.79. 4, Mayson Sheldon, M, 1:06.81. 6. Josey Jackson, M, 1:17.35. 8. Lexie Keller, M, 1:25.69.

100 free: 1. Clausen, M, 59.26. 2. Grace Byldon, C, 1:02.07. 3. Jessica Parker, W, 1:05.14. 4. A.Haag, 1:05.63.

200 free relay: 1. THB (Shaylee Ochsner, Alaysa Porter, Delaney Knottnerus, Carsrud), 1:49.51. 2. C, 1:50.18. 3. M (Sheldon, Lexie Keller, K.Haag, Clausen), 1:53.46.

100 backstroke: 1. Knudsen, 1:05.4. 2. Mckenna Hauber, C, 1:05.99. 3. Porter, 1:06.28. 4. Kuntz, 1:11.15. 6. Vosberg, 1:14.32. 8. Gabi Haroldson, M, 1:16.44.

100 breaststroke: 1. Sheldon, 1:11.86. 2. Jenny Logan, W, 1:13.25. 3. Kiana Haug, M, 1:22.62. 7. Taiyler Rall, M, 1:31.38.

400 free relay: 1, W (Logan, Knudsen, Schmit, Peterson), 3:54.78. 2, THB, 3:58.65. 3. C, 4:00.0. 4, M (Keller, Haroldson, Kaitlynne Haag, Vosberg), 4:19.91.

FOOTBALL

Beach 30, Grant County-Flasher 14

Second quarter

B: Clay Mattern 2 yard run (Josiah Orluck run)

B: Gage Swanson 33 pass from Josiah Orluck (pass failed)

Third quarter

B: Mattern 67 run (Orluck run)

GCF: Lance Wells 25 run (Garrett Hazenbuhler pass from Brett Gabrielson)

Fourth quarter

B: Mattern 24 run (Orluck run)

GCF: Wells 1 run (run failed)

CROSS COUNTRY

Becki Wells Invitational

GIRLS

Team results

1, Bismarck High 34. 2, Dickinson High 97. 3, Mandan 97. 4, Watford City 101. 5. Williston 129. 6, Bowman County 200. 7, Beulah 220. 8, Stanley 223. 9, Killdeer 232. 10, Solen 294.

Mandan individuals

1, Kelby Rinas, 18:29.76. 7, Maria Moore, 20:21.24. 21, Amaya Ramsey, 21:59.1. 31, Alayna Hill, 22:33.58. 37, Natasha Troxel, 23:21.46. 38, Mindy Barchenger, 23:22.21. 53, Faith Siebert, 24:39.96. 57, Jaiden Horner, 25:03.44. 61, Daisha Hale, 26:02.50. 62, Janie Berger, 26:32.92. 63, Elizabeth Allan, 26:52.86.

BOYS

Team results

1, Williston 23. 2, Dickinson High 70. 3, Mandan 91. 4, Minot 100. 5, Bowman County 148. 6, Beulah 196. 7, Killdeer 235. 8, Watford City 256. 9, Stanley 295. 10, Dawson County 328. 11, Solen 357. 12, Hebron 375. 13, Hettinger-Scranton 383.

Mandan individuals

7, Brayden Johnson, 17:33.53. 12, Ben Fishbeck, 17:54.09. 14, Mason Brown, 18:01.01. 23, August Fleck, 18:22.99. 35, Mason Schreder, 18:58.91. 38, Nathan Engh, 19:20.82. 66, Keshawn Lafromboise, 21:55.00. 68, Zayden LaFromboise, 22:00.99. 69, Richard Mitchell, 22:10.39. 70, Ethan Babb, 22:16.36. 72, Caleb Fry, 22:58.13.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0