On campus - July 28, 2013

2013-07-28T02:00:00Z On campus - July 28, 2013 Bismarck Tribune
July 28, 2013 2:00 am

U of M Crookston

The University of Minnesota, Crookston, announced the spring semester 2013 graduates.

Area graduates are: Bismarck — Karlis Heiser, bachelor of science degree in accounting; and Brandon Schiwal, bachelor of science degree in accounting; and Lincoln — Joshua James, bachelor of science degree in natural resources with high distinction.

Honors list

Leslee Uhrich, Bismarck, has been named to the 2013 spring semester honor’s list at Minnesota State University, Mankato. Students must earn a grade-point average of 3.5-3.99 to qualify for the honor’s list.

Scholarship awarded

Keaton Rummel was awarded the 2013 Jackie Dockter Memorial Scholarship in the amount of $1,000. The scholarship is awarded to a college bound senior at

St. Mary’s Central School.

Rummel is the son of Greg and Tara Rummel and plans to attend North Dakota State University in the fall.

The student awarded the scholarship must be open-minded, energetic, approachable and must be a role model. In addition, the person should be aware of the impact he or she has on others while possessing a set of personal ethics and values.

MSUM scholarship

Kathryn Jacobson, Mandan, has received a $300 Mary Alexander Brumby Upper Class Scholarship from Minnesota State University Moorhead. She is the daughter of Carl and Sue Jacobson.

The scholarship is available to students pursuing their first bachelor’s degree with a minimum cumulative grade-point average of 3.25 and completion of at least 12 MSUM credits. The award recognizes outstanding academic achievement, leadership and contributions to campus and community organizations.

NDSC graduates

North Dakota State College of Science in Wahpeton awarded degrees, diplomas and certificates to 511 Wahpeton, Fargo, and online graduates.

The area graduates include:

Beach — Stephen Szudera, certificate in welding technology; Belfield — Zachary Krivoruchka, A.A.S. in diesel technology; Berthold — Ross Cummings, A.A.S. in diesel technology; Taylor Langan, A.A.S. in electrical technology; Beulah — Jamie Fandrich, A.A.S. in occupational therapy assistant; Bismarck — Garrett Barnes, A.A.S. in auto body repair and refinishing technology; Patrick Clark, A.S. in liberal arts; Megan Clooten, A.A.S. in dental hygiene and A.S. in liberal arts; Lyal DeCent, A.A.S. in electrical technology; Nicholas Faber, A.A.S. in construction management technology; Allen Lindholm, A.A.S. in culinary arts; Jordan Pape, A.A.S. in automotive and diesel master technician; Evan Pegors, A.A.S. in Caterpillar dealer service; Amy Roehrich, A.A.S. in dental hygiene; Lisa Tomek, A.A.S. in health information; Bowman — Dayton Krebsbach, A.A.S. in electrical technology; Beau Mutschelknaus, certificate in precision machining technology; Burlington — Erin James, certificate in pharmacy technician;

Coleharbor — Miranda Pochant, A.A.S. in welding technology;

Dickinson — Damion Cowley, certificate in welding technology; Jordan Dolechek, A.A.S. in Caterpillar dealer service; Matthew Dolechek, A.A.S. in electrical technology; Travis Dukart, A.A.S. in Caterpillar dealer service; James Frojen, certificate in precision machining technology; Tanner Johnson, A.A.S. in architectural drafting and estimating technology; Nathen Kuntz, A.A.S. in Caterpillar dealer service; Adam Schneider, A.A.S. in construction management technology;

Edgeley — Jaden Fuller, certificate in precision machining technology; Elgin — Justin Hands, A.A.S. in architectural drafting and estimating technology; Kristi Weikum, A.A.S. in electrical technology;

Fessenden — John Harwood, A.A.S. in automotive technology;

Garrison — Craig Kolden, diploma in welding technology;

Hague — Aaron Kocher, A.A.S. in automotive technology; Harvey — Vikki Bentz, A.A.S. in health information; Hazelton — Cole Moch, A.A.S. in diesel technology; Benajah Orthmeyer, A.A.S. in diesel technology; Hettinger — Collin Christman, diploma in diesel technology; Marissa Engraf, A.A.S. in occupational therapy assistant; Alix Pearson, A.A. in liberal arts; Clinton Silkman, A.A.S. in diesel technology;

Jud — Kelli Toay, A.A.S. in occupational therapy assistant;

Killdeer — Garett Tabor, certificate in welding technology;

Linton — Megan Carr, A.A.S. in dental hygiene; Derek Jacob, A.A.S. in diesel technology;

Mandan — Thomas Bement, A.A.S. in welding technology; Kenny Boehm, A.A.S. in welding technology; Curtis Kraft, A.A.S. in diesel technology; Desiree Kraft, A.A.S. in occupational therapy assistant; Tyler McMurtrey, A.A.S. in powersports technology; Parker Paul, A.A.S. in electrical technology; Kayla Wyckoff, A.A.S. in dental hygiene; Marmarth — Chance Mastel, certificate in welding technology; Max — Garrett Davis, diploma in automotive technology; Medina — Brady Andres, diploma in diesel technology; Mott — Justin Libis, A.A.S. in computer information systems;

New Town — Mitchell Reese, diploma in automotive technology;

Parshall — Elliott Waldock, diploma in diesel technology;

Scranton — Andrew Bartholmy, A.A.S. in automotive and diesel master technician; Shields — Devin Frank, A.A.S. in diesel technology; South Heart — Brett Binstock, A.A.S. in electrical technology;

Strasburg — Scott Roth, A.A.S. in electrical technology; Streeter — Michelle Ben, A.A.S. in powersports technology;

Taylor — Jarret Naumann, A.A.S. in John Deere technology;

Velva — Lee Hansen, A.A.S. in John Deere technology;

Washburn — Mark Petersen, A.A.S. in diesel technology; Watford City — Michael Pacheco, A.A.S. in electrical technology; Lucas Thompson, A.A.S. in diesel technology; Williston — Ashly Hellen, A.A.S. in dental hygiene; CJ Vinger, A.A.S. in electrical technology; Wilton — Chris Berndt, A.A.S. in electrical technology; Wing — Sydney Fox, A.A.S. in dental hygiene; and

Zap — Austin Smith, A.A.S. in electrical technology.

Copyright 2015 Bismarck Tribune. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.